bugün

yaz mevsiminin mevsimlik işçi olduğu şehir.

part time çalışır bir nevi...günün yarısı kış'tır burada. soğuktur çok.
çayırların uzun mu uzun, yazları yağışlı mı yağışlı büyük baş davarı bolca memleket... gırt gırt çaydan gelen ses...
eski kışların artık kalmadığı şehir.
şu günlerde ikinci üniversite açılmasını düşünülen ilimizdir. iklimi sert dadaşı merttir.
soğuğu bir yandan, insanlar bir yandan kasan şehir. kaskatı kesilmemek işten değil. üniversitesi biraz ılımlaştırmış şehri ama bir cadde üzerinden laf yemeden gitmek henüz imkansız. 1 aydan fazla tahammül edilmez kanaatimce...
önyargıların kurbanı olmuş şehirdir. daha gitmeden önce insanların -kar, buz, yobaz- ekseninde düşünceler beslediği, gittikten sonra da ne görse bunlarla özdeşleştirdiği şehirdir. bünyesinde atatürk üniversitesi gibi cumhuriyetin sayılı üniversitelerinden birini barındırır. akademik başarılarla* dolu bir maziye sahiptir ve kendi başına birçok üniversite kurmuştur; ancak erzurum'un gölgesinde kalmıştır. palandöken gibi bir doğa harikasına sahiptir, neredeyse her türlü kış sporuna elverişlidir; ancak şehrinin azizliğine uğramıştır. evet, iklimi zordur, çetindir. ancak görmek isteyene erzurum birçok imkan sunmuştur. bir eğitim ve kış sporları cenneti olması gerekirken hak ettiği yeri alamamıştır erzurum. başkalarının gözünden bakmak yerine objektif yaklaşın bu şehre. işte o zaman gri ve puslu erzurum'un, aslında ne kadar sıcak olduğunu hissedeceksiniz.
soğuk havanın ikamet ettiği il .(soğuğa sormuşlar nerelisin diye o da demiş ki
aslen sivaslıyım ama Erzurumda ikmet ediyorum demiş.)
7'den 70'e herkesin elinde bir telefon görürsünüz bu şehirde. herkes polat alemdar, herkes mecun'dur. deli gibi severler. göğüslerinden kıl ve aşk fışkırır bunların.

konya esnafı gibi yobaz ve kazıkçıdır esnafı.

''la sen ne diysen'' demesin kimse. gerçekler acı.
ankara'nın özellikle mamak tarafında kime "nerelisin?" diye sorsam yarısı "erzurum" cevabını verir. hayret ettiğim bir durumdur, hepsi mi bu tarafa göç etmiş yahu..
metrekare başına düşen kıro sayısının en yoğun olduğu illerden biridir.
erzurum kalesi'nin oradan bakınca bir farklı gelir erzurum.

$imdi serindir. (ağustos 2008'de gittiğimde hastalandığımı bilirim) kars gibidir. uzaktır. evet, izmir'den kars'a uçuş mesafesi, istanbul-roma mesafesi gibidir. (ki bu gözler bunu gördü, isviçre-izmir uçağı) (bkz: euroairport)

erzurum'da çok güzel camiler vardır. (bkz: lalapaşa camii) (bkz: erzurum ulu camii) (bkz: murat paşa camii) muhafazakar bir görünüm artık eskisi kadar yok. atatürk üniversitesi kampüsü'ne pikniğe gelen aileler, ne bileyim sonrasında erzurum üniversitesi adında ikinci üniversitenin şehre kurulacağı gerçeği az çok hakim.

universiade erzurum 2011 ile şehirde bir canlılık hakim olmuştur diye düşünüyorum. erzurum'da çok sıkıntı çektim belki ama insan kilometrelerce uzakta olunca daha bir anlamı oluyor oraların. kars bana, erzurum'un kucağında masum bir bebek gibi geliyor.

redevco erzurum avm ile giderek daha da ivme kazanıyor.

boğuluyorum artık bu betonarme $ehirlerden. oralarda çok değerli dostlar kazandım. oraların bir ruhu var.

(bkz: kars/@la paz)
(bkz: ibrahim erkal)
(bkz: erzurum da yaşamak/@la paz)
sersefil bir dünyada yüreğimizde kopan kıyametlerin yaşanası ormanlarında olmaktan korkuyorduk belki de.
gökyüzünün grisi kayıp, gün batımımıza gökkuşakları sarıp, yüreğimizdeki kahra dalıp dalıp geçiyorduk gözlerimizdeki akşamlardan...çok çocuktuk.
senin mecburiyet caddelerinde büyümek için gün arşınlıyorduk, çoğalıyorduk.
her şafakta kalbim seninle ağrılanıyor, her akşam alacasında ben seninle tamlanıyordum oysa.
düğümlerini ayrıştıramadığımız bu ilençli yumaklardan kocaman yalnızlıklar dolduruyorduk senin gökyüzüne .
köpüren dalgalarımızda susuşlarımızı sorguluyor, bitkin düştüğümüzde hiç görmediğimiz denizlere içimizdeki bizi kaldırıp atamıyorduk...
soğuk kentim sen neden sıcak aşkları avuç ayanda tutup eritmeyis evdin?
dadaşlar diyarıdır. çok mert insanlardır erzurumlular ama aynı zamanda çok uaynık ve üçkağıtçı olanları da vardır. her yerde olduğu gibi tabi ki. teyo dayıları,palandökenleri ve yaprak dönerleri meşhurdur.
'ekmeğe lavaş diyirler gavata da dadaş diyirler' diyen karslı vatandaşın bahsettiği şehir.
erkeklerinin dedikoducu , kadınlarının kıskanç olduğu şehir.
her an anlamda dört dörtlük bir milliyetçi şehirdir. gelişme yolunda iyi adımlar atmaktadır.
yazın tozu, kışın buzu ile meşhur memleketim.
bir gün gidersem buralardan özler miyim acaba diye düşündüm de içim acıdı.
her ne kadar belli bir dönem acı vermiş olsa da bana bu şehir, kazandırdığı dostlar için minnettarım ona ve aldıkları için de bir o kadar kızgın...
her ne kadar gitmediysek de, görmediysek de, mensubu olmaktan gurur duyduğumuz memleketimizdir.
şivesi, cağ kebabı, kıtlama çayı, dondurucu soğuğu bile hoş gelir uzaktan.
erzurum candır.
9 ay beyaz, 2 ay ayaz, 1 ay yaz.
şehrin merkez ilçe beldeleri:

- DADAŞKÖY
- DUMLU

köyleri:

-adaçay
-akdağ
-aktoprak
-alibezirgan
-altınbulak
-altıntepe
-arıbahçe
-aşağıyenice
-aziziye
-börekli
-büyüktuy
-çayırca
-çayırtepe
-çeperli
-çiftlikköy
-değirmenler
-dereboğaz
-gerdekkaya
-gezköy (mahalle)
-gökçeyamaç
-güllüköy
-gülpınar
-güngörmez
-güzelova
-güzelyayla
-güzelyurt
-hancığaz
-karagöbek
-kırkgöze
-kırmızıtaş
-konaklı
-kösemehmet
-köşkköy
-küçüktuy
-kümbet
-mülkköy
-muratgeldi
-nenehatun
-ortadüzü
-özbek
-pusudere
-sakalıkesik
-şehitler
-şenyurt
-sığırlı
-şıh (mahalle)(ibrahim hakkı mah.)
-soğucak
-söğütyanı
-taşlıgüney
-tekederesi
-tepeköy
-tınazlı
-toparlak
-tuzcu
-umudum
-uzunahmet
-uzunyayla
-yağmurcuk
-yarımca
-yazıpınar
-yerlisu
-yeşildere
-yeşilova
-yeşilyayla
-yıkılgan
-yolgeçti
-yukarıyenice
Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, * Türkiye'nin 16. büyük ili.
(bkz: adana/#9062580)' den refere edilerek;

kardan adamın amına koyan çocukların şehri.
doğu anadolu bölgemizde olan , zamanında ermenilerce yönetilen güzide memleketimizdir. ermenilerin zamanından kalma köy isimleri de çok ilginçtir hani. vağaver , nazırvaz , yığneki gibi isimleri vardır bu köylerin. zamanla türkçe isimler alsalar da hala bu ermenice isimlerle anılıyorlar.