bugün

marmara üniversite ticaret hukuku ve kıymetli evrak hocası.derslerinde sınıflar mahser yerini andırır.ama bu kadar kibarlığıda anlamış değilimdir.birde üstüne osmanlıca hukuk dersi görmenize sebep olacak güzide şahsiyet.
verdiği dersi ilk senede geçebilen öğrencilere "deha" gözüyle bakılan hoca.
hem amcamın hem babamın hem ablamın hocasıymış. amcamın zamanında da yaşlıymış ablamın zamanında da. varın ötesini siz düşünün. hala yaşlı hala hoca.*
marmara üniversitesinde efsanedir.sınavlarında tüüüüm anfilerin açıldığı,tanıdığınız 53 yaşında bir amcanın da hocası olan fakat buna rağmen sınavında sıranın üstüne çıkıp öğrencileri öyle izlemek gibi bir vücut esnekliğine sahip,yasa tasarıları hazırlanırken kendisine danışılan,çok kibar,yaşlı hasta ruhtur.
arkadaşımın babasını okutan ve şu anda arkadaşımı okutan bundan bi 20 sene sonra arkadasımın cocugunuda okutucak olan hukuk hocamız.
(bkz: ayaklı cenaze)
dersini 2. senede mucize eseri geçtiğim şahsiyettir. sınavlarında 4 grup yapar, kopya çekmek neredeyse imkansızdır. 3,5 sayfa kağıt veren birine 4 puanı layık gorduğu gorulmuştur. ayrıca yine bu hocanın sınavında 100 üzerinden 22,4 puan almıştır başka bir şahsiyet. yaklaşık 200 sayfalık kitabı ezberlemeden geçmek zor gibidir. dersini her geçene madalya takılmalıdır aslında.
kendisini onun üniversitesinde okumuş olmamam sebebiyle bir tanışıklığım olmayan, ancak yüksek lisans çalışmamda kaynak taraması esnasında kitap sahibi ticaret hukukçularından biri olarak yazdığı kitabı gördüğüm, fakat kitabı son derece yalın hatta konu için gereğinden fazla özet olduğu ve bu yüzden de çalışmalarımda kaynakçada kullanamadığım bir kitap olması sebebiyle kendisinin "kolay" bir hoca izlenimine kapılmıştım. hakkında anlatılanları görüyorum da akademik çalışmalarının bolluğu ve kapsamlılığı o hocanın dersinin de rahat olacağı gibi bir sonuç doğurmuyormuş; bunu öğrenmiş oldum.
marmara universitesi maliyet muhasebesi profesoru mehmet ozkan'ın da hocalığını yapmış güzide şahsiyet. bu sene de bırakıyor diye söylentiler olsa dahi inanılmaması gereken hatta platon'un ideal dünya ütopyasının bile gerçekleşmesinin daha olabilir olduğu söylenebilir.
bu sene tekrardan ergun tuna hocalığı bırakıyor diye efsanelerin dolandığı hocadır.
Dualar ederek sınavlarına girdiğim Hocamız.
bütünlemeye kalmadan atlattığım gün mezun oldum saymıştım kendimi..
2007 yılında eğitim hayatının 51. yılını kutlamış ticaret hukukunun duayeni profesordür. derslerini türkçe yerine osmanlıca anlatır. klişe soruları vardır ve ona rağmen 100 üzerinden rakamla 05, yazıyla sıfır beş anca alırsınız. derslerinde yanınızda çoluk çocuk sahibi, bıyıklı arkadaşlar edinirsiniz. bahçelievler kampusunde anfi migros tribünü gibi olur ancak dersin sonunda bir avuç genç belki bulunur. okul uzatmada, uzattırmada akla gelen ilk isimdir. her sene ergun tuna gitmiş kolpalarıyla başlar sene sonunda hani gidicekti hüsranıyla sona erer. rivayete göre bahçelievlere yerleşkesinin arsası onunmuş o yüzden kimse git diyemiyomuş. bu ve bunlar gibi pek çok rivayete rağmen saygı duyulması gereken bir zat-ı muhteremdir.
82 yaşına gelmesıne rağmen okulu bırakmamasının nedeni olarak tarabya kampusunu kendisinin okula bağışlaması, okulunda 'yeter artık çalışmayı bırak, torunlarınla zaman geçir' demesi üzerine 'verin köşkümü* gideyim' dediği rivayetler arasında. kendisi istanbulun beyefendilerinden sayılır. amcanız, babanız veya bir yakınınız bu hocaya mutlaka denk gelmiştir.
Ayrıca derslerinde geçenlerin iyi yerlere geldiği belirtilmekte ve osmanlıca işlediği de görülmektedir. kısaca bu dersten geçmek isteyen kişi derste ders notu tutmalı ve eve gidip gününde tekrar etmelidir.
arkadaşlarla vize döneminde hasta olup öğrenim hayatına son vermesi için dua ettiğimiz, ettiğimiz dualara güvenmeyerek eşşek gibi sınavına çalıştığımız, bütün bunlara ragmen ancak şahsımın 15 yazıyla onbeş iki arkadaşımın 05 yazıyla sıfır beş aldığı dersin hocasıdır. ne duamız tuttu ne çalışmamız işe yaradı artık ne yapacağız şaşırdık.
hala görevde olan ve yeni döneme bugun itibariyle başlayan, kıymetli evrak hukuku duayeni.
http://www.facebook.com/group.php?gid=6195800395
cennetle müjdelenen insan, 3 kuşak eğitimcisi, guru. ilgili hükümler gereği, yarın sınavı yapılacak duayen. iş bu insan modeli eğitimci kimliğinden hala ödün vermemiştir, vermeyede pek niyetli görünmüyor. bu insanda mündeviç olan hak... lan neyse bilahare kendisi hakkında daha sonra mülakat vereceğim.

(bkz: allah ım sana geliyorum)
öğrencilerini azat eden hoca.*
1946 yılında üniversiteyi kazanmış olan* büyük insan.
efendim kıymetli evraka giren senetler öyle senetlerdir ki bu senetlerde mündemiç olan hak senetten ayrı olarak dermeyan edilemeyeceği gibi... diye başlayan ve osmanlıca ile Türkçe karışımı başlayan ders esnasında elindeki faber kalem ile ders anlatmaya başladığı an kendini öne doğru ite ite ders işleyişi meşhurdur.Ayrıca ders kızıştığı esnada ellerini ovuşturmaya başlar.Bir haftada 2 ek ders yapması olağan karşılanmalıdır.Derse geç gelen öğrencilere :"evladım ben size herşeyi öğrettim fakat zamanında derse gelmeyi öğretemedim" diyerek sitemde bulunan.Ve yoklama almıyorum dersi dinlemek istemeyen arkadaşlara müsaademiz vardır katiyen darılmayacağız gücenmeyeceğiz diyen fakat dersin yarısında dayanamayıp sigarasını yakmak için çıkan öğrencinin arkasından evladı insan değil bunlar diye tepki gösteren kıymeli evrak konusunda uzman bir hocadır.Marmara öğrencileri asla bu dersi unutmaz ve bu konuda bir hukukçu ile kapışabilecek kıvamda olurlar.Snavlar 400 kişiden az olamaz ve tüm sınıflar hocamıza tahsis edilir.En zor sınav olmasına rağmen sınav haftasının ilk günü olması çok muhtemeldir.sınav sonuçlarında bolca "1" ve "5" notu ile karşılaşılır.Allah başımızdan eksik etmesin aklımda bir tek onun dersi kaldı.
(bkz: kanun koyucu)
edit: geçicem galiba. bugün öyle bir hisse kapıldım. sonu hayrolsun.
bu hocayla çocukken veya ergenlikte karşılaşmamış olmak bir nesil için büyük bir şanstır. Aksi takdirde hayatın geri kalanı psikolojik tedavilerle geçecekti.

ayrıca; her sınav öncesi kopya uyarısını hüsrev hatemi gibi konuşarak şu şekilde yapar:
" gayri meşru bir yola tevessül eden arkadaşımı yakaladığım takdirde, en ağır müeyyidelerle cezalandıracağım".
bugün meslekte 50.yılını marmara üniv. i.i.b.f bahçelievlerde kutlayan kıymetli hocamız.
edit: dersi alttan alan alt arkadaş senin kafa mı güzel? Ben değilim seni geçirmeyen kendin geçemiyorsun.
edit 2 : köküne kadar eksile
bugün ki sınavında işten güçten kopup gelen hala daha bu nun yüzünden mezun olamamış elemanlarla konuştum geleceğimi gördüm onlarda.
bir 5 sene daha yaşarsa, fosil atık diye belediyenin el koyacağı insan.