bugün

türküler sevdamız albumlerinde çok dinlediğim, değerli sanatçı.
(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=QKTLHj9vyRU)
türkiye'de yaşamak için bir sebep. eğer o bu ülkeden giderse şeriatçılar kazandı ben gidiyorum der pılımı pırtımı toplar giderim.
bazen bir büyük içersin dinlerken.

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=ywEPYrzu-eA)
ömrümün yarısını çalan allahsız. hani bir türkü vardır ya "buralarda yar seven / ölmezse verem olur" der.

bu da beni öldürmezse verem edecek.
tolga sağ ın kuzenidir. soyandında oldğu gibi değildir erzurumludur. harika saz çalıyor. sinsin halayı,şelpe...
yunanistan'ın girit adası'nda bu yıl 4.sü düzenlenen labyrinth müzik festivalinde eşiyle birlikte birlikte, 23-30 ağustos tarihleri arasında bağlama dersleri verecek olan saz ustası.
okuluza gelmiş olan üstat, kendini kaptırmış tüylerimizi diken diken edecek bir türküye giriş yapacakken salonda birden böyle kımbıl kımbıl melodili bir cep telefonu çalmaya başlıyor,erdal hoca hiç kafasını bile kaldırmadan 'selam söyle'diyerek tüm salonu yıkıyor.
bir de 'nem kaldı' söylüyor ki vay anam vay.
24 ekim günü sabahat akkirazla anadolu gösteri merkezinde bir konser gerçekleştircek olan bağlama üstadı. bilet fiyatı ise 23 ytl olup, kaçırılmaması önerilir.
hasret gültekin'i andıran çalış tarzı vardır. dehadır. şelpe tekniğine katkıları çok fazladır. erol parlak'ın şelpe metodu isimli kitabındaki tekniklerin çoğu ona aittir.
kendi hazırladığı bağlama öğrenme metodu piyasaya çıkmıştır.
bir yıldız söyler...
bir daha kimseden dinlemek istemezsiniz.
bağlama ustası. ayrıca yanılmıyorsam şelpe tekniğinin piridir.
(bkz: sen insansan ben değilim ben insansam sen nesin)
halis muhlis, yerli joe satriani.
dünyada, bir bağlamaya bu kadar güzel can veren, nadir insanlardan biri.
virtüöz oluşuna, icrasına ve tekniğine diyecek söz bulamadığım fakat; erol parlak, çetin akdeniz, kemal alaçayır gibi virtüözlerden daha fazla tutulmasına anlam veremediğim sanatçıdır.
bağlama canlı bir organizma olsa bu arkadaşın isteklerini karşılamak için gelişmek zorunda kalırdı.

bağlamadan, adını bilmediğim sazların sesini çıkarıyor. bağlama bu sesleri vermek için kıvranıyor tabi.
dün gece ege üniversitesinde arif sağdan önce konser vermiş hayran olunası kişilik.

çok mütevazi bir insan, geldi sahneye çıktı, provasını yaparken bi oraya bi buraya gitti, sesi kontrol etti. kendi bağlamasının akordu bittikten sonra arif hocanın * bağlamasını eline aldı, bir de onu akord etti. akord etmekle kalmadı çalmaya başladı, ardından da ekledi; "biz şimdi çalıyoruz da hoca vurunca bundan farklı ses çıkar, o gelince tekrar ayarlama yapılır." dedi.

konseri sırasında hepimizi büyüledi, şelpe attığı sırasında nadiren açtığı gözlerle buluşan bir kaç göz kör oldu.

bir de anısı anlattı;
"sene 1994 ben arif hocamla * birlikte ilk konserimi vereceğim, bileti bir ay önceden almışım odama koydum her gece ona bakıp uyumaya çalışıyorum. neyse konser günü geldi ben dedim arif hocamdan önce çıkayım, hocamla beraber çalamam ben. beni hocamdan önce aldılar sahneye, çalmaya başladım ben bi ara alkış kıyamet kopuyor salonda ben de gencim o zamanlar alkışın şevkiyle attım tezeneyi elimden vurdukça vuruyorum kendimden geçmişim. sonra konser bitti bi baktım en önde arif hoca, meğer o alkış kıyamet arif hocanın salona girişiymiş."

diye bizimle paylaştığı anısından sonra, onun için avuçlarımızı patlatırcasına ayakta yaptığımız tüm alkışları, kendisinde olan emeğinden ve ona olan saygısından dolayı hocasına * armağan eden güzel insan.
24 nisan da balıkesir yolcusudur.
Türk halk müziğinin usta seslerinden biri. Bağlamayı konuşturan kişi.
eğer hasret gültekin ölmeseydi bağlamanın ikinci sıradaki dahisi olacaktı. şu an gitarda paco de lucia neyse bağlamada erdal erzincan odur.

düzelti: eksileyen kardeşim al izle ne dediğimi iyi anlarsın.

http://www.dailymotion.co...ynsyn-halayi-cerkez_music
muhteşem bir ses, muhteşem bir yorum. türkiye deki en iyi şelpe tekniğiyle çalan sanatçıdır.
Candır,özdür,yürekden gönülden sözlere tercüman, tellerin inlemesinde bir fermandır o.
http://www.youtube.com/watch?v=bFXKxpJ2PTg burdaki çalışını izleyince insan gerçekten söyleyecek bir şey bulamıyor.
bağlama hocamın hocası. teknik olarak üzerine yoktur aşmış bir adam artık. çaldığı türküleri pek fazla söylemez ki söylemesini şahsen ben tercih etmem.