bugün

ilk 3'ün şu şekilde oluştuğu listedir. (en kötüden daha az kötüye)

1-metro kargo: kargo firmasından çok, metro turizm'in otobüs bagajlarından faydalanma mantığıyla kurulmuş bir şirket gibi durmaktadır. kargo firması listesine girmesi adındaki kargo yazısı sebebiyledir, yoksa standart bir kargo ağı olarak algılanması zordur. hem gönderen, hem alıcı, paketin ne zaman teslim edileceğini önceden pek kestiremez, haftalar da sürebilir, hiç teslim edilmeyebilir de. evde bulamadık yalanı atmaları büyük ihtimaldir, sizden şubelerine gelmelerini isterler, ama az sayıda şubesi, genelde merkezden çok uzakta veya otogarlarda olduğundan koliyi alabilmeniz için epey zorlu sınavlardan geçebilirsiniz. müşteri hizmetleri mi, öyle bir hizmetleri mi var mış, ara bak, açan var mı?

2-sürat kargo: adına gelen kargoyu adresine teslim etmeleri, % olarak nitelersek % 30 gibidir. % 70 ihtimalle, önce kolinin hangi şubelerine geldiğini araştırıp, eğer bulabilirsen o şubeye gidip koliyi kendin almak zorunda kalırsın. ha ayrıca bunların şube telefonları da hiç açılmaz. şubelerde bir düzen de yoktur, gidince anlarsın zaten.

3-mng kargo: ilk 2'deki firmalara göre nispeten daha güvenilir, kötünün iyisi diyebileceğimiz firmadır. bunların olumsuz tarafı da kargoları uzun sürede teslim etmeleri ve kazıkçılıklarıdır. aynı şehir içinde 5-10 km'lik bir yere bir a4 kağıt-belge gönderim için 9-10 lira isterler. ulan belediye otobüsüyle kendin götürüp dönsen en fazla 2 lira harcarsın.

Kargonuz varsa veya kargo bekleyecekseniz, bu listeden uzak durulması menfaatiniz icabıdır.
yurtiçi kargo tamamen kar odaklı çalışan bir firmadı.

ürünlerin teslimatı kesinlikle ama kenslikle önemli değildir.

Büyük alışveriş siteleri ile neredeyse bedava denecek fiyatlara anlaşılıp kargo arabalarının mazot parasını zar zor karşılayan bir firmadır.

Hal böyle olunca MNG kargonun öğlene kadar dağıtım yapıp bitirdiği mahalleye kargo 3 gün sonra geliyoru.

Geçenlerde internetten bir usb aldım.

Yeni Bosnadan kargoya verildi aynı gün. Akşamında sistemde gördüm.
Kargo beşiktaşa gelecek mesefe yaklaşık 20-25 km.

Tam 3. iş günü kargoyu teslim aldım. 24 saat dolmadan teslim almam gereken kargo.

Dağıtım elemanına isyan ettim.

Adam bir harita gösterdi. MNG nin 3 ekiple gezdiği yeri koliler de dahil olmak üzere Yurtiçi kargoda tek eleman dağıtım yapıyor.
yurt içi kargo, sektördeki en eski ve örgütlü firmalardan olduğu için iş hacimleri ve anlaşmaları da epey fazla. dolayısıyla beğenen kadar beğenmeyen de ve münferit vakalar olacaktır, şubeden şubeye değişen. ama ben genel olarak oradan memnunum.

şöyle düşünün, ilk entry'de listesini verdiğim firmalar günde 1000 tane koli taşıyorsa, yurt içi kargo 10.000 tane koli taşıyor. dolayısıyla yurt içi kargo'nun da bu kadar kolisinin içinden sorunlu olanlar çıkabilir. ama diğer küçük firmalar da taşıdıkları 1000 kolinin en az 700'ünü doğru taşısın be kardeşim ama yok her seferinde sorunlu, o yüzden listeye soktum onları.
yer ve şube çalışanına göre değişir. ilçelerde haftanın belirli günleri dağıtıma çıkılır.

denizli merkezde ups aras ve mng de hiç sıkıntı yaşamadım. süratin iş kalabalığı olduğu doğrudur. çok fazla kargo anlaşması var. şubeler zaten ağzına kadar doludur.
aras ve sürat.
e-ticaret sektörünün baş döndüren hızına ayak uyduramayan sektördeki tüm firmalardır.

ayak uydurabilmeleri için mevcut duruma göre 2 şey gerekir;
1- daha yüksek şube, araç ve personel sayısı
2-daha yüksek taşıma fiyatları

adam senin elden verdiğin zarfı 30 liraya taşırken e-ticaretten sipariş ettiğin koliyi 6 liraya taşıyor dolayısıyla dağıtamıyor.
en iyisi ptt kargodur ve bence de ptt hariç diğerleridir. ptt ise firmadan mal almaz, zahmet edip, ptt kargosu şubesine kadar gitmeniz gerekir. bu yüzden firmalar ptt kargo ile iş yapmaz.
bireysel olarak birilerine kargo yollayacaksanız, kargonuzu tüklenip, ptt'y kadar taşımanızı öneririm.
hepsi berbat.

bir tane işini düzgün yapabilen bir kargo firması olmaz mı ?

dhl ve ups i ayrı bir yere koyarsak ki ups de arada sallanıyor, diğer hepsi çöp.
sürat kargodur şüphesiz.
Bana kalırsa aras kargodur.onun harici hicbir kargo şirketiyle isim olmadi gerci ama bu bana yetti. 1 haftada teslim ettiler burnumun dibindeki kargoyu.
kesinlikle yurtiçi.
Aras kesinlikle bir numarayı çeker hep mecbur kalıyorum her seferinde deneyimliyorum.
mng kargo başı çeker.
hepsi...
sürat kargo.
insanlar buna yanıt verirken genellikle şirketi kötüler ama genelde kötü olan şubedir. Yurtiçi ve aras genelde kötülenir ama semtimize bakan şubedekiler çalışkan insanlar oldukları için ne gönderirken ne de kargo beklerken sıkıntı yaşamadım ama bu durumun bir istisnası var. Mng.
Bir çok şubesi ile sorun yaşadım. Kurumsal olarak merkezleri ile sorun yaşadım. Bir şehrimizin merkez deposunun müdürü tanıdık olmasına rağmen onunla bile sorun yaşadım. Adamlar sorun yaşatmak için şirket kurmuş.
Kargoya muhtaç olmamak en iyisi. Piyasa adamlarin elinde keyfine bol keseden dünyanın parasını alıyorlar. Acenteler genel müdürlükler bol keseden zengin oluyor.
Mng der susarım. Adamlar gelecek diye iki gün evden çıkmadım. Sonra mesaj attılar yarın şubeye geldin geldin yoksa geri göndereceğiz diye. Dürüst olmak gerekirse az sövmedim adamlara.
görsel
1 günlük aras kargo macerası olan biri olarak söylüyorum ki aras kargo çok kötü. işçileri temsilci ve taşeron diye ayırmışlar, taşeron çalışanlara değer verilmiyor.
Yurt içi kargo kötüydü,ama şimdi düzeldi.
benim için ptt nin üstüne tanımam. evde yokken kargo gelmiş mesaj geldi kargonuz kargomata bırakılmıştır diye. neyse müşteri hizmetlerini aradım ta 45 dakkaya falan bağlanmıştır adresi verdi navigasyona yazdım bir gittim ana depo neyse güvenliğe sordum arkada pttlojmanında kargomat var oraya bak dedi gittim bilgileri girdim evin dibindeki şubedeki kargomattaymış hay sizin dedim.

ikinci olayda pazar günü kargo gelmez diye biliyorum gezmeye gitmiştim mesaj geldi evde bulamadık diye neyse aradım müsteri hizmetlerini efendim pazartesi tekrar dağıtıma çıkacak dediler. pazaretesi mesaj geldi dağıtıma çıktı diye saat 2 gibi kargonuz x ptt şubesine teslim edilmiştir.

gittim şubeye evdeydim gelen olmadı dedim utanmadan beyfendi numaranız yazmıyor falan filan saçmalıyor aldım kutuyu dışarı çıktım numara yazıyor girip iyi bir sövecektim neyse müşteri hizmetlerini aradım şikayet oluşturdum ilgilenmemişlerdir. ptt kargo olan hiçbir ürünü almıyorum.
#ups bir de sola dönmezmiş hiç araçları. Her şeyi tam yakıt tüketimi sorundur sanki.
#ups bir de sola dönmezmiş hiç araçları. Her şeyi tam yakıt tüketimi sorundur sanki.
Şüphesiz mng.