bugün

en populer sozluktur. bircok sozluge de ilham kaynagi oldugu yadsinamaz gercektir. bunyesinde pek cok iyi yazar barindirmakla beraber, ancak cacik olabilecek tiplere de sıkca rastlanmakta..
nesil yazar diye diye de kafayı yemisler. ne lan bu nirvanaya ulasan mı yazar oluyo? ibneligin lüzumu yok o zaman, bizi klonlamislar, bi hayvan ara yok, tıpkısı gibi vs. demeyin. dagilin..
en son üye alımını açması ile o kalitesinden ödün vermeye başlayan, saçma sapan entryler ile dolan ve bunun üzerine bir çok eski yazarın üyeliğini iptal ettirdiği sözlük.
sozluk formatı diye bir kavramı ortaya çıkarmış sözlüktür, ilk sözlüktür, baştacıdır. ama yazarlarının bu sözlük formatı denilen şeyi pek siklemedikleri de aşikardır. öyle ki bir oyun başlığına bakarken "geçen pazartesi sıfırladığım oyundur" ya da bir film başlığına bakarsanız "bir bok anlamadığım filmdir." gibisinden zubik entryler görebilirsiniz.
muhtemelen eski bir kitap olan devil s dictionary'den esinlenmiş oluşumdur. *
an itibariyle girilemeyen, buraların benzeri, büyük oluşum.
tüm klonları ile tanışıp, en çok uludag sozluk'ü beğendiğim ama son gördüklerimden sonra; yani en sonunda yine kendisinden vazgeçemediğim oluşum.

(bkz: ne varsa sende var)
web sozluk mantiginin ilk ornegidir. saygi duymak gerekir. uye alimi cok yavas isleyen, cok reklam alan sozluktur. dil kurallarina ulusozluk kadar riayette etmediklerini gordum.
DÜNYADA HER YERDE, HER KURUMDA ADAM KAYIRMANIN OLMASI GiBi BU SÖZLÜKTE DE ADAM KAYIRMAYLA YAZAR ALIMI VARDIR.
bünyesinde artık kaliteli yazarlar yerine fikir özgürlüğü(!)bahanesiyle dağda askerimizi şehit eden köpekleri öven yazarların ağırlık kazandığı (bkz: Terörist), nerede o 1999-2003'teki ekşisözlük dedirten o bilgi veren sözlük gitmiş amelelerin forum tarzında günlüğü haline dönüşmüş yerlerde sürünen sözlüktür.

mutlaka ki kendileri hakkındaki bu başlığı okuyorlardır. modları bu satırları okuyorsa sözlüğü resetleyip 2004 ten başlatmalarını ve yazarlarını iyi bir sınıflandırmaya tabi tutmaları önerilir. uludağsözlük'te bu tip aşınma başlamak üzere onun için bu bknz uludağ sözlüğe gelsin (bkz: allah sonunu benzetmesin)
(bkz: yavaş)
okuması zevkli sözlük. itiraf edeyim ki pek çok şey öğrendim kendisinden, müteşekkirim. okumaktan çok keyif alıyorum, ancak sıra yazmaya gelince olmuyor olmuyor. çaylaklık dönemindeki 10 entariyi 3 ayda ancak girebildim. çünkü söylenmemiş bir şey söylemek zor, çok zor. mükerrer olmak istemiyor insan. hala da okurum. ancak belirtmeden geçemeyeceğim ki son zamanlarda uludağ sözlük sol framedaha çok ilgimi çekiyor, güldürüyor, vaktimi çalıyor. öğrenirken eğleniyorum. * ekşi deki suserlar entelektüel olmak için fazla kasıyorlar gibi. bu da okuyanı yoruyor. *
çaylaklarını umursamayan sözlük.
okurlar için, ne ifade ettiği bilinmemekle birlikte, yazarlar için eski tadı kalmamış sözlük.
Bilgi almak için kesinlikle güvenilmeyecek bir sitedir, Tıpkı diğer internet sözlükleri gibi.
(bkz: dokuzuncu nesil caylak)
son alımlarla gösterdi ki, ticari kaygısı hayvan oğlu hayvan gibi. ulan mahalle lahmacuncusu bile müşteri için sizin yaptığınızı yapmıyor. iki boklu broşür bastırıyor en fazla.

böyle bir çaylak yapıp iki yıl almamalar, yalancı bir cazibe merkesi olmalar. çıkarın sözlükteki karıları da bakalım kaç kişi yazıyor görelim.

ortam yapamayan bebelerin "slm" yazdığı ortama dönmüş, hala ifade özgürlüğü diyorlar. tck bizi bağlıyor diyorlar. tck bu ülkede bir çok aydını da bağlıyor, onlar da mı sussun? susarak olacaksa tamam.

sen hem götü kurtaracaksın, hem para kazanacaksın. ha siktir derler mi? karı kız muhabbeti olmasaydı derlerdi, şimdilik kimse bir şey demez. laik kokoşlar belki verecek diye ben de mır mır yazayım. aman tck, aman sözlüğe erişim engellenmesin, aman yaris festival reklamı biraz daha dönsün.

neydiniz ne oldunuz lan? reklamcılık yapan solcu bile bu kadar hollanda değirmeni olmadı.
doping aldığı anlaşılan bir rekortmendir! tüm madalyaları tek tek alınmaktadır kendisinden; silinmektedir tarihten...

(bkz: eski sözluk)
(bkz: eksi sozluk un buhran donemine girmesi)
açıkçası yok olsa da yerini kimsenin alması filan beklenmiyor.

özellikle uludag gibi "aman yazarım gitmesin" diye düşünerek 200 kişiye dörder feyk yazarlık verip sanaldan/yalandan 800 yazarım var eheheh diye düşünen bir kodırı (guru bu sana: clone/coder) oldugu sürece kimsenin yerine filan gecemeyecek derecede kalitesiz bir sözlük maalesef.

edit: ancak, ikinci paragrafta nasıl sıçmış kavramları karıştırmısım, uludag için yazacagımı ekşi için yazmısım, aptallıkta sınır tanımamısım bunu anladım...
ya ya ya şa şa şa

diye bir filmi vardı ilyas salman'ın, filmografisinden zerre kadar hassasiyetim, hususiyetim olmasa da bana eksi'yi hatırlatıyor, uludağ'ı hatırlatıyor. Bir noktaya geldikten sonra değişim kaçınılmazdır, yani medyada yer bulunmaya başladığınızda reklam gelirleri ortaya çıkacak, bu kendi içinde bir sansürü gerektirecek vs.

Lakin tüm bunlar kabülümüzdür, ama birileri hala o değişimin gerçekleştiğini kabul edemiyor eksi'de. Hala diğer sözlüklerde kaliteyi düşürdüğümüze dair yorumlar yapılacaktır deniliyor, e kardeşim sen değil misin maskeli beşler kıbrıs'tayı itin götüne sokupta reklamını alan? Böyle satın alırlar işte seni.
madem bugunkü konumuz eksi sözlük devam edelim.

dün bir konu açılmıştı "durak büfede sikini gösteren adam rezaleti" mi ne. adamın bir basına gelen olayı yazmıs, sikini gösteren adamı dövmüş mü, polis mi bulamamış ne haltsa.

aman aman, altına bizim amcıkcı aydınlar bir döşenmiş, işte "o da insandır, psikolojik rahatsızlığı vardır, ne hakla döversin" daha neler neler, böyle geniş bir mezhep şerefsizim norveç'de yoktur. yoktur kardeşim. orda çocukcagızı linç ettiler.

ana fikir, büfede yanında iki kız varken sikini okşayan bir adamı görürsen sakinliğini koru. adamın deli olma ihtimalini gözden geçir. ulan adam o kadar kısa sürede bu kadar sakin nasıl olacak aklım almıyor. yılan gibi soğukkanlı ol diyorlar gencecik çocuga.

bu derece kendini kaybetmiş, gerçeklikten uzak bir kitle az bulunur. incelenip götlerinin kesilmesi taraftarıyım.
birileri bu sitenin okur/yazar kitlesine eksi sözlükte yazılan yazılarla verilen über insan mesajının karı sikmeye yaramayacagını, insanın kendini iyi hissetmeyecegini anlatması lazım.

ya da toptan bir ruh sakatlığı söz konusu, korkunç bir ilüzyon içinde millet birbiriyle tasak geçiyor.

bu kadar mı her insan düzgün olur, tepkileri hep dogrunun yanında olur arkadasım, kesinlikle dikkat çekiyor...
gerileme dönemine girmesi gayet normal olan sözlük. çünkü ulaşacağı en üst seviyeye artık ulaştığını düşünüyorum. bi noktadan sonra çıkış olmadığı vakit, herkes tarafından gerileme, duraksama, eski tadı verememe olarak algılanır. anlatmak istenilen olay da bundan ibarettir. okumayı sevmeyen bi çok insan için ekşi sözlük artık bilgi çöplüğüdür. uludağ ve itü ise ekşi sözlüğün 3 sene önceki halidir. zamanla bu iki güzide oluşumda kimileri için bilgi çöplüğünden farksız olacaktır. bu benzetmeler tamamen yüzeysel bir şekilde yapılmıştır. olayın derinine indiğimiz zaman ne uludağ ne de itü ekşi sözlük'ün, insanlara verdiği etkiyi hiç bir zaman veremez.
Turkiyede bilgi almak icin en iyi kaynaklardan biridir; googleda ayni kelimeyi ingilizce ve turkce arattirdiginizda aradaki farki eksi sozluk sayesinde giderebilir, bilgi edinmek icin dogru kaynaklara yonelebilirsiniz, tarafli-tarafsiz bir cok bilgiye yoruma erisilebilirsiniz. Ilk ve en genis katilimli sozluk olmasi acisindan sozluklerin piridir. Ayriyeten ticari bir basaridir,turkiyenin en cok ziyaret edilen 34. sitesiymis sanirim.
okumaktan hala zevk alınan/aldığım, bünyesinde çok kaliteli yazarlar barındırdığı gibi yeni alınan yazarlar arasında çok kalitesizleri de vardır. ama bu sonuca pek etki etmemekte, hala gülerek, eğlenerek bişeyler öğrenilebilinmekte. aradığınız hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz bilgi kaynağı.