bugün

Avmlere gidenlerin çoğu ya öğrenci ya asker yada Kürt..

Orada dertleri alışveriş değil
Karı kız kesmek..
Bir günde (sallıyorum) bin kişi geliyorsa bunların sekiz yüzü eli boş dönüyor.
Geriye kalanlar ya araplar ya da ensesi kalınlar.
Bı adamın fakır olup olmadıgını durdugu ev kulandıgı tel ve araba bellı eder zaten.
çoğunluk zaten araplar avm de.
diğer kısımda kredi kartıyla kendine ilerde başına büyük dertler açacak küçük mutluluklar peşinde
belki de hepsi avm çalışanlarıdır.
Olum gezmekk için lan. Tatile gidecek, oturup bir yerlerde yiyip içecek para yok biz de işıltının, cafcafın, bı dolu insanın bir arada olduğu yerler olan AVM ye gidiyoruz. Kapısından içeri giremeyecegimiz markalarla aynı çatı altında olmak zenginlik hissi veriyor. Anlasana kanka, empati bu kadar zor olamaZ. Kışın kar temalı şeyler yapıyorlar Uludağ'da kayakta hissediyorken; yazın mayo bikini reklamlarıyla kendimi Ege sahillerinde hissediyorum. Hadi adamım, AVM deyip geçme. Anlaması bu kadar zor olmamalı. Hele bir de ürünlerini karton poşetle veren bir mağazadan birşey aldıysan değme keyfimize. Karton poşet kalitedir. Ahh fakirlik ahhh... (bkz: Swh)
gerzek beyanı.
ben param olmasa bile vakit geçirmek için giriyorum.
fakiriz diye avm'ye de mi gitmicez.
çünkü ekonomi çok iyi, evet. valla bakınmak için falan gezmiyorlar. hepsi ellerinde torbalarla geziyor. bir ürün bakıyorsun 6 aya sıra verelim mi diyorlar satıldığı için.
Avm ler dolu ise ekonomi iyidir tezi ortaya çıkıyor burada.

görsel
Bir tek yemek ve sinema kati is yapiyor. Cogu dukkan bos. Insanlar da bu sogukta isinmak icin avm’ye gidiyor. Misal ankara’nin en buyuk ve en islek avm’sine pazar gunu bir is icin gittim. Avm’nin ici cok kalabalikti. Yemek ve sinema kati doluydu ama bir kat asagisindaki dukkanlarda alisveris eden yoktu bile. Uzun lafin kisasi kuru kalabalik.
koskoca ülke ekonomisini nasıl avm ye bağlanır. hayır 50 kere gördüm bir şey demedim ama. bunu baz alandan şüphe duyarım.
50 tllik alışveriş yapıyorum.
Gerçekten merak edilendir. Avm açılır açılmaz 1 milyon kişi gitmiş. Hani kötüydü? Evet.
Lan mikrobu kırılsın diye 90 derece yıka yıka üstümüzde tişort kalmadı hepsi heygirl dergisindeki kapak kızlarının giydiği gibi göbek üstüne çıktı napaq aq almayak mı.
Bu başlığı açan muhterem AVM çıkışında dursun elleri paketli kaç kişi çıkacak baksın.
ne olacak ülkede gizli zengin çok , herkes ağlaşıyor ama lüks takılıyor , gerçekten durumu kötü olan azınlık hariç.
Amperi sadece alışveriş yeri sanan kişi söylemi. Acemler artık yalnızca alışveriş değil içerisinde barındırdığı çeşitli şeylerle ( sinema, starbucks benzeri oturulup kahve içilecek alanlar vb..) hayatin merkezine adapte oldular.

Evli çiftler içinde çocuklarını dolaştırıp aynı zamanda onların çeşitli şeylerle zaman geçirmesini sağlayan yerlerdir avmler.

Insanlar avmler paraları çok olduğu için gitmekten çok etrafta gezip bir şekilde zmaan geçirmek için gidiyorlar.
+80 milyon nüfusa sahip bir ülkede, avmlere gidecek kadar ekonomik durumu olmayan birkaç milyon insan yoksa o ülkede kötü olan sadece ekonomi değildir. kaldı ki avm'ye gidip 20 tl harcayan da var, 20 bin tl de ve hiç harcamayan tipler de. o yüzden avmlerin kalabalık olmasının ekonomi ile pek bir alakası yok. buna ek olarak, kredi kartları da devreye giriyor. insanlar, sahibi olmadıkları paraları harcayıp ilgili bankaya borçlanıyor. daha sonra o borcu ödemek için bir yerlerini yırtıyor. türkiye'de kaç milyon k.k. borcu olan insan var, kaçı ödeyemiyor, bildin mi?
adamlar gidiyor da alışveriş yapamadan bakıp bakıp çıkıyorlar.
benim gibi ciğeri beş para etmez aciz adamlar gidiyor.

kot pantolon 150 liraya dayanmış malum yerde.

bakıp çıkıyor otobüsle evin yolunu tutuyor.

paramız yok her şey pahalılaşıyor.

insan kaçakçılarına nasıl ulaşabilirim benide kaçırsınlar. parasıyla değilmi.
avm'ye girmeyi bile bize lüks görmüşler...
Millet kışın ısınmaya yazın serinlemeye geliyor.
Gözümüz gönlümüz de mi bayram etmesin, vitrilere de mi bakmayalım, ölelim mi dedirten soru cümlesi.

Evet ekonomi kötü, hem de ne beter, ama avm'ler dolu, çünkü insanız, nefes almaya, sahip olamasak da görmeye, iyi zaman geçirmeye, kafalarımızı o kargaşada dağıtmaya ihtiyacımız var.
Bunu da mı düşünemiyorsunuz?

Üç çocuklu asgari ücretli nereye gitsin, yelken klübüne mi, hilton' un terasına mı?!
kahvehanelerde dönen akp parti seçmeninin sorusu.

şöyle ki:

alım gücü senin için düşüyorken bazıları için yükselmektedir. bu soruyu soran dayı, önceden günde 10 bardak çaya 2.5 tl veriyorken şimdi 10 tl vermektedir.

ancak vergilerle borçları silinen sermayedarların git-gide zenginleşmesine bu ülke göz yumduğu için senin cebinden eksilen liralar sermayedarların cebine 5 er 10 ar girmektedir.

avm ye girdiğinde seni ilgilendiren kısım yemek katındaki ucuz fast foodları bulup ailenle yemek yemeni ilgilendiriyor.
eli-kolu dolu olan daha da elini kolunu dolduruyor sen çaya 1 tl verirken.

avm ye girdiğimde ben neden 2-3 torba bir şey alamıyorum da milletin eli kolu dolu? diye sorulması gerekiyor bu sorunun.

ha bir de de facto ve lcw waikikici tayfa var.

onlar da çoluğuna çocuguna 1-2 parça bir şey alıyor maaşı geldikçe...

sosyal medyada avm de gördüğü eşine dostuna nazire yaparcasına avm ye giden asgari ücretli, 30-40 lira lcw waikiki de bırakıp 60 tl ye de mc donalds ın 2 li menülerini tercih edip, bebesine de çocuk menüsü alıp elinde çöp bir oyuncakla evine yollanıyor..
Bir soru.
Yemek için, Tuvalet için.
Ben mesela avm tuvaletlerini çok kullanırım.