bugün

gün-gece eşitliği.
güneş'in yıl içinde iki kez ekvator'un tam üstüne gelmesi ve gün-gece sürelerinin eşit olmasıdır.
bahar ekinoksu: 21 mart
güz ekinoksu: 23 eylül
(bkz: grand ekinoks)
bir mimarlık şirketinin adı
(bkz: KAiNATIN ULU MiMARI)
Michael White'ın ocak 2007'de çıkarttığı kitabı. Ekinoks, Michael White'ın ilk romanı. 2005 Frankfurt Kitap Fuarı'nda çok ses getirdi ve Michael'ın Londra'daki ajansı Carole Blake tarafından bir kısmı el yazısı olarak hazırlanmış şekilde satıldı. Kitabın 2006 sonbaharı ile 2007 yazı arasında 25 dile çevrilmesi beklenmekte.polisiye bir roman olan bu kitap için " Da Vinci Şifresi'ne her şekilde meydan okuyabilecek bir gerilim " olduğu yorumları yapılmakta. konusu ise şöyle ;

Yer Oxford, yıl 2006 ... Vahşice, boğazı kesilerek öldürülmüş bir kadın bulunur. Kalbi alınmış ve yerine tarihi bir para bırakılmıştır. 24 saat sonra başka bir kadın daha bulunur. Birbirine fazlasıyla benzeyen bu iki olayın tek farkı, bulunan ikinci kadının kalbinin yerine beyninin alınıp, kafatasının içine parlayan bir para yerleştirilmiş olmasıdır.
Polis fotoğrafçısı Philip Bainbridge ve ayrıldığı sevgilisi Laura Niven olaya karışırlar ve bu ayine benzer korkunç cinayetlerin ardı arkasının kesilmeyeceğini fark ederler.

edit : imla hatası ( noktadan veya virgülden sonra bir adet boşluk bırakılmalıdır )
adı "ekin" olan kişilerin dalga konusu olduğu, gece-gündüz eşitliği anlamına gelen coğrafi bir terim...
http://www.radikal.com.tr...p?ek=cts&haberno=6753
bugün yaşanan olay

(bkz: güz ekinoksu)
21 Mart
23 Eylül
21 Haziran
21 Aralık

Güneş'in Dünya ile yakınlık durumuna göre gece gündüz dengeleri değişir.
gecelerin artık bayrağı ele almasıdır.
turgut uyar'ın kayayı delen incir kitabındaki harika bir şiirin adıdır. tüm şiirlerinin toplandığı son saat kitabında da vardır. gençliğimde bu şiiri epiyi tartıştım, pişman değilim.

ekinoks

yazı orda geçirdik kışa gerek kalmadı
safça acemice şarkılar söylendi oyunlar oynandı
sözde sevinçler haline getirildi yıllanmış hüzünler
aşklar unutuldu ve bazılarına yeniden başlandı

"insan yaşlandıkça kurtulur" demiş birisi
korkudan belki yılgınlıktan ve başka bir şeylerden

oysa yaşlandıkça bulunur mavinin en iyisi
akasya çürür tren hızlanır eller ufalır gibi
kim yitirir sözgelimi bir başkasının bulduğunu
evet kim yitirir kim bulur
herhangi bir akşam alacası değil ki bu

şimdi ey kış diyorum seni de orada geçirseydik
kim düşünecekti bir kumsalda
sabahın tanıksız kendi kendine olduğunu

"oysa" diyordu birisi
"sabah yeniden hatırlamadır yaşamayı"
bana kalırsa "oysa" diyenlerden hep korkmalı
"oysa ölüm var" da diyebilir aynı kişi

oysa ölüm yakın olmamalı
süzgün ve uzun şeylerden de korkmalı bana kalırsa
uzun süren devrimlerden süzgün aşklardan
ve bunlara benzeyen başka şeylerden
akasya hemen çürümeli tren birden hızlanmalı
şimdi ey kış diyorum
ne kadar sürersen sür
yaz güzeldi ve sapsarıydı
herkes doydu ve eğlendi oyunlar oynandı
oteller ve sokaklar da sapsarıydı
kimler ne konuştu ne yitirdi ne kazandı

ama bir şey vardı eksilen ya da çoğalan
kumun altında mı denizin üstünde mi masallar da mı

"dünya bir sancıdır" diyor birisi
"belki bir sancı"

ne bırakmıştım orda sahi
mor gibi soylu bir şey mi
bir eziklik mi yoksa

herkes ne kadar da mutluydu "oysa"

ne bıraktıysam o kadar kaldı orda
tarih itibariyle yaşadığımız gün eşitliği olayıdır. güneş ışınları ekvatora dik olarak gelir. bahar ekinoksu olarak da bilinir.
silahsız kuvvet'in ihtiyar heyeti albümündeki bir parçasıdır. çok güzeldir, özellikle de girişi.

ahan da sözleri: bahari tadamayan çiçek, kişi göremeyen kurt olmaz, solmaz, zannettiğin yeşil, sariya dönüşür sana yar olmaz, birisi aklini çeler, şeytan kaçirir gönlünü uzaklara, yormaz düşünmek basma kalip, husranlarini, ilelebette düşünsen bulamazsin çikarini, suratina, giydiğin beş parmak haritasinin sebebidir hatalarinin, varişin, doğruya başlangicidir, sirt çevirdiğin riyakarligin, bilmek, er terinin helalini, zora sokmaz güvenini dağlar sana yoldur o zaman, uçurum fos olur, içindeki bilincin sebebinden, bağrina bastiğin her taş. bir gün kum olacak varacak ebediyete intikal eden geçmiş zaman rivayeti, terkedecek illerini, güvenini bağladiğin dostunda daldan dala konabilir, kemirir elbet, niyetini iyiliğe bağladiğin ipi koparir, yakalar hüznü, kendine alir, varir nihayetteki hüsranlarina

[nakarat}

belkide bilemezsin kim sana dost kim sana düşman, bocalarsin yalpalarsin,varsin!... koca dünya sana bana, yuva olmuş açan güller solmuş, birde bakmişsin güneş donmuş...

durum vahim ötesinde, beklenen nöbetlerde, hasta yatağinda can çekiştiğinde sen hisset şiddeti aciyi, beyin hücrelerinde çektiğin sanciyi, mevsimlerdir yedi olan, sahte umut filizlerini toprakta yaşatan, düşüncelerini kisitlayan, dumanin sahibi yeşil gibi görünüşte evcil, bencil olma, evcil yaşama vahşi kalan kedinin nankörlüğü kilitledi, vicdan mahkemeni, mekan burasi hiphop mekan burasi, çöküntünün cenneti.

(bkz: alın teri değil copy paste)
gece ve gunduzun eşit olduğu tarihlere verilen isimdir.

tarihlerı unutmamak için (bkz: kız isimleri)
güz ekinoksu sonrası, gündüzlerin kısalıp gecelerin uzadığının biraz daha farkna varmaya başlarız. bahar ekinoksu ise tam tersini hissettirir oysaki asıl hikayenin yaşandığı tarihler en uzun gece ile en uzun gündüzdür. ihale ekinoksların başına kalıyor, çok üzülüyorum.
o gün bugündür. gece gündüz eşittir.
bugünden sonra soğukların artık iyiden iyiye kendisini hissettireceğinin başlangıcıdır.
dengedir.bi günün tamamının ortadan tam ikiye bölünmüşüdür.insana hayatında bazı şeyleri de dengelemesi için inceden inceye mesaj verir.
Gün tün eşitliğidir.
japonların milli bayram olarak kutladığı gün. gecemizin gündüzümüze eşit olduğun gün, bugün.
(bkz: coğrafya hocasına ekinoksunuz mübarek olsun demek)
21 Mart ve 23 eylül tarihlerinde tüm dünyada gece ve gündüz eşitliğidir.
Sonbahar başlangıcı, gece ve gündüz saatlerinin eşit olması.

(bkz: bugün)
güz ekinoksu en güzel ekinokstur. evet.
adana'da bir mekan adı.