bugün

65 yaş üstü emekli amcaların evde a haber ve beyaz TV izledikten sonra cami cay ocağında sarf ettiği cümle.
niye kahvede çay ücretine epeydir zam gelmiyor mu?
2015 yılında emekliye zam yapılmayacağını bakan açıkladı. hala ekonomi iyi diyebiliyorlarsa kömür kaynatıp suyunu içerler. çok da sikimde.
evine gidildiğinde makarna ve bulgurdan başka yiyecek olmayan insan söylemi.

ha belki kümesleri varsa tavuk falan da yiyorlardır arada. yanlış olmasın kimsenin fakirliğini küçümsemek haddim değil ama hem fakir hem de fakirlikten dolayı mutlu olmak biraz fazla lüks.
Kisi basi gelir 10 bin dolar bir kere. Ustelik kisi basi milli gelir, ulkenin ekonomik duzeyi hakkinda hic bir bilgi vermez.
Ekonomi zengine iyi fakire degil amk hala uyur bu çomar kitle.
şarkısı şivesi eksik haliyle yapılmış söz öbeğidir:

http://www.youtube.com/watch?v=wGLcJDtUjSI
gerçekten de çoh eyi. görsel
Çomarlarca ekonominin durumu.
Cumhuriyet tarihinin en büyük vurgunu olan türk telekomun satışı nın ve ihale süreciyle toplam zararın 98 milyar lira olmasından haberi olmayan nefes alan varlık söylemidir.
Dedi kahvede okey atan amca.
2001 krizinde 5 milyar dolar için ülkeyi IMF ye domalatarak tekel, şeker ve Sümer bank fabrikalarının kapatılmasına sebep olan solcu kemalistlerin işine gelmeyen durumdur. Uzayın lan şurdan! ergenler sizi.
"egonomimiz çoh eyi, evrupanın en böyükh havaalanını yaptı, uçuncü goprüyü de yaptı allah reyisten razı ossun."
bu cümleyi ömründe samsun il sınırları dışına çıkmamış, benden aldığı kombiyi 36 ay taksite böldürmek isteyen, asgari ücretle çalışan 50li yaşlarında bir emmiden ciddi ciddi duydum. artık karikatürize olmuş bir kalıp olduğundan herhalde söyleyenler hikaye anlatıyor biraz diyordum ama hakkaten adam bunu söyledi.

bu arada adam malı alamadı. elden taksit yok dedim kart getir dedim adamın getirdiği 10000 tl limitli kartta 1600 tl limit çıkmadı. çocuğun yok birşeyin yok asgari ücretle 10000 tl harcamayı neye yaparsın be emmi.
Kendini kandırma durumundan başlayıp, bulaşıcı cahilliğe kadar sayılabilecek tüm açıklanamazlıklar tablosunun özeti.
akp li beyanıdır. askerlerimiz şehit oluyor. eğitim sistemi karman çorman oldu. iç savaş başlayacak. limanların özelleştirildi sen hala '' ehonomi çoh eyii'' diye yırtın.
(bkz: çomar dili ve edebiyatı)
kime iyi sorusunu akla getirir. ayrıca bir çomar sözüdür, aldığı üç kuruş maaşa ve bunca yüksek vergilere rağmen bunu sık sık söylerler.
(bkz: türkiye ekonomisi/#34663192)
valla biz yıl sonunda dolar 3.20'leri zorlar diyoduk 4-5 gün önce ama 1 hafta bile sürmedi fırlaması. danıld, başkanlık falan hikaye amk. dövizin osuruktan nem kaptığı 2001 krizi dönemine geri dönmüşüz resmen. ehonomimiz o hadden eyi yani. tek eksik şu yazarkasa fırlatan lavuk.
Bilgisizliğini bilemeyecek kadar bilgisiz olmak aslında bir özür sayılabilir ancak bu düşüncedekiler ekonomi eğitimi alan ve ortaya sunduğu savlarını belli temellere dayandıran analistleri bile sallamayarak onları Alman istihbaratına çalışan ajanlar olarak kabul ediyorlar. Merkel bize kızmış da o nedenle dezenformasyon yapmak için bu akademisyenleri maaşa bağlamış falan.
en az 2 bankaya 5 farklı kredi ödemesi muhtemel birey söylemi.
bu amcalardan, abilerden, gardaşlardan hemen hemen her gün bir kaç tanesi ile karşılaşan şahsım adına artık işi ciddiyet sınırlarını tek edip gülücük diyarlarına taşıyan söylemdir.

görsel
Ekonomide ortaya çıkan üretimin finansmanı bu kesim için önemli değildir. Mesela altyapı yatırımları nasıl finanse edilir ilgilenilmez. Köprüden kaç araç geçmeli geçmezse ne kadar ilave vergi ödeyecek sormaz.

Bu iktidarın problemi değil. Her iktidar popülizme kayma eğilimindedir. Esas sorun bilemeyecek durumda olanların ucuz popülizm kurbanı olması değil bilebilecek durumda olan ve bilen kişilerin de ekonomi çok iyi demesidir.

Bu anlamda dağdaki çobanın oyuyla ekonomi profesörünün oyu aynı değerdedir ama ekonomik görüşü
Aynı değerde değildir.

(bkz: jöleli)
Memlekette işler o kadar tarak gibi gibi gidiyor ki özel sektör 2017 yılının butcelerini belirleyemiyor amk.

Dolar her gün rekor kırıyor. 2017'de 4 tl de olabilir, 5tl de. Gel de bütçe yap.
adamlar çalıyo ama çalışıyo.