bugün

(bkz: gavur)
(bkz: kime göre neye göre)
kelime kökü olarak cünüpten gelir.
ilk kez babamdan duyduğumda hem yapısı hem de telaffuzu nedeniyle tüylerimin diken diken olmasına sebep olmuş kelimedir...

hadisenin cereyan anı şöyledir ;

küçük yaşta yine gecenin oldukça ilerlemiş vaktinde televizyon izliyorken,* babamın aniden odaya girip dikkatlice televizyona bakmasının ardından bana dönüp "ecnebi filmimi o " diye sorması, benim de o yaşta o saatte ayakta olmaması gereken bir çocuğun yanlış davrandığının bilinci ve tedirginliği ile neredeyse " baba düşündüğün gibi değil " diye cevap vermekten son anda döndüğüm içten yaşanan rezil durum... kelimenin tam manasını öğrenene kadar, babamın hakkımda benim hayalgücümde yarattığım gibi düşündüğünü sanıyor olmam da cabası...
kelime anlamı olarak yabancı olan, ancak başka dillere çevrildiğinde bizdeki gayrimüslim anlamını vermeyen sözcüktür.
bir seyleri rahatca yapabilenlerdir.
http://www.capsver.com/image/20892
türkiye'de yaşayan gayrımüslimler için kullanılan, din öğesi barındırmayan ve ötekileştirmeyi olabilecek en asgari düzeyde tutan terim. rum, ermeni, yahudi, fransız, ingiliz, italyan ve hollanda kökenli türk vatandaşları, izmir ve karşıyaka'da çocukluğumuzda aynı mahallede oturduğumuz, aynı okula gittiğimiz sakin, efendi, kültürlü ve iyi komşular ve arkadaşlardı. sanıldığı gibi sadece istanbul'da yaşamazlardı. toplum yaşamına zenginlik kattıkları gibi, yaşlıları dini bayramlarımızda bile kendilerini ziyaret etmemizi bekleyen, mevlütlerimize başlarını eşarpla örterek bir müslüman gibi katılan, aşure ayında aşure bekleyen bizden insanlardı. ticaret ve kültür yaşamında önemli yerlere sahip bu insanlar, özellikle her askeri darbeden sonra ve kıbrıs'ta tansiyonunun yükselmesi ile yavaş yavaş ülkemizi terkettiler. artık, çoğunlukla yaşlılardan oluşan az sayıda ecnebi ülkemizde yaşamakta.
10.nesilden kalma yazar.

Selamlar, saygılar, hürmetler...
gavur kelimesinden daha naif ve söylemesi hoş bir kelime.
yabancı uyruklu olan.
ecnebi / ecnebî / اجنبى / اَجْنَب۪ي

Yabancı. Garip. Alışmamış. Başka milletten olan.
Yabancı.