bugün

Rahmetli Bi oturuşta boğayı yerdi.
Halka Alkolü ve sigarayı yasaklamış ama kendisi sarayda esrar ve alkol içmeye devam etmiş. Kendisinin halife olması ise çok komik bir olaydır..
Bir Osmanlı padişahı.
bedensel olarak en güçlü osmanlı padişahı olarak bilinir. Başarısızlıkla sonuçlanan bağdat seferi sonrası bunalıma girerek alkole bağlı sirozdan vefat etmiştir. Çok içmesinin ve çok sinirli olmasının ilk üçe girememe kompleksinden kaynaklandığı söylenir. *
Genç Osman'ın intikamını alan padişahtır.
çocuk yaşta padişah olup, genç olana kadar gördüğü zorluklar, zorbalıklar ve annesi kösem sultan'ın da devleti yönetiminde aktif rol alması nedeniyle, sonraları acımasız bir zalim olan 4.murad'ın gözü önünde vezirinin öldürülmesinden uzun zaman geçtikten sonra, son darbeyi vuran yeniçeriyi tebdil-i kıyafetteyken tanıyıp idam ettirmesi.

olay şöyle başlar:genç padişah divana çıkarken topal receb paşa delikanlının metanetini bir yılan gibi daladı. "- padişahım abdest alın, öyle çıkın!" dedi. bu sözün apaçık manası, "ihtilalcilerin istediğini yapmazsan akıbetin ya burada yahut sultan osman gibi yedikule zindanında ölümdür!” demekti. sultan 4.murad hemen abdest aldı ve ikinci sefer divana ilk metaneti azıcık kırık çıktı.

babüssaade’nin kanatları açıktı ve hafız paşa ayak divanında konuşulanları işitiyordu, içindeki hamiyet cevheri birden coştu. müslüman adamdı, abdestsiz adım atmazdı, ama böyle bir anda abdest tazelemek gerekirdi, az evvel padişaha gelen leğen ibrikle abdest aldı, soyundu, başına sade bir tülbent sardı, hançerini çıkarıp bıraktı ve babüssaade’den çıkıp padişahın huzurunda durdu.

- padişahım. senin yoluna hafız gibi bin kulun feda olsun! ancak ricam budur ki, beni sen katlettirme, bırak benim masum kanımı bu zalimler döksün ve bana şehitlik nasip olsun, sen de lütfet, benim naaşımı üsküdar’da defnettir, yetimlerimi de sana emanet ediyorum! dedi.

naima, “meydan sanki arsai kerbela idi.” diyor. sultan 4.murad çevresini çıkarıp faciayı görmemek için yüzünü kapadı ve ağlamaya başladı. o güzide vezir tam on yedi bıçak darbesiyle yere serildi, henüz ölmemişti, bir yeniçeri paşanın göğsüne çıktı ve bıçakla boğazını keserek şehit etti. o anda nereden bulmuştur bilinemez saray adamlarından biri elinde büyük bir yeşil örtüyle koştu, vezirin naaşını örttü. sultan murad da tahtından kalktı, bir o yeşil örtü altında yatan şehide bir de bu kanın vebali hepsinin alnına yazılmış olan o gazaplı kalabalığa baktı.

- "hak teâlâ bana kudret verirse sizden nasıl intikam alınacağını öğreteceğim!" dedi, bu sözü ancak muhafızları işitebildiler.

bu olaydan sonra, bu olayların tahrikçisi topal recep paşa'ya sadrazamlık mührünü verir. aradan epeyce bir zaman geçer. bir gün sultan 4.murad tebdil geziyordu, esnaftan ağa kılıklı bir sarı adam gördü. “yakalayın şu herifi!” dedi. gayet kuvvetli göz hafızası vardı.

- "bre sen hafız ahmed paşa’yı sipahiler yere serdikten sonra göğsüne çıkıp oturup o mazlumu hançerleyen yeniçeri değil misin?" diye sordu. adam inkâra mecal bulamadı.

-“evet oyum, receb paşa hizmetim karşılığı beni ocaktan çıkarıp bir sipahi dirliğiyle taltif etmişti.” dedi.

adı sarı mustafa’ydı, hafız paşa’nın şehit edildiği yerde kafası kesildi. hafız paşa vakasında ihtilalcilerin en ön saflarında bulunarak kendisine karşı küstahça konuşmuş olan iki yeniçeriyi de yine böyle görmüş, teşhis etmiş, yakalatmış ve başlarını vurdurmuştu, bunlardan birinin adı ekşi uzun hasan, öbürünün adı kel abdi’ydi.

kaynak : reşat ekrem koçu yeniçeriler adlı eserinden.
Yanlış tanınan Osmanlı padişahı. Hem kendi içiyor hem içkiyi yasaklıyor bu ne çelişki diye eleştiriliyor fakat içki ve tütün yasağının sebebi haram olduğu için değil içki ve tütün içme bahanesiyle muhalif kitlelerin belli yerlerde toplanmaya başlaması. isyan riski var yani. Bunu önlemek için yasağı getiriyor.
4.Murat Topal Recep Paşanın Katli: "Gel Beri Topal Zorba Başı Abdest Al Melun"

https://www.youtube.com/w...&ab_channel=altaylara
en kudretli,taşaklı,başarılı osmanlı padişahlarındandır. büyük büyük atası yavuz sultan selim han hazretlerine mizaç olarak epey benzer.
Kendisinin fiziki kuvveti hakkında dönem tarihçilerince çizilen herkülümsü tasviri pek tabi dalkavukluktur. Roma imparatorluğunda bunu commodus da yapmıştır. Oldu aq, aynı anda 3 manda, 4 ayı ile güreşir bir taraftan da ayasofyayı kucağına alır götürürmüş.

eskinin insanları bizden daha kısa boylu, bizden daha dayanıksız bizden daha güçsüzdür, ortalama ömrü bizden 20 yıl kısadır (bebek ölümlerini çıkarttığımızda). Sadece bir örnek;şuu meşhur ölümle biten maraton koşusunu günümüz sporcuları çok rahat koşmaktadır. Tüm insanlık tarihinin en kuvvetli insanıyla muhtemelen çağdaşız.

Tarihte böyle yazılmış diye her şeye inanmayın. Benim tahminim bu murad iv denen adam olsa olsa 165-70 cm bir şeydir.
Şanlı Ecdadımız Osmanlı imparatorluğu nda duraklama dönemini bir süreliğine durduran bağdat ve revan fatihi padişahtır.
Baya baya kuvvetli bir padişahmış. Kafasına vurduğu adamların kafatasını göçertirmiş.
bi, yavuz sultan selim değildir.
Geceleri istanbul'un ortasında ava çıkan padişah. Devleti yönetmekten çok abisi gibi katledilmemek için mücadele verdi. Bu düşünceyi ise ancak içerek yenebildi.
ilginç bir hayat hikayesine sahip.
ilk üçe girememiş ve 4. olmuş murat'tır.
Bağdat'ı almaya çalışmak Bağdat'ın kendinden daha mı güzeldi ne!
4. murat çelişkilerin padişah'ıdır.
yasakladığı şarap yüzünden sirozdan ölür.
düşman bellediği fars emiriyle alemler düzenler.
ufak yaştan beridir ona kol kanat geren annesini kendine düşman beller.
28 yaşında sirozdan ölürken ibrahim'i de kendiyle boğdurup yerine ali cengizi geçirtmek ister.
babasının izinden gitmeyip çıktığı her seferde bi şehzadeyi idam ettirir neden yokken.
Bir Dördüncü kel Mahmut değildir.
lakabı bağdat fatihidir. döneminde içki,tütün kullanmayı kumarhaneleri yasaklamıştır. yasakçı padişah olarakta bilinir.
Sağlam pehlivandır.
"Hükümdar sevilmezse, halk arasında, seriat’a saygı göstermediği, şarap içtiği ya da başka uygunsuz davranışlarda bulunduğu söylentileri çıkardı. Bir despot olan 4.murad, kendisi hem içki düşkünü, hem de içki yasağının en acımasız destekçisiydi” halil inalcık
(bkz: deli padişahlar)
Delidir.
Alkolü yasaklayıp sirozdan ölmesiyle adamlığın kitabını yazmıştır.
(bkz: bağdat fatihi) 17. Yy en güçlü lideri.