bugün

hakkında bu kadar az entry girilmesinin sebebi "ilgisizlik" değil, uludağ sözlük'te halen çözüme kavuşmamış olan türkçe karakter problemidir. hatta:

(bkz: doner)

bunun dışında almanların bir kısmı bu yiyeceğin almanya'da yaşayan bir türk tarafından yaratılıp almanya'dan türkiye'ye geldiği gibi saçma bir şehir efsanesine de inanırlar ki, dönerin bursa'da ilk yapıldığı yıllarda bugünkü anlamda bir almanya bile yoktu ortada, prusya mrusya öyle şeyler vardı, sonrası için bismarck sağolsun.

dahası bu şeyi bursa'da iskender**, uludağ kebapçısı ve melike döner*** gibi yerlerden yemeyen insan "döner yedim" dememelidir. almanya'da yapılan dönerin çok çok az bir kısmı ciddi anlamda lezzetlidir. çoğu kötü et kullanan, lezzetsiz, etin elektrik süpürgesi gibi bir makinayla kesildiği ve o makinanın yağlı kablolarının döner sosuna bulandığı yerlerdir. yine de frankfurt (am main) ve berlin'de hatırı sayılır yerler vardır. bunun dışında londra'da büfe formatından sıyrılıp restaurant kıvamına gelmiş çok iyi dönerciler var ki, almanya'dakilere göre çok çok kaliteli mekanlar bunlar. yine de tutup almanya bu işin anavatanı demek için fazlaca uçmak gerekir. bu işin anavatanı halen daha feci şekilde bursa'dır...
kadıköy, taksim gibi yerlerde ucuza bulunamayan, müşteriye kazık sokmakla eşdeğer yiyecek.
Türkiye'de içine ne eti konduğunu bilmediğim ve hayvanlara kesimhanelerde uygulanan hormonları,antibiyotikleri ve yapılan işkenceleri bildiğim için yemekten tiksindiğim kanserojen besin maddesi....(( Avrupa'da ve Amerika'da döner fast food'u geçecek diyen kişiler bir zahmet açıp da Avrupa ve Amerika'nın yemek kültürü tarihine baksınlar..Döner ve kebap zaten birçok ülkenin yemek kültüründe başka isimlerle yer alan yemek çeşitleridir ve kısaca ''eti, ateş karşısında pişirme'' esasına dayandığından, dönerinin kökeninin Türkiye değil Afrika'da, homo sapienslerin dünyaya yavaş yavaş yayılmaya başladığı dönem olduğunu söyleyebiliriz..Yani çok ilkel ve evrensel bir yemek türüdür aslında..Ancak Avrupa'da vejeteryanlığın sağlık için çok faydalı olduğunun anlaşılmasından sonra terkedilmiş bir yemek türüdür..Bugün dahi Avrupa'da döneri ve kebabı yiyenler Türkler,Araplar,Kürtler,iranlılar ve bazı Akdeniz ülkesi vatandaşlarıdır..Avrupalılar kolay kolay yemezler..))
tavuk olanında bir ben eksiğim ama yine de severek yiyoruz.
görsel

görsel
avrupa da tamamen etten yapilan ve karin doyuran yiyecek. türkiye de 4 tane yiyip doymamak var anasini satayim.
Döner ikiye ayrılır, birincisi adam gibi dönerdir yedin mi karnın doyar adam gibi et yediğini hissedersin, birde köz ateşinde yapıldıysa efsane olmaya adaydır. (bkz: özge piknik).Diğer dönerden hiç bahsetmek bile istemiyorum.
bulana , aklına gelene , ilk kez yedikten sonra etrafına yayan kişiye milyonlarca kez dua edilmesi gereken,
öğrencinin dostu gerek at , eşek ve martı etinden yapılma nimettir , nimet.
Yanında pilav da olurda daha da bir güzel olan yiyecektir.
almanya'dakilerinin tadının daha bir güzel olduğunu iddia ettiğim, orada daha çok tüketilen yiyeceğimiz.

döner macht schöner. *
http://www.youtube.com/watch?v=fP-WmEzyIsw&feature=relatednull
o bir tutku, o her dışarı çıkıp alışveriş merkezine gidildiğinde, bütün o diğer fastfood markalarına tercih edilen bir şaheser.
fakirlerin tavuklu olanını yediği yiyecek.
kaldırımın kenarında, kaldırım üzerinde duran elemanın kestiği, bu kesilme ortamını görüp de insanların afiyetle yediği şey. insanların ayaklarından kalkan tozlar, yoldan geçen arabaların kaldırdığı tozlar ve havadan bulaşan bir sürü mikrop. Belediye bunlara nasıl izin verir anlamam.
böyle bişeydir efenim.

görsel
lavaş dürüm ile çok güzel olan, domates sosu ile iştah açan yöresel yiyecek.
dün aksam alman kanali VOX da yayinlanan Goodbye Deutschland adli programda Amerika`ya göc eden iki almanin actiklari restaurantta alman yemegi döner adi altinda tanitildi yemegimiz. Almanlar zaten döner sandwichin almanyadan dünyaya yayildigini kebab kisminin bursa dan geldigini belirtiyorlar.
dönerse senindir dönmezse zaten senin olmamıştır.
dünyanın en güzel yiyeceği. kaliteli yerden yiyeceksin. eti yığacaksın sadece. patates falan olmayacak içinde. karnım patlayana kadar yerim aga.
bursa'nın meşhur yiyeceği. daha çok iskender döner diye anılır. "yeme de yanında yat" denilen bir yiyecektir.
pilav üstü olsun çamurdan olsun yiyeceğidir.
iddia ediyorum almanya'da soslu, cacıklı ve bol malzemeli olduğundan kesinlikle türkiye olduğundan daha güzel olandır. yalnız bu bahsettiğim ekmek, pide arası olanlar için geçerli zira pek iskender göremedim buralarda.

zaten almanya'daki dönerin kalitesini tüketicilerinin sadece türk olmamasından anlayabilirsiniz dönercilerde epeyi yabancı vardır. fiyatları da malzeme bolluğuna göre uygundur. pide arası olanının fiyatları 3 ile 3 buçuk euro arasında gidip geliyor şimdilik.

bakın malzemesi böyle bol oluyor: http://img.blogcu.com/uploads/ozerol_Fladenbrot.jpg
Bir kebap değildir.
et döner tavuk döner nokta döner yazar siker.
at etinin de girdiği sektördür. acaba ben de yedim mi diye düşündürür duyan insanı.
rumların marka tescilini bizden çaldıgı yemegimizidir.
birde ankara döneri vardır siz hiç ankara döneri yediniz mi.