bugün

and justice for all albümünün süper şarkısı.. sözleri solosu riffleri ile tamamen dört dörtlük

Dear Mother
Dear Father
What is this hell you have put me through
Believer
Deceiver
Day in day out live my life through you
Pushed onto me what's wrong or right
Hidden from this thing that they call life

Dear Mother
Dear Father
Every thought I'd think you'd disapprove
Curator
Dictator
Always censoring my every move
Children are seen but are not heard
Tear out everything inspired

Innocence
Torn from me without your shelter
Barred reality
I'm living blindly

Dear Mother
Dear Father
Time has frozen still what's left to be
Hear nothing
Say nothing
Cannot face the fact I think for me
No guarantee, it's life as is
But damn you for not giving me my chance

Dear Mother
Dear Father
You've clipped my wings before I learned to flyUnspoiled
Unspoken
I've outgrown that fucking lullaby
Same thing I've always heard from you
Do as I say not as I do

Innocence
Torn from me without your shelter
Barred reality
I'm living blindly

I'm in hell without you
Cannot cope without you two
Shocked at the world that I see
Innocent victim please rescue me

Dear Mother
Dear Father
Hidden in your world you've made for me
I'm seething
I'm bleeding
Ripping wounds in me that never heal
Undying spite I feel for you
Living out this hell you always knew
lars ulrich davulun afedersiniz ama davulun amuaa kodugu bir sarki.yarmis bir sarkidir.kimine gore metallica nin verdigi son nefes.lars hayatini koyar gibi calmistir.o kadar caba vermiski bir daha asla oyle calamadi.bazilari lars in hile yaptigini soyler o sarkida.ne olursa olsun hayatimda dinledigim en iyi girisine sahip ve en iyi sarkilardan biri.ayrica james hetfield bu sarkida standart aile yapisini feci bir sekilde elistirmektedir.
(bkz: bunu yapan insan olamaz)
(bkz: lars in bu sarkiyi calma ihtimali)
metallica nın and justice for allalbümünün kapanıs sarkısı.felaket derecede gazdır.bana nedense damage ınc i hatırlatır melodisi
sözleri ile insanın ağzına eden metallica parçası.
...and justice for all albümünün son şarkısı. albümün kapanış şarkısının "this fucking lullaby" (bu kahrolası ninni) sözleri ile sonraki albümün ilk şarkısı enter sandman'in bir ninni ile başlaması ile ironinin dibine vurulmuştur. ayrıca 'metallica'nın metallica olduğu dönemin son şarkısıdır, mükemmel bir sondur, dinlenesidir, tapılasıdır. popüler bir parça değildir, dolayısıyla ilk dinlendiğinde insanı hazine bulmuş gibi hissettirir.
şarkı sözlerinin türkçe meali için;

Anneciğim
Babacığım
Bana nasıl bir cehennem yaşlattınız böyle
inanan
Kandıran
Gün be gün sizdiniz yaşamımı yönlendiren
Neyin doğru neyin yanlış olduğu dayatıldı bana
Gizlendim yaşam denilen şeyden

Anneciğim
Babacığım
Düşündüğüm hiçbir şeyi onaylamadınız
Müdür
Diktatör
Her hareketimi kısıtlardınız
Çocukları görür ama dinlemezdiniz
içimdeki tüm ilhamı söküp çıkardınız

Masumluk
Sökülüp alındı benden korumamız olmayınca
Hapsedilmiş gerçeklik
Körlemesine yaşıyorum

Anneciğim
Babacığım
Zaman geriye kalanları dondurdu
Hiçbir şey işitme
Hiçbir şey söyleme
Kendi adıma düşündüğüm gerçeği kabullenmediniz
Yaşamda garantiye yer yok
Ama şansımı kullanmama izin vermediğiniz için lanet olsun size

Anneciğim
Babacığım
Daha uçmayı öğrenmeden kanatlarımı kestiniz
Kirletilmemiş
Konuşulmayan
Bu lanet olası ninni için fazla büyüdüm
Sizden işittiğim hep aynı şeydi söylediğini yap, yaptığını yapma

Masumluk
Sökülüp alındı benden korumamız olmayınca
Hapsedilmiş gerçeklik
Körlemesine yaşıyorum

Sizsiz cehennemdeyim
ikiniz olmadan uyum sağlayamıyorum
Gördüğüm dünya karşısında şoka uğruyorum
Masum bir kurbanım n'olur kurtarın beni

Anneciğim
Babacığım
Benim için yarattığınız dünyada saklandım
Kızıyorum
Kanıyorum
içimdeki hiç iyileşmeyen yaraları açıyorum
Size olan kinim hiç ölmeyecek
Hep haberdar olduğunuz bu cehennemde yaşarken *
metallica'nin speed ritmle caldigi ender sarkilardan birtanesidir.
metallica'nın konserlerinde çalmayı red ettiği şarkı.james hetfield 'ın ne kadar güzel şarkı sözleri yazdığına en canlı örnek.
metallica' nın gelmiş geçmiş en teknik beceri gerektiren şarkısıdır.
ya tamam super sarkı ama, su arada bir innocence diye giren kısa bi bolum var ya, keske o melodi daha baskın olsaydı sarkıda. cok daha mutlu olurdum.
lars ulrich'in kendisini aştığı şarkı. ki ben ısrarla bu şarkının davullarını lars denen zıbının çaldığına da çalabileceğine de inanmıyorum. mümkün değil.
genel olarak gaz bir şarkı ve bol wah'lı bir solosu var. ritmler şahane, hetfield'ın vokali muazzam. ama canlı performansları rezalet. hem vokal hem de davullar orjinalinden çok geride, çok yavan.

bunda, şarkının canlı çalınması için geçen 15-16 senenin de payı var muhakkak ama yine de ulrich'in tek krosla çalması affedilemez.
genel bir duyuma göre lars ulrich inşarkı esnasında drum machine kullandığı yönünde.aslında inanmamak mümkün değil.çünkü bir kaç defa çalmışlardır konserde.(en iyi şarkılarından birini üstelik.burada kafalarda soru işareti oluşur.).onda da iyi dinleyiniz single kullanır lars.hiç double a geçmez.ama o zaman st anger nedir? derseniz; orada da yapay oynamalar vardır.ve lars ile hetfield bunu belirtmişlerdir.

http://www.youtube.com/watch?v=oTrJ9da_nuw
lars ulrich'in eskiden gerçekten de twin atabildiğini gösteren parça.
lars ulrich'in davullarda aştığı şarkıdır.. yani eğer denildiği gibi drum machine kullanmayıp da direk twin atıyosa.. ha hakikaten yapıyosa böyle bişey ''be insan insan evladı sonra neden çalamadın?'' diye sordurur adama.. lakin justice'in en babalarındandır.. zaten kötü şarkı mı var o albümde desene..
lars ulrich'in bundan 20 sene önceki müziksel zekasının nasıl mükemmel bir şey olduğunun bize kanıtıdır. metallica'ya .ok atarak vakit geçiren insanlara cevap niteliğinde dinletilebilek şarkıdır. gönül isterdi ki, bir and justice for all daha yaratsın metallica..
solosu çok vahşi olan, lars en başta davulları yavaşlatıp durduktan sonra "allahım sana geliyorum" dememe neden olan enfes şarkı.
metallicanın en teknik ve en gaz şarkılarından biri. bu alemi terketmeden önce 'alın bak biz bunu da yapabiliyoruz, görün ve bundan sonra böyle birşey beklemeyin' dercesine bir şarkıdır. james hetfield bu şarkıyı christian science tarikatına mensup ailesi için yazmıştır. çoğu ergen * bu şarkının bi kısmında kendini bulur.
metallica tarihinin en gaz şarkısıdır. ayrıca bir devri kapatmanın en güzel yoludur.
saf öfke.
mexico city konserinde babalar gibi çalmış metallica'nın en gaz şarkılarından biridir.

http://www.youtube.com/wa...Mx-pw&feature=related
metallica'nın ...and justice for all albümünün incisidir. Herkesce bilinmez ancak dinlendiğinde "abi bunu nasıl öğrenmedim bu zamana kadar ben" dedirtir. James'in ailesine karşı yazdığı en ağır parçadır aynı zamanda.
metallica'nın en taşşaklı şarkılarındandır.
lars'ın bu şarkının bateri partisyonlarını ayık kafayla yazdığını düşünmüyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=PzvuDeDmCqA

tartışmasız lars'ın kombine davul performansıdır.
Metallica nın en aşmış şarkısı. Lars ulrich'in kendisi bile demiştir "dyers eve den öteye gidemezdik." diye.
Daha yeni uyandım işin yoksa kulaklığı bul.

birde sözleri güzel olaymış.