bugün

trabant ve tünel kalıp bina cennetiydi.

görsel
birde uzak doğu almanya var ki biz o'na polonya diyoruz.
En güzel dönem filmlerinin geçtiği şehir ya da ortam.
şubat/1982.
ne garip ki türkce uyarı da var.

görsel
komünizmi yaşayan almanyadır. o uzun caddeler bugün hala görülür. berlin duvarının yapımcıları olarak tanınırlar. rus uydusu olsalarda biraz da alman gücünü gösterirler.
bir zamanlar ikiye bölünen almanya'nın komünist tarafı.

ne kadar tuhaftır ki, bugün almanya'nın en ırkçı, en çok neo-nazi barındıran şehirleri hep doğu almanya şehirleridir. hayatın cilvesi diyip geçiyorum lakin bunun üstüne sosyolojik çok analist yapılır.

önemli bilgilendirme: almanlar doğu almanya'ya "sehnsucht" duymamaktadır. uydurma hikayeler...
görsel
deutsche demokratische republik.
Berlin duvarı, stasi ve trabant'ı ile meşhur eski ülke..

Doğu bloğunun en zengin ülkesiydi.
Doğudaki en yüksek tarım verimliliği, üretim, yaşam kalitesi doğu almanya'daydı.

Ama bu batının çok gerisindeydi.
doğu alman markı, batı alman markının anca yarısı değerindeydi.
batı almanya kadar zengin olamadılar.

Birleşmeden bugüne geçen bunca yıla rağmen hala bir nevi doğu almanya'yı kalkındırma vergisi manasına gelen solidaritatszuschlag vergisi bulunmaktadır.

"doğu almanya'da bina cepheleri griydi ve yollar kötüydü. ama insanları için mükemmel sosyal koşullar vardı.
tamamen ücretsiz eğitim, parasız sağlık hizmetleri, eğitim sistemlerine serbest erişim, spekülatörlere karşı yasalar ve harika biçimde sosyalleşmiş aileler.
bugün renkli bina cephelerimiz ve çerçöple dolu
süpermarketlerimiz var. ama yüzler üzüntüyle dolu.
mahvolmuş aileler, borçlar, işsizler, evsizler ve suç oranları eskisinden çok daha kötü bir düzeyde.

bürokrasi yok, işsiz yok, evsiz yok, borç yok, stres yok, mektup kutularına her gün atılan mektuplar yok, barınma ve ısınma için fatura yok, böyle bir şey yok.
insanlar sadece işe giderler ve sekiz saat sonra eve dönerler. gerisi onlara kalır.
bunu bir "batılı "ya açıklamanın zor olduğunu biliyorum ama (doğu almanya'da yaşayan) ailemin ve benim yaşam kalitemiz çok daha iyiydi.
daha fazla kültür, daha fazla konser, daha fazla tiyatro, daha uygun fiyatlı kitaplar, ailede daha çok hayat.."
Bir mülteci batı ve dolu almanya askerlerini karşı karşıya getirmiş.
görsel
yoksulluk konusunda pek abartılmıştır zamanında.
gülle takımı deyince akla ilk gelen ülkedir hala.
banada merkelin cıbıldak resmini hatırlatıyor artık. nasıl bir sapıklıksa bendeki.
rahmetlinin kısaltması ddr idi.
sovyetler birliğinin uydusu olan, ikinci dünya savaşı sonrası sovyetler birliğinin işgal tarafında kalan ve ünlü berlin duvarıyla tanınan komünist ülke.

JFK'nin şöyle bir sözü de var hatta:

"demokrasi iyi olmayabilir, ama biz asla vatandaşlarımız kaçmasın diye duvar örmedik"
almanya'nın bizi kıskanmayan tarafı.
Sovyetler birliğinin en gelişmiş uydu devleti.
Sovyet 'lerin kelimenin tam anlamıyla soyduğu ülke. ..2. Dünya savaşı'nın sonunda Almanya'ya bi giriyolar, ulan, adamların yolları çok daha iyi, evleri çok daha kaliteli, maden çıkardıkları aletler daha üstün, demiryolları çok daha üstün...her kasabanın kendi gazetesini bastığı matbaası, baskı makinesi var...büyükbaş hayvan çiftlikleri var, domuz, koyun, dana...

Almanya'nın o bölgesini, tamam bayern sınırına kadar benim toprağım, diyo...dünyadan gelen büyük baskı yüzünden ortada "ada" gibi berlin'in bi kısmını batı 'ya bırakıyo...onu da, bu herifler her yönden 300 km benim toprağım içinde kalan şehri kotaramazlar, bana bırakırlar, diye hesaplıyo (ama batı berlin hiç ölmüyo, daha da güçleniyo)...

Asfaltı kamyonlara yüklenebilecek boyutlarda kesip, rusya ya götürüyorlar. St petersburg (leningrad o zamanki adıyla) moskova yoluna döşüyolar, halklarına da bak biz çok marah bi rejimiz pohpohlaması yapıyolar ..halbuki sovyetler de o kalitede asfalt yol yapacak teknoloji yok, çift hatlı demiryollarının tek hatını çalıp, tek hatlı hale getiriyolar....sokak lambalarını, kaldırım taşlarını...moskova da st petersburg da alman etkisinde villalar var, hatta stalin'in yazlığı var kırım da, o da alman evi...

Büyük bir talan yaşıyo doğu almanya...

Lan matbaaları çalıyorlar, 400'ün üstünde yüksek tirajlı gazete basabilecek matbaa çalıyorlar almanya'dan...

Dünyada en az komunisti, sosyalisti doğu almanya'da bulursun, solcu demek soyguncu demektir, doğu almanlara göre...en çok nazi, en dindar cdu desteçisi doğu almanlardan çıkar...dresden, chemnitz, frankfurt an der oder(almanya'da 2 adet frankfurt var)...

O yüzden sosyalist ya da solcu olmanın en güç olduğu ülke almanya'dır...lan madem o kadar matah heriflerdiniz, iki almanya birleştikten sonra o beş doğu alman eyaletini baştan sona biz solidaritätszuschuss (soli) ödemek suretiyle biz yaptık, bi çivi bile çakmamış, çakılı olanı da sökmüşsünüz, kodumunun solcuları, derler adama...

Ben bile almanya'da bulunduğum bu yıllar içinde, bi kere hesaplamıştım, 9bin euro'nun üstünde soli ödemişim!! Çünkü ben "zengin" eyaletteyim, biz mecburuz yoksul eyalete koltuk çıkmaya...

Rus solculuğu özlemi diye bişey almanya'da o yüzden bulunmaz!! Alman solculuğu ise bu şekil bir soygunu doğru bulmaz...rus, solculuk ayağıyla, milliyetçilik yapıp bizi soydu, sorana da halkların kardeşliği dedi, derler...
özellikle berlin özelinde sehrin sovyet ve müttefik kontrolünde olan bölgeleri arasındaki fark o kadar bariz ki.
Almanların geri alabilmek için ruslara servet ödediği, işgal edilmiş toprakları. Duvar yıkıldığı zaman çok büyük para ödediler ruslara.
urusbuların pek özlediği uydu devlet.
Lan lokomotif, lokomotif....Alman belgeselleri var, almanca hepsi... 2.dünya savaşı esnasında 3500 buharlı lokomotif, biri ,arkasına 3 km tren takılabilen "crailsheimer" olmak üzere, 2450 falan da dizel lokomotif var almanya'da...savaşın sonunda...vurylup zarar gören sayısı 50 yok, 35 falan...

Almanya'nın herhangi bi yerinde çürümeye terkedilmiş 3500 buharlı lokomotif var mı?!...

Yok !!...

E nerde bu lokomotifler ?!...

Çalmış, şu boruyu şurdan diil, bursan geçirelim, valf kapaklarını söküp şu kapakları takalım, demiş...

Hooooppp lokomotif "rus" lokomotifi olmuş!!

Dizeller daha esprili...Kaportayı sökmüş, "rus" kaportası takmış, içi tamamen alman mühendisliği ve teknolojisi, hoooppaa "dünyanın en güçlü dizel lokomotiflerini sovyetler yaptı" olmuş onun da adı ;;))

Aynı togg gibi, soruyosun bu lokomotifleri nerde yaptın bunun tesisi nerde, yok öyle bir tesis, çeliği o şekil işleyebilecek teknoloji yok o zamanlar, adamın elinde...

Biri sana 6 7bin lokomotif "hediye" etse, sen de çok güçlü bi demiryolu ağı sahibi olmaz mısın?...

Çok var öyle hikayeler...

Ama alman toplumu tukaka bi toplum, kimse bu hikayeleri duymak istemiyor.
eskiden komünistti, şimdi sağcıları çok.