Lol ile kıyaslandığında daha strateji gerektirir diye düşünüyorum.
2006 dan beri dota deneyimimden sonra bu aralar sardığım oyun.
icefrog'un valve'de işe girdikten sonra uzun süredir beklemede olduğumuz meyvenin müjdesi.

2011 yılında piyasaya sürülecek olan oyun zevkimizi doruklara çıkaracak.

(bkz: bu entry yi ayakta yazdım biliyor musun)

entry ye ilave:

oyun yapımcısı valve olduğundan kelli oyun steam üzerinden oynanacak. steam, valve nin oyun oynanan server ı. lagsiz oyun oynamak mümkün. hem de çok düşük bir ücrete legal oyun oynama imkanı sunan bir hizmet.
oyun bulma sesi değişen oyundur yastayız.
Bring Back the Bong !!!
1 yıldan fazla zamandır oynamadığım oyun. artık eskisinden daha iyi nefes alıyorum ve yiyeceklerin tadı daha güzel. ciğerlerim daha temiz. umarım bu bataklığa saplanan her birey bir gün kurtulur. nikotin ve karbonmonoksit oranı aşırı fazla çünkü.
3 gündür lanede karşıdakini ezim ezim eziyorum , ben bile şaşırıyorum bu kadar ezdiğime , 10 1 mid oynuyorum ama oyun sonu hep lose, o kadar mal herifler denk geliyor ki. ya velet sup alıyorsan o wardı alacaksın , sentry dust ı alacaksın. gem alıp veriyoruz dewardla gel diye onu da düşürüyor mallar.

yeteneksiz gerizekalı ..... evet.
bu oyunun hayat hakkında gerçekten öğrettiği bir kaç şey vardır insana. Özellikle hayatı bir mücadele olarak görüyorsanız, bu öğretiler çok işe yarar:

-her bireyin, doğuştan gelen bazı özellikleri ve beslenmesi gereken güçleri vardır.
-bu özelliklerin hepsini birden geliştiremezsiniz, bazı özelliklerinize ağırlık vermeniz gerekir ve bu seçim gerektirir. Bu seçimi de yaparken kendi istediklerinizden çok rakiplerinizin hangi özelliklere sahip olduğu önemlidir.
-herkesin hayatta bir görevi vardır. Bazılarının birden çok görevi olabilir.
-eğer gücü kaldırabilecek, gücü ile varlığını kabul ettirebilecek carry kişilikli bir insan varsa yanınızda. Ona gereken desteği sağlamalısınız ki zamanı gelince o da sizin bu desteğinize karşılık size oyun kazandırsın.
-güç, biriktirilir. Doğuştan gelen özelliklerin yanında sonradan edinilen beceriler de gücü besler. Ama unutulmaması gereken: dün kaybetmişseniz, bugün de kaybedersiniz.
-Kutsalınız, ancient iniz, yok olmadıkça oyun bitmemiştir. Fakat rakip tarafın gücü sizden daha hızlı birikiyorsa bunu durdurmak gerekir.
-bir önceki maddeye referansla, gelişimin sadece kendimizi geliştirmek olmadığını da söyleyebiliriz. Güç, rakiplerin güçlenmesine engel olarak da kazanılır. yeter ki siz kendi gücünüzü toplamaktan vazgeçmeyin.
-insan tek başına yaşamıyor. Tek başına da kazanamaz. Rakip takımın ancient ini yok etmek isteyen beş kişiyseniz. Siz takımsınız anlamına gelmez bu. Takım olmalısınız. Önemli olan, ancient'i kimin yıktığı değil, ancient'in yıkıldığıdır.
-takım arkadaşlarınla ettiğin kavga, rakiplerinden başka kimsenin işine yaramaz.
-anient'i yok etmek için, öncelikle ancient i koruyanları yok etmeniz lazım.
-ve asla unutmamalısınız ki, kadim olan ancientlerin kendilerinin, ancientlerin savaşıdır. Siz sadece aktörsünüz. Evet kadim olanları yok edebilirsiniz. Fakat bunu yapacak daha başka insanlar da var.

saygıyla.
Haftasonları oynanmaması gereken oyun.

Ciddi ciddi liseliler geliyor ve oyunun ortasında "gitmem gerek; yemek yiyeceğim ben kaçar" diyorlar. Amına koyduğumun orospu evlatları için önemsiz bir şey orada takım arkadaşlarının 40-45 dk çabalaması.

Seviye de fark etmiyor, bu bebeler paso bilgisayar başında olduğundan elbette 30-40 level'ı görecek ve takımınıza gelecek.

Bir de iyi oynadığımdan değil ama 500 maç yapmış biri olarak niye takımıma 50 maç yapan adam veriyorsunuz klitini dillediklerim, bir de hero'yu ilk defa oynuyorum falan dediklerinde yerde yuvarlanıp ağlamaya başlıyorum. Bana bunları layık görecek kadar kötü mü oynuyorum lan ben... :'(
meleğim, beni özledi baya..çok hatta..aşk kuşum..lolcü ezikler bilmez seni, yaşamadılar seni hiç.
size ruslar sayesinde sabretmeyi, ekzantrik küfürler bilmenize rağmen küfür etmemeyi öğreten oyun. bi yerden sonra sinirlenmek de küfür etmek de sıkıyor. o yüzden hayata bu şekilde yaklaşın. boşverin ruslarmış, kanser olmakmış falan.

bu satırları yazarken klavyeyi kırdım o ayrı.
6.86 açıklandı, buradan bilgilere ulaşabilirsiniz;

http://www.dota2.com/balanceofpower/

yeni hero, arc warden gelmiş ve zeus'un arcana'sı çıkmış.

Death prophet'in yeni özelliği rakibin canını emiyor ve yavaşlama veriyor; ayrıca hareket hızı 285'ten 310'a çıkmış, ulti'sindeki perilerin sayısı artmış ve farm yapmasını sağlayan yeteneğinin cooldown'ı seviye arttıkça düşecekmiş.

Huskar'ın maksimim magical direnci artık son seviyede %50 olacak. 100 canı kalmışken ulti atınca ölür artık.

gizli dükkanların yanına creep'ler eklemişler.

yeni hava durumu eklenmiş.

silver edge'in debuff özelliği(phantom'ın, void'in pasiflerini ortadan kaldıran) artık black king bar, vb eşyalarla yok edilemiyormuş. o paraya artık tamamen değen bir eşya oldu kanımca.

sange and yasha'nın maim özelliği artık spell immunity delemeyecek.

quelling blade 200 altına düşmüş; orb of venom artık tekil eşya değil(yaşasın deso ve orb'lu bounty hunter)

javelin, skull basher gibi eşyaların ekstra hasarlarını yükseltip genel hasarlarını azaltmışlar,

iron branch'e ilginç bir özellik gelmiş, onu kendiniz keşfedin mutlaka,

hood of defiance eşyasına güzel bir aktif özellik gelmiş(aktif edince hero'nuz 325 magical hasarı almıyor),

diffusal yine buff'lanmış,

bottle artık kenar dükkanlarda, içinde sadece 1 dolum olacak şekilde alınabilecek. can yenilemesi 90'a, mana yenilemesi 60'a düşürülmüş ayrıca.

yeni eşyalar gelmiş;

iron talon denen nane jungle olayını hızlandıracaktır bir nebze,

bu aether lens denen şey bana biraz op gibi geldi, 2300 altına 250 mana, +8 can yenilemesi, +15 magical hasar direnci, bunların yanında yeteneklerini +200 mesafeden kullanabilme ve %8 büyü hasarı veriyor size(alan etkili yeteneklerde geçerli değil).

dragon lance eşyası +130 uzaktan saldırı veriyor ki insanın aklına drow, enchantress, sniper falan geliyor.

wraith king'in vampiric aura'sı artık toggle olmuş; normalde lane aşamasında creep'ler faydalanmasın diye bu yetenek açılmayıp attribute denen naneler arttırıldı fakat artık isteyen bunu erkenden açabilir gibi sanki.

doom, riki ve winter wyvern geçici olarak kaptan modundan çıkarılmışlar, bunun yanında wintern nerf yemiş.

windranger'ın shackleshot özelliğinden artık kaçabiliyorsunuz(blink dagger, pounce, vb); yine de yeterli bir nerf değil kanımca.

ursa'ya scepter özelliği gelmiş; disable olsanız bile bunu ulti'nizi aktif edebiliyorsunuz ve ulti cooldown süresini düşürüyor.

rakip takım undying'in tombstone'unu yıkınca artık xp kazanmıyor fakat eskiye göre daha fazla altın kazanacaklar(125/150/175/200).

tusk gardaşımız yine nerf yemiş.

riki'nin özelliklerini değiştirmişler, artık can yenilemesi yok, güç ve çeviklik kazanımı bir hayli düşmüş, ulti'si değişmiş. bot'lara karşı bir denemek lazım ama eskisi gibi değil artık kanımca. pubstomper olarak malum ama genelde 3k ve üstünde support olarak iyi iş görmüştü 6.85 güncellemesinde.

dragon knight'ın can yenileme yeteneği 3/6/9/12 olmuş(eskisi 2/3/4/5 idi). seçin artık şunu diyorlar sanırım.

dazzle'a nerf gelmiş ama support olarak krallığından bir şey kaybedecek kadar büyük değil.

bristle'a scepter ekleniş; artık sümük attığınızda alan etkili oluyor, yani belli bir alan içindeki tüm rakiplere yayılıyor. ayrıca sümüğün mana harcaması düşmüş ve dikenlerin maksimum hasar miktarı artmış.

bounty hunter'ın jinada'sı artık 25/27/29/31% yavaşlama veriyor(eskiden her seviyede %25 idi).

phantom assassin, phantom lancer, slark gibi pubstomper'lara dokunmamışlar.

Bir de nicedir beklediğim şeyi nihayet yaptılar; ayrıntılı istatistik özelliği eklenecek bu güncelleme ile birlikte.

böyle işte.
içinde zerre kadar lol özentisi olmayan aksine lol ü ezip geçen oyun.
ya amk valve i şu oyuna artık her 3 maçtan sonra patch getirme ülkede ki kotaya nispet yaparmış gibi. eğer illa birşey getirmek istiyorsan gidip dandik io seti yerine oyunda piçlik yapan adamı cs go daki gibi atma yada teslim olma gibi şeyler getir de bir boka yarasın. sadece makyaj tarafına odaklanmayla olmuyor.
cyka blyat.
riki'ye shadow blade kasan kişileri dünya gözüyle gösteren oyun.