bugün

mustafa kemal atatürk'ün kurduğu türkiye cumhuriyeti'nde dirilmesinin imkansız olduğu diriliş.
Güzel bir diziye benziyor bitince aynı ekip sikiliş recep i de çeksin.
Müziği, oyuncuları, görüntüleri, senaryosuyla gerÇekten Çok iyi bir dizi.
Gezi direnişçisi Engin Altan'ın Ertuğrul'u oynaması Halit Ergenç'in Kanuni'yi oynaması kadar abes. Ağzından Allah lafı eksik olmayan bir sultanı ne kadar iyi oynayabilecek göreceğiz. Ayrıca bu nasıl müslüman bir toplum? Obada bir tane bile tesettürlü bayan göremedim. O zamanın kadını böyle giyiniyor olamaz. Muhteşem yüzyıl rezaletinden sonra yine ecdadı kötü anlatan bir yapım olmaz inşaallah. Ki pek ümidim yok. Günümüz dizileri gerçekte olanları değil de insanların istediklerini vermeye pek meraklı. Bir aşk hikayesi, bir halvet sahnesi, iki öpüşme sahnesi olmazsa olmaz(!)

3 yıl sonra gelen edit: Yok baba. adamlar gerçekten izlenecek bir dizi yapmış sonunda. Gurur duydum. Helal olsun size. Engin Altan Düzyatan da adamdır.
tarihi bir dizi çekerken tarihe bağlı kalmak gerekir. o anın sosyo-ekonomik gerçekleri, kostüm ve makyaj, dekor ve bazı dialoglar ve yorumlar insanı güldürmektedir.
biraz "hot shots!" havası içinde tebessüm ederek izledim sonra vakit kaybı olarak gördüm.
beklentilerimi fazlasıyla karşılamış dizidir. dizi ile alakalı görüşlerime gelirsek:

- her türk dizisinde olduğu gibi iyiler çok iyi, kötüler çok kötü klişesi yıkılamamış
- kostümler ve eşyalar çok güzel olmuş
- kayı tamgasını her yerde görmek kayı boyuna mensup kişi olarak beni diziye bağlamaya yetti
- illa yabancı gelin hikayesi yaratmak gerekmiyor. ülke dışı olmasada oba dışı yabancı güzel kız olayı var. gerçekte halime hatun kayı boyundandır.
- engin altan kafamdaki ertuğrul bey fenotipinden çok uzak olsada oyunculuğuyla eksikleri kapatıyor
- selahattin'in torunları diye bu diziyi de türk-kürt kardeşliğine bağlanmamasını umuyorum
- şimdilik siyaset karışmamış umarım bu çizgisinde kalır
- selçuklular kötülenmemiş sadece veziri kötü
- umarız harzemşahlar, memlüklüler ve bizans gibi zamanın devletlerini ileri bölümlerde görebiliriz dünya sadece tapınakçılar ve selçuklular arasında kalmış gibi gözüktü ilk bölüm itibariyle
ilk bölümü ile aklımı çelmiş, ikinci bölümü iple çektirmiş dizidir.

Amma ve lakin, iyilik ile kötülük mutlaklarda gezmesin ne olur! Ya mutlak iyi ya da mutlak kötü olmasın taraflar; objektif bir yaklaşım istiyorum senaryoda.

Çekim hataları, tarihi bazı detaylarda hatalar vardı elbet ama ben düzeltilebileceğine inanıyorum.
dizi hakkında yaptığım değerlendirme için: (bkz: diriliş ertuğrul/#26049484)

sonraki bölümlerde diğer boyları ve obaları da göstermesini diliyoruz.
Tarihi hataları elbette barındıracak olan dizi. Bakın belgesel falan demiyorum dizi diyorum.

Ertuğrul bey'in babasının kim olduğu konusu zaten tartışmalıdır. Tercihlerini süleyman şah'tan yana kullanmışlar. Tarihsel bir hata görmek yanlış. Buradaki en büyük tarihsel hata ise müslümanlığın kayı boyunda bu derece yayılmış olmasındadır. Ancak kim iddia edebilir ki, bu dizinin bir misyonu yok, sadece gerçekleri yansıtıyor diye. Memleket insanlarının kendi tarihini kitaplardan değil de kurgu eserlerden öğrenmesi tabi ki de önemli bir sorundur. Hal böyle olunca itirazları da aslında yerli buluyorum. Ancak, Tarihsel diziler ya da filmler mutlak doğruyu vermelidir tezinin doğruluğunu kabul etmiyorum.

Kısacası, ilk bölümüyle tarafımdan geçerli not almış olan dizidir. Ancak, o dönem için yazılı kaynakların kısıtlı olması ve tartışmaların hala sürmesi, bu tarihsel tartışmaların daha da süreceğine işaret ediyor.
kısmen olmuş. kan sahneleri daha gorsel olabilir. kılıç sahneleri daha vurdulu kırdılı olabilir. bol kan ve gercekci olursa surekli izlenebilir.
(bkz: spartacus)
çok çok kaliteli bir dizi. jenerik müziğine de hasta oldum ayrıca.
olmuş dizidir.

senaristi yahudi veya ermeni değil türk araştırmacıdır. elbet ufak tefek hataları olabilir ama bu önemli değil önemli olan karakterlerin arap gibi veya batılı gibi davranmaması.
yarını merakla bekliyoruzdur.
leyla ile mecnunun katili olan trt. senden dizi beklemiyorum artık.
bugün günlerden diriliş. valla ilk defa merakla ve heyecanla bi diziyi böyle bekliyorum ağalar.
kısa sürede yayından kalkacak dizi. fragmanı seyrettim kara murat'tan ne farkı var? bir beyoğlunu adamlar maceradan maceraya atlayan fedai yapmışlar.
ilk bölümü ile birlikte çok ses getirmiş dizi ve bugün 2. bölümü yayınlanacak dizidir.
dizinin başında 'karakterler tarihimizden esinlenerek kurgulanmıştır' gibilerinden bi ibare var. dikkate almak gerekir zira tarihini tv dizilerinden öğrenmee çok meraklı ve bi o kadar tembel milletiz. adam diyor ki bu bir kurgu, belgesel değil, tamamen gerçeği isteselerde yansıtamazlar.
illa ki hükümet politikaları güdümünde belirli mesajlar verilecektir, bunlara da itibar etmeden bir dizi olarak izleip keyif almak gereken bir çalışma. yoksa daha ilk bölümden dış mihraklar, yeni düna düzeni gibi günümüz popüler kalıplar kullanılmıştır. gülünüz geçiniz efendim. herkesin belirttiği selahaddin eyubi kısmına ise hiç girmiyorum *.
belli olan şey emek ve para harcanarak yapılan bi çalışma olmuş bize düşen izleyip tadını çıkarmak. kalitesi yerli yapımlar içerisinde çok çok yukarıdadır hatta en yukarıda desek bile abartmış olur muyuz? sanmam.
eyyorlamam bu kadar. yeni bölümüde çok merak ediyorum amk akşam olsa da izlesek. *~~.
TRT'nin iyi işler yaptığının bir kanıtıdır ama bu iyi iş dediğimiz olgu tabi ki başlı başına trt nin başarısı değil. Alınan vergiler belli. Para çok, izlenme kaygısı da yok. Senaristlerinden biri tanıdık. Oldukça bilgili ve her zaman lafı çok güzel yerlerden çok güzel yerlere isabet ettiren sağduyulu bir insandır. Özellikle belirtiyorum kendisi akp li de değil. Hesabından Selahaddin Eyyubi ile ilgili olan izleyici aklındaki sıkıntının bu bölüm çözülecegi yazılmış. izleyip görelim.
(bkz: osuruktan teyyare selam söyle o yare)
ak totoşların can siperhane savunduğu dizi. sanırsın diziyi bu amsalaklar çekiyor.
berbat bir dizidir. emek harcanmış o yüzden laf etmeyin diyen eblehler harcanan parayla daha iyisi yapılır. ısmarlama dizi yaparsan ancak bu kadar olur. muhteşem yüzyıl'ın savaş sahnelerinde reytingler düşerken saray entrikasına dönünce reytingler artıyorsa o halkın osmanlı aşkı palavradır. halk sarayda neler dönüyor merak ediyor kardeşim.
Harika bir film muhteşem yüzyıl gibi sadece sarayda gecmiyo bu film.kanuni ömrunun çoğunu savaş meydanlarinda geçirdi.ama filmde haremden çıkmıyo.diriliş filmine bakında film görün.nokta.
merakla beklenendir.

bakalım bu akşam nasıl gelişmeler olacak.
tarihi dizi seyretmek isteyenler için marco polo'yu tavsiye ederim...

dizi ile çöp arasındaki farkı görürsünüz hem....