bugün

Sanırım hristiyan falan olurdum.

En azından medeni insanlar.
dinin zaten seçilebilen bir şey olduğundan bir haber yazar söylemi.
Zaten seçme şansımız var.
kafalar da kıyak hani...
Zaten olan bir şans.
Gerçekten çok cahilsiniz.
dinimizi ya da ailemizi seçme şansımız yok.ailenin verdiği eğitimle büyüyoruz.sonrasında zaten kişi kendi seçimini yapıyor.şu ya da bu din diyemezsiniz.müslüman doğup ateist de olabilirsiniz.ya da hristiyan olup müslüman da olabilirsiniz.insanın iç dünyasıyla alakalıdır.kalpten hissetmediğiniz bir inanışın hanenizde yazmasının hiçbir anlamı yoktur.inançlı görünüp insanları aldatacağınıza neyseniz o olun.
Dibine kadar seçme şansımız vardır.
Ve ben dinleri reddettim canım kardeşim.
Dinini seçme şansın ölene kadar var zaten! Şansımız yok gibi mi duruyor ordan?
Seçmek zorunda mıyım,

d- hiç biri.
berdan mardini.
Tabii ki müslümanlık.
Ne pireye yorgan yakilir ne bir gavura kızıp oruç bozulur.
Hangi dine mensup olursan ol kötüye kullananlar yüzünden elestirileceksin. Sen seni bil yeter.
Kaldi ki dinini secme, din değiştirmek diye bir şey var.
(bkz: aslında dini seçme şansınızın olması)
O kadar korkaksınız ki,
dinin üzerinize giyilmiş bir gömlek olduğunu sanıyorsunuz.
Müslüman gibi görünmeniz sizi Müslüman yapmaz.
Biraz cesur olup, seçtiğiniz dine tabii olun.
Klavye arkasından Hristiyan olurdum, Budist olurdum yazmak, aptallığın zirvesi.
Olun elinizi kolunuzu tutan yok.
Ne zaman seçiceğimi sana mı sorucam aslanım.
zaten seçme şansımız olduğu için ben müslümanlığı seçtim.
Sınavsız geçişle islamı seçtim ama bölüm ağır geldi epey bir zorlanıyorum. Cuma namazları ve birkaç gün oruç dışıNda pek varlık gösteremiyorum. Kanaat notu olarak iyi bir insan oluşum kullanılırsa bişeyler olur belki. Umarım kurtarma sınavlarında bir varlık gösteririm.
Şamanizm. Ayinlerden birinde 8 çocuk yapma zorunluluğu vardı. Kesin ben 1.ci olurdum hep.
hiçbirini seçmezdim. ne gerek var.
islam, kendim seçtim.
ve iman ederim ki islam hak dindir.
Gereksiz bir soru cümlesi.

isteyen istediğine inanır veya inanmaz.

Bu yaşa gelip, belli bir zeka ve bilgi seviyesine ulaşmış her insan, ya bugüne kadar inandığı dine inanmaya devam etmekte yada başka bir dine inanma yada inanmama özgürlüğündedir, bunun şansla ilgisi yoktur, aksi halde sözlükte ateist/deist olmazdı.
Bunu söylememin nedeni ise bu soru cümlesinin ülkemizde dine inanma konusunda baskı yapıldığı iması içermesidir.
Dinde baskı yoktur, dini yaşadığını düşünenler baskı uyguluyor olabilirler, o yüzdendir ki dine değil dincilere laf sokun, haklıysanız peşinizden geliriz merak etmeyin.
dinin zaten seçilebilen bir şey olduğunun bile farkında olmayacak kadar ahmak olmamalı hiçkimse.