bugün

ilhan arsel'in orjinal adı toplumsal geriliklerimizin sorumluları: din adamları olan muhteşem eseri.
Geçen otobüste yanımda oturan bir adamın telefonu çaldı. Telefonda türkçe konuşuyordu ve dolayısıyla Türk olduğunu anladım. Olay gurbette bir ülkede oluyor. Daha sonra adam telefonu kapatıp bana yöneldi.

-hau gou habanof?
(Habanof dediği Hauptbahnhof.)
+iki durak sonra Hauptbahnhofda oluruz.
-aah siz Türkmüydünüz. Ben din adamıyım. Arapça bilirim, Türkçe bilirim, ingilizce bilirim ama almanca bilmem.
(Heee yavrum çok biliyorsun ingilizceyi)
+bende öğrenciyim. Ispanyolca biliyorum, fransızca biliyorum, ingilizce biliyorum, almanca ve Türkçe biliyorum.
Hangi dine mensup olduğu ve hangi dinin adamı olduğu merak edilen kişidir.
kur'anda hıristiyanlara hitaben 'onlar din adamlarını rab edindiler' mealinde ayetler gelince, hıristiyanlar hz.peygamber'in yanına gelerek 'ama biz din adamlarını rab edinmiyoruz ki' diye itirazda bulundular. bunun üzerine hz.peygamber şöyle cevap verdi: 'onların helal dediklerini helal kabul edip, haram dediklerinden kaçınmıyor musunuz?' , 'evet, öyle yapıyoruz' cevabını verince, hz.peygamber devamla 'işte bu onları rab edindiğinizi gösterir' demiştir.

hıristiyanlıktaki bu durum, hıristiyanların zamanla müslüman olmasıyla 'şeyh, şıh, veli, kutup, ermiş, derviş, mürşit' kılıklarına bürünmüştür. şeyhe itiraz edilemez, onun dedikleri herşey doğrudur, o hakikati bilen yegane kişidir....vs.
islam'da yüzbinlerce vardır. (bkz: imam) (bkz: müezzin) (bkz: vaiz)anlattıkları mitolojik hikayeler tartışmalı, aldıkları para gerçektir.
din ile devlet işleri ayrıldıktan sonra devlet tarafından toplumdan kopukluk olmasın diye para karşılığı insanlara hayırlı bir iş yaptırmak veya öğretmek için görevlendirilmiş sonra sonra kendini işine inandırmış en sonunda mantara bağlamış insanlardır.
Birçoğu sorumluluğun farkında değil, esas meselelerin üzerinde durmuyor.

Artık günahı sevabı tartışmaktan vazgeçmeliler. şu dünyada abdestin kaçmasından daha değerli şeyler var. Ve ben eminim söyleyeceklerim allah katında da çok önemli şeyler.

Dün kandil programlarını izledim. Hocalar arapça kuran okuyor, yanda meali geçiyor. Birçoğumuz için mealin pek bir önemi yok da neyse. Bişey demiyorum onlar apayrı sorunlar.

16 Dk boyunca dua etti, amin dedik. O kadar dua etti de insanlık namına iki kelam etmedi. Mesela "sokaktaki hayvanlara merhamet gösterin" demek 2 saniye, demedi bunu. bu sıcaklarda kapının önününe bi kap su koyun dese kapıya damacana koyacak insanlar var. Çünkü bu insanlar tek başlarına düşünemiyorlar. çok değer verdikleri din adamları söyleyecek li yapsınlar. "Hıı doğru aslında hoca haklı yazık hayvanlara" diye ancak sizler iki kelam ederseniz jeton düşecek bu insanlara. Neden demiyorsunuz? sevapsa bu en büyük sevaplardan. istemez misiniz sevap pointlerinizi yükseltmek? vicdanı insanlığı geçtim sırf sevabına bile demelisiniz çünkü hep sevap günah hesaplayarak barajı geçme meselesindesiniz biliyorum.

Keşke biraz duyarlı olsanız. Abdestsiz namaz kılsanız kimseye günah olmaz ama şu hayvanlara çok günah ediyoruz. Çok hırpalıyoruz, çocuklara sevdirmiyoruz. Çocuklar yolda kedi görse taşlıyor, tükürüyor. Çok gördüm. Madem müslüman bi ülkedeyiz bu algıyı da siz değiştirmelisiniz. Bizim dediklerimiz hep havada. Hep "allah onların rızkını verir" derler ki çok duydum. senin yediğinde de o canlıların hakkı var bunu bilmiyor musun? sen çöplere soğan kabukları çay artıkları dök, bu hayvan içinde rızkını arasın. Vizdanınıza tüküreyim sizin ben.
dinin bozulmasındaki en büyük etkenler .
bir toplum bozuldumu önce alimleri bozulur .
ne zamanki alimler mala ,mülke ,makama aldanır herşey bozulur .
islam dininde herkes eşittir, diğer dinlerde olduğu gibi din adamları yoktur
esas kaymağı götüren kısımdır kim ne derse desin, bunlara laf dersen ilk önce sömürdüğü kitle sana saldırır bu da aptal olmanın bir getirisi olsa gerek.
iktidarların en sadık destekçileridir genellikle...
Özet olarak %5'lik istisna kesim hariç çoğunlukla bütün dinlerde şöyledir; görsel
Büyük kısmı ak askerleridir. Verdikleri vaazlari son zamanlarda propagandadan ibaretti.
islamda din adamları sınıfı yoktur.

Din adamları yok, din gönüllüleri var!
Beden, beyin, diğer canlılar ve madde hakkında bilgi sahibi olması zorunlu kişiler.
Tıpkı filozoflar gibi yaptığından para kazanmaya başladığı anda etiği sorgulanması gereken ne yazık ki günümüzde gerek mekteplisi gerekse alaylısı olsun pek çok kültürde meslek haline getirilmiş sakıncalı müessesedir.
outtur. din kadınları in artık. alıştırmaya başlayın kendinizi yavaş yavaş. yeni çağa çok güçlü kadın peygamberler yön verecek.
görsel
Ruhban sınıfı'nın sözcüleri. Bu topluluğun insanlığa faydası zararının yanında devede kulak kalır. Bir düzinesi bir bilim insanı etmez. Saltanata, saraya, ipekli döşeğe, ense kalınlaştırmaya, yeryüzünde tanrıcılık oyunu oynamaya, hükümcülük ve sufi kibir taslamaya meyillidirler. Asa ellerine geçince kesinkes musa'dan ırak olup firavun kesilirler. Allah çarşılarını başlarına geçirsin!
görsel

Doğru söze ne hacet.
Eskiden çoğu maaş almaz ve
Vatansever idi.
Aklıma direkt ensar vakfı geldi. Bir arkadaşım bu hocalardan birinin vaazlarını sürekli paylaşır ve “hadi oradan” yazardı. Adam susmayı öğütleyen bomboş şeyler anlatıyordu. Ve her seferinde din insanının sessiz kalması gereken konular olduğunu söylüyordu. Sevinçliyim bu insan silindi artık. Tahmin edin kim? Ömer ışıktekin. 5 çocuğa tecavüzden şuan içerde 76 yıl hapis cezası aldı. Açıkça çoğu vakfın böyle olabileceğini düşünüyorum. Yatılı çocukları din adı altında birilerine bırakmak? Yanlış değil mi sizce de?
görsel
yalan söylemede ikinci usta ırk (birinci tabi ki siyasetçiler camon).