bugün

sanıyorum şu yaşadıklarım olabilir ;

kendime hiç güvenim yok... hiç birşeyde iyi değilim bilgisayar oyunları, futbol, basketbol, edebiyat,yemekler, filmler aklına ne gelirse batak bile oynayamıyorum bi insan nasıl batak oynayamaz oynayamıyorum işte ... okul biticek bi sikten çakmıyorum. bi kızdan hoşlanıyorudm ona söyledim düşünmem lazım dedi sonra gitti o ortamda bulabilceğiniz en uyuz çocukla -belkide en uyuzu benimdir o da var tabi- çıkmaya başladı. çok yakışıklı değilim hatta yakışıklı bile değilim bence, ama iyicede iğrençte değilim bee bu insanlar niye benden hep uzakta duruyo, giyim kuşamımda garip sayılmaz o yüzden uzak dursunlar, klasik mühendislik öğrencisiyim işte t-shirt gömlek kot pantolon. sonra o kızdan sonra birini daha sevdiğimi sandım onuda beni seviyo sandım ama össye kadar zor dayandı anladığım sınava girdik çıktık beni aradı bitti dedi hiç değilse buluşmayı falan bekleyip yüzüme söyleseydin demi bunu hak ederdim hiç değilse demi? okuduğum okulda mükemmelde sayılmaz ama iyi bi ona seviniyorum zaten şu hayatta bi de izmite güney ekspresi ile gitmek 3 liraymış ona... ne zaman bişeyden zevk almaya başlasam hemen tersine dönüyo işler hiçbirşey istediğim gibi yürümüyo... kaybedenler kulubünü izlediniz mi bilmiyorum ama hayatım o cenk'in ceyda ile tanışmatan önceki hali, aynısı, bütün gün yaban tv-national geo-discovery izliyorum serengeti ormanlarını avucumun içi gibi biliyorum, belkide sıfırdan bi robot yaparım ya da ne biliyim muazzam boyuttaki balıkları avlarım... en son kaç gün pardon kaç hafta önce bi kızla muhabbet ettim bilmiyorum. hee bu arada iki gün önce yine o beni sınıftaki en uyuz çocuğa tercih eden kızı gördüm barbaros bulvarında 559c'nin içinde herhalde taksime gidiyodu kalbim 3-3,5 sene sonra ilk defa o kadar hızlı attı yine keşke otobüse binip konuşsamıydım ???başka ne oldu? geçen gün ders işliyoduk a305te -bilen bilir- sınıf neredeyse full doluydu önümdeki 3 sıra dolu arkam dolu ama kimse gelip yanıma oturmadı gerçekten acaba tipimde bi sorun var mı diyede düşünüyorum o günden beri ... akışkanlardanda kaldım galiba... bi de teb bana 10 liralık kredi kartı göndermiş allah razı olsun... 10 lira onlar bile dalga geçiyo galiba...
(bkz: alışveriş yapamamak)
(bkz: terkedilmek)
(bkz: en yakın arkadaşı kaybetmek)
(bkz: toplumsal baskı)

ama önce alışveriş.
hasta olmak.
(bkz: depresyon/@morbulutlar)
yalnızlıktır.
Sevgilinin seninle ilgilenmemesi veya sevgine karşılık bulamaman.
(bkz: aşırı duygusallık) biraz yüzeysel biraz da gamsız olmak en iyisidir.
zamanında reddettigin insana asık olmak.
fiziksel ve psikolojik sorunlarla ilintili nedenlerdir. bazı kişiler depresyona yatkındır ve pek çok olay bu kişilerin depresyona girmesini tetikleyebilir. cinsiyete özgü bazı durumların hormonal değişimler yüzünden kişiyi depresyona sokabileceği gibi salt mevsimsel etkiler de depresyonu tetikleyebilmektedir.
genellikle depresyona neden olarak görülen pek çok şey aslında "neden" değil sonuçtur. depresyon hafif seyrettiği hallerde kısa sürede kendiliğinden geçeceği gibi her geçen zaman daha da derinleşip kişinin yaşam kalitesini çok kötü şekilde bozabilir de ve bu yüzden sorun derinleşmeden profesyonel yardım almak en akla yatkınıdır.
bazen somut bir nedeni olmayabilir.yaşanan olumsuzlukların birikimi olabilir ve bir neden bile bulamadan depresif davranışlar sergileyebilirsiniz.
hastane kokusu .
esad rejimi
fıs çıkan ve binlerce ölüme neden olan sözde "arap baharı"
afrika elmas madenleri
altın ocakları
silah ticaretinin vardığı boyut
bankaların geldiği nokta
nükleer tehlike
global açlık
sürekli ısınan (siyasi anlamda) dünya

vesaire...

bunları düşünüp depresyona girecek kadar vicdanlı insan kaldı mı merak ediyorum doğrusu. herkes kendi osuruk dertlerinden muzdarip, ne diyim onlar da haklı kim siker açlığı kim siker silahlanmayı kim siker nükleeri. o kız bana niye vermedi o çocuk beni niye pompalamadı... siktirin gidin lütfen!
çok sevilen sevgiliyle artık yapamayacağını anlamak.
hayatının aşkından severken ayrılmak ve onu bir daha göremeyeceğini bilmek.
(bkz: borç)
En kötüsü '' neden '' ini bilmemek. Ortada bir şey var, ama '' neden '' neden ulan ak karısı neden? Sorularına karşılık bulamamak. En kötüsü bu olsa gerek.
bugün depresyona girecekler için: beşiktaş'lı olmak yeter sanırım.
dipte ve sonda olmak.

(bkz: feridun düzağaç)
melankoli hissini hiç tatmamış olmanın getirdiği eksiklik.
kredi kartı borçları, sevdiğin insandan ayrılma, kanser olmak vs vs.
üç arkadaşımın kanserle savaşıyor oluşu. lakin bu depresyon, onlara moral verme çabasının ve içsel üzüntünün yıpratmasının sonucu meydana gelir ki hayattan soğutur. * *
ileri düzeyde protein ve b vitamini eksikliği.
insanın sürekli kendi kendisini suçlaması depresyona girmek için en geçerli sebeptir.
göz kaleminin kaybolması.
(bkz: işsizlik)
(bkz: ayrılık)
(bkz: sevdiklerimizin ölümü)