bugün

13 mart 1992 erzincan, 17 ağustos 1999 marmara depremlerini yaşamış birisi olarak gözlemlerim sonucu net bir şekilde en üst katların daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim.

binalar, oldukları yere çöküyorlar, yani 5. kat, binanın çökmesi ile zemin kat oluyor, diğer katlar da onun altında kalıyor. erzincan depreminden enkazdan canlı çıkan akrabam var, 5. katta oturuyorlardı, deprem başlayıp bina çökünce, pencereden direkt apartmanın bahçesine inip kurtulmuşlar. yani 5. kat, zemine inmiş.

5. katın da çöktüğünü varsaysak bile, kurtarma ekiplerinin ilk en üst kattakilere ulaşacağı gerçeği de göz ardı edilemez.
en üst kat her zaman en şanslı olandır. düz mantık da bunu söylüyor geçmiş tecrübeler de.

ne acı, "geçmiş tecrübe". binlerce insan iki kelimeye sığıyor.
Aslında bu, binanın yıkılış biçimine bağlıdır. Eğer bina olduğu yere çöktüyse en üst katta daha avantajlıdır. Eğer devrildiyse en alt kattakiler daha şanslıdır.
En altta olanlar hemen kaçarız diye düşünüyorlarsa, büyük bir depremde ayağa bile kalkacak durumda olamayacakları için error vereceklerdir.

En üst kat iyidir. Yine de 2. Plan olarak kendinize bir yer belirleyin buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası veya dolap gibi eşyaların arasına kaçmaya çalışın. Kurtulanların çoğu bu gibi yerlerden çıkmaktadır.

Ezilerek ölmek kadar kötü bir ölüm şekli yoktur, hemde belki de saatlerce. O yüzden ciddiye alalım konuyu. Hayat bizim kimseden bir şey de beklememek gerek fazla.
En şanslı kat yıkılmayan ayakta kalan kattır.
en üst katta oturan beni sevindirmiştir entryler. alttaki ibneler de ölsün gitsin. bizim iki bina birleşik zaten. dikey salınım yaparsa sıçtık ama yatayda olduğu yere çöker. çöksün abicim çöksün.
en üst kat sanırım. binalar genelde yana pek devrilmiyor olduğu gibi çöküyor o yüzden hem üst kattakiler daha az zarar görür hem de göçük altında kalındığında kurtarma ekiplerinin ulaşması daha kolay olur.
Sağlam binada giriş kat en rahat tahliye edilecek kattır. Yıkılan binada ise üst katta olmak kurtuluşa daha yakın olmaktır. Bu yüzden en üstte olmak daha rahatlatıcı sayılabilir.
Bundan daha rahatlatıcı olanı ise depremde güvenebileceğimiz binalarda yaşamaktır.
şanslı kat diye bir kat yoktur. vaden ya dolmuştur yada dolmamıştır.
Eğer apartman ise en üst kat olarak düşünüyorum.
Ama kaçma ihtimali yok.

Asansör kullanamazsın, merdivenle ineyim dersen deprem bitmiş olur.
Evet arkadaşlar bizzat bu depremde yaşadım maalesef.

Bina sağlam, çatlak yok çok şükür.
Ama dönemiyoruz. Neredeyse kentteki tüm apartmanlar bomboş.
4-5 katlı binalar için bence zemin ve en üst kat. zemin kat bina dışına kaçmak için, en üst kat yıkıldığında üzerine daha az beton olması ve ilk kurtarılacak olmak için. ama yine de garanti değil hiç bir şey.
Bizim bina bodrumla beraber 4 kat, ben tam ortadayim. 2. Kat sayilir. Üstümde 1 kat var. Bir kaç ay once burada sormuştum kaçmak mi gerek, beklemek mi. Son depremde gündüz evde tektim. Ve komşuların gürültüsüne indik sokaga, çok bir vakit almadı. Ve ben hala kararsizim yani kaçarken üstüme bina çökebilir. Yaşam boşluğunda beklemek daha mantıklı gibi. Allahin dediği olur.
bina terk edilebilirse en alt,
yoksa en üst kat.
Sanırım en üst kattır.