bugün

hüsnü arkan imzalı ezginin günlüğü şarkısı.

Elbet sen de güzel olacaksın küçüğüm
Aşk güzel ediyor her şeyi
Kaşların, gözlerin ne güzel, bakışın ne güzel
Dert savurur, rüzgar toplar çiçeğini

Bak bu ışık senin ışığın
Dallarına ay doğmuş, delice, delice zeytin
Bu bahar yine gelin olacak
omuzunda yeşil bir duvak, delice, delice zeytin
insanı ege'ye götüren; insana baharı, yazı, tazeliği çağrıştıran bir güzel ezginin günlüğü şarkısı. şarkının çıkış yılı itibarıyla, doğumu o günlere denk gelen feraycığımızı da anımsatan şarkı.
(bkz: kaşların gözlerin ne güzel bakışın ne güzel)
(bkz: bak bu ışık senin ışığın)
bulunduğu tabakta sessiz sessiz yenmeyi beklerken olayın farkına varan,kimim lan ben nerdeyim şeklinde kısa süreli şok yaşayıp ani bir hareketle tabaktan sıçrayan mutfak karoları üzerinde delirmişçesine yuvarlanan zeytindir*
ne kadar güzel şarkıdır bu böyle. ezginin günlüğünü severim hatta bütün gün dinlesem bıkmam ama bu şarkı başka bir şey. tam hayattan kopmuşken, her şey bitti derken imdadıma yetişti.

"Bak bu ışık senin ışığın
Dallarına ay doğmuş, delice, delice zeytin
omuzunda yeşil bir duvak, delice, delice zeytin"
"elbet sen de güzel olacaksın küçüğüm aşk güzel ediyor herşeyi" gibi özlüsöz niteliğinde bir cümleye sahip, müziği insanı okşayan, sözlerinin tamamında bir bütünlük ve anlam olmasa da (misal ben delice zeytin lafının manasını senelerdir çıkaramadım) insanı gevşetip mutlu eden pek güzel ezginin günlüğü şarkısıdır.
ağlatandır her dinlendiğinde. ağlamak ve ardından hüsnü abinin önünde eğilip elini öpmektir sıradaki.
sen çok yaşa emi.
--spoiler--
aşk güzel ediyor her şeyi
kaşların gözlerin ne güzel, bakışın ne güzel
--spoiler--
delice sevilenin kişinin delice şarkısı.
huzurla dolduran, hala umudum var dememi sağlayan şarkı. ne zaman aklıma gelip aglıcak olsam dinleyip sakinleşirim.
bazen, bir yudum sevgiye muhtaçken akla gelen, dinlenince insana sevildiğini hissettiren güzel mi güzel ezginin günlüğü şarkısı.
aşk güzel ediyor her şeyi.
günlerdir dilime dolanan güzel şarkı, çok sevdiğim bi arkadaşım bulaştırdı.

https://www.youtube.com/watch?v=D3jFD5xaGvY
Delice aşılanmamış(bakire) ağaç anlamına gelir. Yumuşacık bir ezginin günlüğü parçasıdır. Şarkı başlar ve kendinizi deniz kenarında, zeytin dalları arasında aylanırken bulursunuz. Huzur sızdıran bir aşk şarkısı olması yanında şarkı sözlerinin anlamı da oldukça derindir.

omuzunda yeşil bir duvak, delice, delice zeytin.
Bak bu ışık senin ışığın, dallarına ay doğmuş delice, delice zeytin.
Dinledikten sonra diyorsun ki "hala umut var".
güzel ,huzur dolu bir ezginin günlüğü parçasıdır.
sol kenarda görünce ne çok sevindiğim şarkı. pek güzel bir şarkıdır. keşke vaktim olsa da uzun uzun yazsam şarkı hakkında.
Ege'nin bazı yörelerinde ortadaki i harfi düşer ve " delce zeytin" denir.en azından akhisar civarında denir.

Ayrica Beyaz, yeşil ve maviyi barındıran güzel bir ezginin günlüğü parçasıdır.
harika bir şarkı çok tatlı bir melodisi var. aklıma geldi durup dururken. gece gelen bağıra bağıra şarkı söyleme isteğini de körüklüyor.

"kaşların gözlerin ne güzel bakışın ne güzel
dert savurur sevda toplar çiçeğini"
Çok sevimli bir şarkı.

"Bu bahar yine gelin olacak
Omuzunda yeşil bir duvak,
Delice, delice zeytin..."

insanın içini açıyor.