bugün

polislerden daha farklı olarak,gizli,çözülmesi zor ve karışık davalar üzerinde çalışan,
gri yağmurluklu,güneş gözlüklü ve pipolu kişilerdir.
bir korkak ezigin arkasina sigindigi fake nick. selam ederim buradan kendisine. ha bir de; (#1693858)
öncelikle ben butonuna tıkladığımızda "böyle bir yazar yok ki" ibaresiyle karşılaştığımız sözcük. nedense hiç şaşırmadım, çünkü bu ezik bünyenin fake nick alıp onunla yazacak kadar bile cesareti olamazdı.
sana sayfalarca yazı yazmak anlamsız. çünkü algılayacağın şeyler değil hiçbiri. çünkü bütün içerik onurdan, şereften, namustan, haysiyetten, insan olmaktan ibaret. seninse bunların hiçbiriyle yakından uzaktan alakan olmamış. sana en ağır küfürleri de etmek yersiz çünkü sen küfür edip sinirlenmeye değecek kadar bile yer etmiyorsun hayatım(ız)da. bir kimliğin bile yok, isimsiz cisimsiz silik bir tipsin belli ki. sadece ailene üzülüyorum. kimbilir ne emeklerle bir evlat yetişirmişler. ama böyle olacağını bilseler eminim senin tohumlarının atılacağı gece annenin başı ağrırdı ve baban çaresiz uyumaya çalışırdı. neyse o konuya girmiyorum o onların özeli. ama sen bu kelimenin de anlamını bilmezsin.

sözde redwinemaniayla sorunun var, yedik mi biz şimdi bunu. anlattığın seylerde redwinemaniaya gelene kadar alakalı alakasız baska hedefler seçmişsin kendine. hadi redwinemaniaya gıcıksın, laf atıyım dedin. benden ve diğer 2 yazardan ne istedin. sana mı kaldı bizim arkadaşlığımızı irdelemek? hadi irdeliyorsun, nickini söyleyemeyecek kadar cesaretin bile yokken yazdıklarına kimin inanmasını bekliyorsun? ya da insanları sen gibi mi sanıyorsun ki onun bunla çıkması onları ilgilendirsin, içlerine dert olsun? yazık ki seni adam sanıp zirvelerde selam vermiş, belki üç beş kelam etmişiz. ama sen kaynaşma ve muhabbet etme amaçlı zirvelerde, yememiş içmemiş kendi çapında -çap derken o fındık kadar beyninden bahsediyorum- tespit yapmıssın. aferin çok iyi düşünmüşsün de, bizim hayatımızın senin gibi sözlükten ibaret olmadığı gerçeğini ve yine bizim yakın arkadaş olup konuşarak seni deşifre edebileceğimizi gözden kaçırmışsın. var mı öyle ortaya laf atıp, devekuşu misali kafanı kuma gömerek saklanacağını sanmak.

ha bir de sözlüğü sevgili bulma yeri sandın galiba. o iş için başka siteler var, onlara yol al. hem oralarda senin anlayacağın dilden konuşan birsürü organizma bulur, onlarla abazalığını, kıskançlığını ve ezikliğini paylaşırsın.

gdz: selametle
gizli olarak araştırma gerektiren konular hakkında, gerektirdiği şekilde gizlilik ilkesine bağlı kalarak iz sürmek için yetişmiş olan kişi. hafiye de denir.
yapacağı araştırma için masraflar hariç günlüğüne 500 ytl isteyen ve işim 3 ay sürebilir diyerek yüreğe indiren kişi.
yaralanan bir dedektif dilediği bölüme geçmeye hak kazanırmış. *
Dedektifin kralı: (bkz: Sherlock Holmes)
--spoiler--
Üç sarışın, dedektif olmak üzere polis teşkilatına müracaat etmişler. Yapılması icap eden bir sürü imtihandan birini idare etmek için Komiser kızları odaya almış ve bir dosyadan çıkarttığı bir resmi göstermiş;
- Söyle kızım, bu bir suçlunun resmi, bu adamın bariz ne özelliği var? Bunu ileride nasıl tanırsın?
Kız şöyle bir durmuş ve;
- Çok kolay, adam tek gözlü.
Komiser resme bakmış;
- kızım, bu resim profilden, yani yandan çekilmiş, tabii tek göz göreceksin!
Aynı resmi ikinci kıza gösterip aynı soruyu sormuş;
- Bana bak, doğru dürüst bir cevap ver.
ikinci kız;
- Hmmm, bu adamı tanımak çok kolay; çünkü adamın tek kulağı var.
Komiser küplere binmiş;
- Kızım, bu resim profilden dedik ya, adamın suratının öbür yanını göremiyoruz, onun için kaç gözü kaç kulağı olduğunu bilemeyiz.
Komiser üçüncü kıza;
- kızım, lütfen akıllı bir cevap vermeye çalış, beni çıldırtma! bu adamın bariz özelliği nedir? bu adamı ileride nasıl tanırsın?
Kız;
- Bu adam lens takıyor.
diye cevap vermiş.
Komiser şaşkın şaşkın resme bakmış, ama adamın lens takıp takmadığını bir türlü anlayamamış. Merak etmiş, adamın dosyasını açıp okumuş, dosyadaki bilgiye göre adam gerçekten de lens takıyormuş. Komiser üçüncü kıza biraz kuşkuyla sormuş;
- Aferin be kızım doğru bilmişsin, şimdi söyle bakalım bu adamın lens taktığını resimden nasıl anlayabildin?
Kız;
- Çok kolay! tek gözlü, tek kulaklı bir adamın gözlük takacak hali yok ya!
--spoiler--
yanlış yazılımı "detektif" olan kelime.
*
bazı tanınmış roman çevirilerinde bile detektif yazıldığını görüyorum ve buradan tüm o çevirmenlere hareket çektiğimi söylemek istiyorum.
(#18254834) nesin lan sen diyerekten soru sorulduğunda dedektifim cevabını alabileceğiniz saçma kimsedir kendisi... zira bu çıkarımı anca ıq seviye 25-32 civarında olan insanlarda görebiliriz.

(bkz: sözlüğün durumu)
edit: Bunun gibi yazarları alan moderatörlere mi saymalı yoksa bu günahsız ve bilinçsizce sözlüğü s*ken yazarımsılara mı ?
10 nesil yazardır. bağımsızdır kimseden talimat almaz gördüğünü bildiğini dürüstçe yazan yazardır. yani ben dedektif.
(#18267460) mantikli konusan yazar.
(bkz: sherlock holmes)
(#18456337) güzel yazılar yazan, mantıklı yazar.
uludağ sözlük orhancı yazarlar birliği nin üyesi değerli yazar.
10. nesil yazar. okey?
her konu hakkında, usanmadan, sıkılmadan uzun uzun açıklama getirmesi onun en büyük artısıdır. sözlüğe çok hızlı giriş yapmış, onuncu nesil yazar abimizdir. şimdiden 1800 entrysi olmuştur, onu tebrik eder, takip etmekteyiz.

(#18578024) entrysiyle kedilere verdiği önem açısından takdir edilen yazardır. hayvan sevgisi üst safhada olan bir abimiz. herkesi fikirleriyle etkilemesi dileğiyle.

edit: kardeşimizdir kısımları, abimizdir olarak değiştirilmiştir. saygı ve sevgilerimle.
(#18911703)
(#18911032)

faideli yazılarıyla bizleri bilgilendiren, yaşanmışlıklarını kardeşleriyle paylaşmaktan çekinmeyen yazar. takipteyiz.
zamanını uludağ sözlük'teki entry hatalarını düzeltmeye harcayan, daha iyi bir sözlük için uğraşan ve bilumum tüm iyi sıfatları hak eden güzel insan. haftada 2000 gammazlama ile açık ara gammaz şampiyonu. günde yaklaşık 300 entryi gammazlaması gerekiyor bu sayı için günde en az 2-3 saatini bu işe ayırması gerekiyor.
Tüm konulara kendi subjektif yorumuyla yaklaşan, açıklayıcı ve anlaşılır entryler giren,
ruhunda gram snobluk olmayan, sözlükte muhabbetine doyamadığım abim dediğim yegane yazar..
nickine yakışır biçimde haftanın en iyi gammazı olmuş, iyi niyetli, akıllı uslu bir yazarımız.
736 ulupuan'la rekorları altüst etmiş yazar.

Sözlüğün en popüler yazarı Kukla bile yarısı kadar olamamış, düşünün artık.
şahsımla karıştırılan yazar. hoşgelmiştir, buralar hep onundur...
yazılarını severek ve beğenerek okuduğum, yazılarında çok sağlam tespitlerine şahit olduğum, kendisiyle ve diğer insanlarla barışık olduğunu gözlemlediğim, yumuşak ve naif yazı üslubunu herkesin takdir ettiğine şahit olduğum, nesildaşım ve sözlüğün olmazsa olmaz yazarlarındandır...
yardımsever bir arkadaş. şimdi nickaltı yavşaması filan denilecek vs ama. yok bu arkadaş bilimsel bir konuda başlığın altına soruma cevap vermekle birlikte, mesaj yoluyla da çekinmemiş, tekrar cevap vermiş.

valla 10. nesilmiş, ilk nesilmiş fark etmez. önemli olan "yazar" olmaktır.