bugün

akla doğrudan nicole kidman ı getiren bir film isminin parçası.
en kaliteli Türk yapımı filmlerden biridir. Olumsuz yorumlar olabilir belki. Ama sonunda akan şehit listesi kadar hiçbir şey beni bu kadar derinden etkilememişti. O listenin bitmesini beklemek hayatımın en acı bekleyişiydi. Hele Başçavuş'un vurulduğu sahne gözümün önünden gitmiyor.
iç güvenlik bölgesinde kısa dönem çavuş/manga komutanları bilindiği üzere göreve çıkmıyor, bu önyargı ile izlemeye devam ettiğim, kısa dönem-uzun dönem çatışmasını birebir yansıtmıştır, küfür/argo kullanımı aşırıya kaçsa da malesef günümüz kışlaları bu durumdadır, legnica muharebesinden sunulan pasaj, iyi oyunculuklar filmi izleninir kılmıştır benim gözümde.

aslına bakarsanız gayet yüzeysel çekilmiş, jakoben-halk ayrımının vurgulandığı düşük bütçeli bir film, dağ.

izlediğim her saniyede askerde yaşadığım tatlı/tatsız anılarım gözümde canlandı ve açıkça söylemeliyim ki zaman zaman gözlerim doldu. özellikle binlerce şehidimizin ismi akıp giderken tüylerim ürperdi, boğazımda yumru yarattı. bekir'in annesinin son gunlerindeki flashback'i oldukça iyiydi. nefes filmindeki telefon görüşmeleri sahnesi gibi boğazımdaki yumrunun büyümesine, tüm vücudumu esir almasına engel olamadım. Türk annelerinin, evlatlarına asker oğullarına hitapları karşısında duygulanmamak, benim gibi taşa bakıp ağlayacak kapasitede duygusal bir adam için mümkün değildir. http://www.dailymotion.co...eri_creation#.UKkDtlLyrKc

bu iki film, özgünlük adına çığır açmıştır türk sinemasına, keşif yapmamış tam ortasına bina dikmiştir.

ve bilinmelidir ki şehitlerimiz bu ülkenin çoğunluğunu oluşturan hayırsız evlatlar, sakil, amaçsız insanlar için can vermemişlerdir.
Bir kulübe, bir yatakhane, bir telsiz üssü, 5-6 asker ve 6-7 pkk lıyla biten film.
bir film.
efektler hariç her şeyiyle kötü olan film. öyle aman aman efekt de beklemeyin tabi. senaryo fazla zayıf, anlaşılan filmin bütçesi yok, birkaç arkadaş para toplayıp aynı filmi çekebilirsiniz. oyunculuk vasat. filmin sonundaki şehit listesi güzel olmuş sadece, o isimler geçerken her birinin ayrı birer hayatı, ailesi, sevdiği, arkadaşları olduğunu düşünüyor insan. tabi filmi kapattıktan 30 saniye sonra unutuyorsun ama hiç yoktan iyidir.
devlet tarafından ezilmi$, hor görülmü$, haksızlığa uğramı$ların yeridir. 16 ya$ında ba$bakana hakaretten hapise mi attılar? ne yapacak o çocuk? memur olamayacak. ailesi zengin değilse sokaklarda sürtüp serseri olacak ve ülkede yine sana bana kızkardemi$e zarar verecek. akıllı ol devlet. akıllı ol.
askerlik konusu güzel tamam ama aslında filmde ki konu daha farklı iki tane zıt insanın her anlamda dost olmasını birbirleri ile kardeş olmasını anlatan tarzda bir film olmuş hep deriz ya amerikan filmlerinde sürekli bir son anda kurtuluş olur kahramanlar kurtulur bu filmde de öyle ikisi de son anda birbirlerini kurtarıyorlar yani ben bunu anladım ve olay bu.
Güzel oluşum. Doğanın güzel parçası.
Tavşanların küstüğü şey.
bazı yerlerinde ''yok artık o kadar da değil'' dedirtse bile güzel film bu, izleyin. oyunculuklar ve özellikle diyalogları baya beğendim. kim yazmış bilmiyorum ama belli ki donanımlı bir kalemden çıkmış.

--spoiler--
- bacağım aksayacakmış, doktor öyle dedi.
+ dert etme, timur da aksaktı.
--spoiler--
Bugün izlediğim harika film. O askerin Ölmeden önce itin Gözlerine bakıp "nişancı biz bir Ölür bin diriliriz" diye bağırması. Yemin ederim ağlayasım geldi. Harikaydı.
(bkz: bir ölür bin diriliriz)
içimi parçaladı be. komutan'ın anlattığı fıkradaki mimikleri, yine ufuk bayraktarın doğallığı falan harika ya. oğuz da fena değildi.

timurlenkin de aksak olduğunu oğuzla aynı anda mırıldanınca bir an gülümsetti *
tavşanın küstüğü doğa oluşumu.
çok şahane bir norveç dizisi. değişik bir komedi. norveç kızlarını da seviyorsanız 2 tane sağlamından var.

http://www.diziboxhd.com/dag-1-sezon-1-bolum.html
Yüksekliği 500 metreyi geçen yükselti.

Tam 500 metre ise tepe sayılır.
- Geçen eve gidiyorum, bir tane böcek gördüm kaldırımda
- Hmm
- Ulan üstüne basmadan geçtim gittim tabi böceğin, sonra durdum düşündüm, pat döndüm geriye…
- Ona da mı çıkma teklif ettin?
- Yok ulan, bak yemin ediyorum, düşündüm dedim ki; “Ulan bu böceğin üstüne basmadan geçip gitmek mi marifet, yoksa geri gidip buna yardım etmek mi?” döndüm geri, aldım böceği yerden, karşıdaki çalılığa götürdüm dedim ki “Benim sana yapabileceğim bu, bundan ötesi benim elimden gelmez, allah yolunu açık etsin.”
- Böceğe dedin?
- Yani böceğe, bakma insanlarla bazen sorunlar yaşıyoruz.
- iyi demişsin. ilginç olmuş gerçi yani.
- Sonra düşündüm gerçi ya; “Ulan belki de intihar etmek istiyordu”. Yolun ortasında öylece durmuş ya, neyse iki şekilde de sevap işlemiş olduk…
An itibariyle izlediğim film. Dağ 2 kadar iyi değil ama çok güzel yanları da var.
az evvel bitirdiğim film. her türk gencinin izlemesi gerekendir.

--spoiler--

Filmin sonuna doğru bekir'in diyaloğu tam güldürdü ve tebessüm ettirdi derken 1984-2012 arası şehitlerimizin isimleri geçmeye başladı ve boğaz düğüm düğüm, gözlerde hızlıca akan yaşlar.. anlatılacak gibi değil.

--spoiler--

izleyin.
Bunu da vizyonda olan devam filmini de izledim. iki film arasında kulvar farkı var.
Dağları görür, onların durduğunu sanırsın; oysa bulutlar gibi hareket ederler. Bu, her şeyi sapasağlam yapan Allah’ın sanatıdır. Şüphesiz ki O, yaptıklarınızdan tamamıyla haberdardır.
Neml : 88
mükemmel bir türk filmidir. yüzbaşının anlattığı efsane fıkra için;
--spoiler--
bir alman bir italyan ve bir türk odaya girer odada cillop gibi kızlar vardır ve bir de ütü italyan önce becerir sonra iş yaptırır ve ''bizde önce aşk sonra iş'' der. alman önce ütüyü yaptırır sonra siker ve ''bizde önce iş sonra aşk'' der sıra türk'e gelir türk kızı önce bir güzel domaltır aynı anda da ütü yaptırır ve ''bizde çalışanı sikerler'' der...
--spoiler--
Böcek hikâyesi sahnesiyle akıllara kazınmış film. Ayrıca bu sahnedeki oyunculuklar aşırı gerçekçidir. Adamlar film çekiminde değilmiş gibi. Söz konusu sahnenin replikleri:
- Geçen eve gidiyorum, bir tane böcek gördüm kaldırımda
- Hmm
- Ulan üstüne basmadan geçtim gittim tabi böceğin, sonra durdum düşündüm, pat döndüm geriye…
- Ona da mı çıkma teklif ettin?
- Yok ulan, bak yemin ediyorum, düşündüm dedim ki; “Ulan bu böceğin üstüne basmadan geçip gitmek mi marifet, yoksa geri gidip buna yardım etmek mi?” döndüm geri, aldım böceği yerden, karşıdaki çalılığa götürdüm dedim ki “Benim sana yapabileceğim bu, bundan ötesi benim elimden gelmez, allah yolunu açık etsin.”
- Böceğe dedin?
- Yani böceğe, bakma insanlarla bazen sorunlar yaşıyoruz.
- iyi demişsin. ilginç olmuş gerçi yani.
- Sonra düşündüm gerçi ya; “Ulan belki de intihar etmek istiyordu”. Yolun ortasında öylece durmuş ya, neyse iki şekilde de sevap işlemiş olduk…
tırmandığım, mahsur ve maruz kaldığım, bana sunulmuş yaram, gönül gözümü dağlayan dağ! sana küstüm ben. mazur değilsin. haberin olsun.