bugün

rahatsız olmak, sıkılmak.
uykusuz gecelere sebebiyet verebilen, duvarları insanın üstüne üstüne getirebilen ve bazen giderilmesi hiçbir şekilde mümkün olmayan en boktan duygulardan biri.
nereye özgü bir kelime oldugunu merak ettiğim, yeni duydugum ve sinir oldugum sıkılmak, bunalmak yerine kullanılır olmuş kelime. geni$letesim geliyor bu kelimeyi kullanananları.
darlanmayanın aklı yoktur veya etrafında olup bitenden haberi yoktur diye bir açıklama yapılabilecek kavram.
üniversite öğrencilerinin yaklaşan finalleri düşündükçe, o sayfa sayfa notları gördükçe başlarına gelen hadise.
on gün içinde ödenmesi gereken kagıdın ailenin evine gittikten sonra duyulan sıkıntı çeşiti...
kasvetli bir psikolojiye bürünmek.
bazen belirli bir sebebi olmadan insanı sıkan, sinirlilik ve kasvet veren ruh hali.
devamlılık hali depresyona doğru yelken açan duygu durumu.
iç sıkıntısıdır. şu an itibariyle üzerimde olan durumdur. hayırlara vesile olsundur.
ilk defa duyanları gülme krizine sokabilen sözcüktür.
duvarlar üstüme üstüme geliyy şeklinde özetlenebilen duygu fırtınası, ruhsal durum.
yoğun can sıkıntısı. hangi göte el atsa zevk almamaktır.
of. bunalan insan eylemi. eylemsizliği.of.
insanda gitme isteği uyandırır. nereye olduğu önemli, bir an önce ne yapıyorsan bırakıp gitmek...
birileri ya da bir şeyler tarafından 'daraltılma', 'bunaltılma' durumunda da kullanılabilen sıkılma halini anlatan cümlecik.
darlandım yani sıkıldım, bunaldım, bunaltıldım.
bir anda oluveren o iç sıkıntısıtır yada çevredi insanlar tarafından da yapılabilir. murpy'nin de dediği gibi olmasını istemediğin şeyin olma ihtimali daha yüksektir.

(bkz: darlak)
daralmaktan farkli olarak genelde karadenizli insanlarin basina gelir bu eylem. herkes daralirken karadeniz taraflarindan olan arkadaslarimiz darlanirlar. daha karizmatiktir. karadenizli oldugunuzu belli etmenin yollarindan birisidir darlandim demek. *
sebebi bilinmeyen sekilde ne is yogunlugundan ne de baska birsey oyle bir darlanma gelir ki mutsuzluk coker ve aglasan aglanmaz o ic darlanmasının gecmesini sabırla beklersin. kurtulmak icin ne yapmak gerekir bilen varsa soylesin.
bazen azrailin yoklaması neticesinde de olabilir .. salavat çekin efendim ..
bizim oralara has bir sıkılma şeklidir. (bkz: darlama beni)
sıcakla beraber çekilmez olan.
an itibaren beni herşeyi siktir edip bütün birikimimle dünya turu yapma planlarına iten durum. hay sikeyim mutfak robotu gibi yaşayıp gidiyoz. halbuki bi çölde yıldızları izleyip bi sahilde şarap içerek uyumak var. hindistanda inek sikmek varadfsofı kl. lan iyi gidiyoduk tüh.
trabzon civarlarında sıkca duyabileceğiniz kelime.

Örn. Ben şimdi şu sivrisinek yüzünden darlandım.
yoğun bunalma hali.