bugün

FÜniversitelerin Fizik bölümlerinde okutulan lanet bir 2. sınıf dersidir. 6 soru için 10 sayfa çözüm yapılabilen ender derslerden biridir. Allah biz fizikçilere sabır versin
aylin aslım ın gelgit albümünden bir şarkı.

dünyanın bir ucunda, uçurumun başında
altımdaki deniz arkadaşım gibi
duymaz yıldızlar,
sırtımdaki rüzgar sanki ismini fısıldadı gibi

durdum , suya baktım , gözümü kapattım
kendimi bıraktım...

dalgalar götürsün beni,
bu şehirden alsın beni,
kollarına atsın beni

evvel zaman içinde
sevdiğim bu şehirde
sevdiğim her şey kaybolmuş gibi

ölüm çok zamansızmış
alışmak imkansızmış
yalnız aşk kurtarır beni...
nedense virginia woolf denilince deniz feneri romanı akla gelir ; halbuki dalgalar denilince benim aklıma virginia woolf geliyor. bu herhangi bir anlamıyla kullanılıyor olabilir farketmiyor yani. hani bir de şööle usturuplu şekilde waves tonlaması da , dalgalı harfleriyle direkt olarak bağlantı kurmayı kolaylaştırıyor.

sürekli buhranlı bir yaşamı olan voolf tabiri caizse bu romanında , psikolojik bir gel-git'ler atmosferi kurguluyor ve zaman da tıpkı hayat gibi , bu savrulmadan nasibini alıyor.

woolf , bilinç akışı tekniğini öylesine şiirsel bir dille ortaya koymuştur ki bu romanıyla , tartışmasız modern edebiyatın son eşiğinde , bir başyapıt olarak anılmayı da hak etmektedir.

romanın konusunu söylemek çok zor , evet 6 karakterin gençlik yıllarından başlayarak yaşlanmalarını belli kesitler çerçevesinde anlatıyor diyebiliriz . ama bu sadece kitabın iskeletidir. oysa zamanla beraber , ilişkilerdeki gel-git'ler , hayatın içinde değişen roller de ayrıca flashbeck'ler aracılığıyla bir anımsama evrenine dönüşüyor ve insana dair asıl soru olan unutmak da bu sayede , karşıtı olan hatırlamakla açımlanıyor. kitap bittiğinde ise tıpkı gözümüzün önünden geçen o ani hayal kırılmaları gibi bir durum ortaya çıkıyor.

kitap tanıtımı gibi oldu ama , bu kitabın öyle çerçevesi belli metinlerle ifade edilemeyeceğini de not düşeyim.
Sarmış deniz kızları gibi dalgalar bizi,
Uzun saçları gümüş, şeffaf tenleri fosfor.
Yumuşak başlarıyla sarsarak teknemizi,
Yolcu, gittiğin sahil nerde diye bağırıyor.

Ne bir kıyıdan eser, ne bir ışıktan eser,
Sulardan daha derin, yolun karanlıkları.
Dalgalar, yürüyünüz, arayalım beraber,
Başımızı dövecek yalçın kayalıkları!..

necip fazıl kısakürek
uludag universitesi fizik bölümünde bu dersi prof. dr. ahmet avinç vermektedir. puanı kıt olması hasebiyle dersi geçmek biraz zordur.
Yaz okulunda geçmeyi kafama koyduğuma inanmaya çalıştığım derstir. Zordur, ezber gerekir bence saçma bi derstir. Belki de kedi-ciğer olayını yaşıyorumdur.

Dersi veren Ahmet hocanın tahtayı genelde notlarına bakmadan doldurması hayret vericidir. Ayrıca öğrencilere soru sorar verilen cevapla da dalga geçer. Girmeyin kardeşim fiziğe...
oğuz aksaç'ın albümüne adını veren ömür törpüsü bir azeri türküsüdür...

Dalgalar

Siz gaynar heyatsınız
Nağmeye ganatsınız
Sahili şen dalgalar
Ay ötüşen dalgalar

Sevgilim denizdedir
Ağ yelkeni üzdedir
Yatın bari dalgalar
Ay mirvari dalgalar

Goy bilsin o ay beniz
Sinemdedir göy deniz
Sahili şen dalgalar
Ay nağmekar dalgalar

Söz-Müzik: Anonim
ateşle yaklaşılmaması gereken aylin aslım şarkısıdır. kendini hayatın akışına bırakmış biri, mümkünse bu şarkıya ilişmemelidir. hele kişi, kendini hayatın akışına bıraktığında her şeyin kaybolduğunu düşünmeye başladıysa bu şarkının ismini gördüğü yerden uzaklaşmalıdır. eğer ki uzaklaşmıyorsa o zaman şarkının akıbetine karşı koyamaz ve malesef dalgaların akıntısına kendini bırakır. sonrasında işin içinden çıkmak pek kolay olmamaktadır.
yay dalgasından girip hava kamasından çıkan, formüllerinin birbirine benzediği fiziğin konusu.
insana hissetiklerini yüzüne ılık bir rüzgar vururmuşçasına anlatan şahane aylin aslım parçası.

dalgalar götürsün beni..
konuştukları dil vardır bulutlarla, denizlerle.
dalgalar , dalıp gitmek hatta hipnoz etmek için vardırlar sanki.
deniz kızı sirenattanın saçlarıdır onlar.
* dalgaların ritmiyle yazılmış, ruhu denize dönüştürüp kulakla okunacak virginia woolf şiiri.*
--spoiler--
virginia woolf, 1931'DE yayınladığı dalgalar'ı yazarken, bu kitapla o güne değin hiçbir başka romancının göze alamayacağı değişik şeyleri yapmak istediğini, bu romanın o güne değin yazılan hiçbir romana benzemeyeceğini biliyordu. çünkü dalgalar, 'hem düzyazıyla kaleme alınacak, hem de şiir olacaktı; hem roman olacaktı, hem de tiyatro oyunu.
mina urgan
--spoiler--

--spoiler--
virginia woolf, dalgalarda dış dünyayı yok eder. üç erkek ve üç kadının çocukluklarından yaşlılık dönemlerine kadar tüm hayatlarının anlatıldığı kitapta dış dünya nesnel olarak değil, ancak kişilerin iç dünyalarına yansıdığı kadarıyla verilir. 'bir olay örgüsüne uyularak değil bir ritme uyularak' yazılan kitap, 'şiir olmayan herhangi bir şey edebiyata neden girisn ki' diyen woolf tarafından iki yıl içinde üç kez yazılır ve dalgaların sesine uydurularak, şiir gibi yüksek sesle okunarak düzeltilir...
gerçekçi roman geleneğinden tam bir kopuşu temsil eden dalgalar, bilinç akışı tekniğiyle yazılan romanların en önemlilierinden biridir.**
--spoiler--
virginia woolf'un ruhundaki şiiri içine serpelediği, kocaman bir şiir olan romandır. faulkner'ın içimdeki yıllardır sarsılmaz yerini salladı resmen.

hatta ülkü tamer; dalgalar'ı altı ayrı çevirmenin dilimize kazandırmasını arzularmış. tıpkı romanın kişileri gibi, üç kadın ve üç erkek çevirmen. (bunu selim ileri'den duydum *
fizikte bi konu.
bu konuyu iyi bilen ve sıkılmadan, internetten yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa mesaj atarsa sevinirim
Ah şu Dalgalar kadar ömrümüz

Tatmışsak bir parça mutluluk

Hepsi bu.
bazen çok kıskanç oluyorlar. geçen kumsala sevgilimin adını yazdım. hemen gelip sildiler.