bugün

haha yine güldürmüştür .bir şehzade üstelik ki veliaht, sultandan habersiz ki bu sultan fatih doğu romayı sikertmiş, roma'ya gidecek de papa onu soyup geriye mesaj olarak gönderecek evet çok güldük.otranto'yu başınıza yıkarız.
ağır spoiler içerir.

--spoiler--
2. sezon 9. bölüm itibari ile ortaya yeni bilinmeyen gruplar çıktı. "insanlığın düşmanları". bu kara medici oğlanı fena satışı koydu. izlediğim en güzel bölümlerdendi sanki 3-4 bölümün macerasını bir bölüme koymuşlar gibiydi. Dük'ün ölümü, florence'in geri alınması, bayezid'in dönüşü, lukrişya'nın her haltı söylemesi, lorenzo'nun çabası, riario'nun doğruyu bulması sonra da "insanlığın düşmanları" ile tanışması...

o değilde bayezid, lukrişya'yı becerirse ne sevinirim lan.
--spoiler--
Dizinin hası . Yaprak dökümü bereketiyle hic bitmemesinin istemini yasiyorum .
ilk sezonun karanlık bitişinin floransanın tekrar düz yola çıkması ile aydınlığa çıktğı.
son birkaç bölümdür baya iyi giden olayların tekrar sarpa sardığı dizi.
9. bölüm itibari ile

--spoiler--
piç medicinin cemaatçi çıktığı dizi.
"biz insanlığın düşmanlarıyız, her gölgede heryerdeyiz sayımız yerdeki çimlerden daha fazla, olduğumuzu açıklayana kadar orada olduğmuzu bile bilmezsiniz." türü şeyler söylemiş, kendinin tapınakçı olduğunu ele vermiştir.

lan adam floransayı ele geçirme teklifini reddetti, o bankacıları boğazladı ki sadece bizimkilerin gözüne girebilmek için.
yapraklar kitabına ulaşabilmek için.
olm da vinci, bu herifin işini görmen lazım. o kadar peşinde koştuğun yapraklar kitabını kaptırma şimdi.

ek olarak bu beyazıd ne diye gönderildi bu vatikana? neydi plan? hadi osman gazinin kılıcı gibi değerli bir artifact elbette arada dostluk kurar. lakin çakma papa başta kaldığı sürece mümkün mü? bende bir plan yapacaklar bir şekilde gerçek papayı falan çıkaracaklar sanmıştım. ne diye gitti ne diye geldi? senaryo genel olarak iyi yazılmış lakin bu olay komple işlevsiz oldu.
--spoiler--
dün başladığım dizi. bu kadar beklediğime fazlasıyla pişman etti beni. harika bir pilot bölüm, güzel oyunculuklar. tom riley abimiz gayet oturmuş rolüne. Laura Haddock (Lucrezia)'da fazla çekici ve tutkulu görünüyor. görsellik olarak da assassin's creedi andıran sokaklar, eski italya çok güzel yansıtılmış.
2. sezon finali ile sezon finali nasıl yapılırmış gösteren dizi.

--spoiler--
bayezid'in otranto'yu kuşatması ve lukrişya'nın mesajından sonra gemilerde yanan ateş, evde "koyduk mu laaağnn" diğer bağırmama sebep oldu. da vinci ipnesinin icadı da "annesini" gördükten sonra suya düştü tabi.

otranto 2015'te şehzadenin eline geçecek * ayrıca riario insanlığın düşmanlarına katıldı. zaten da vinci ile ikisinin düşmanlığından çok ekmek yer bu dizi. ikisini aynı safa katmayı riske etmezler.

neyse, bekle italya yeniçerilerle geliyoruz. The Turks are coming...

--spoiler--
şu ana kadar tarihi gerçekleriyle anlattığını düşündüğüm dizidir. leonardo da vinci nin henüz göremediğimiz müthiş tank icadını merakla görmeyi beklediğim dizidir. gerçekten kaliteli bir dizi, oyunculuklar da çok iyi oldu çok da güzel oldu tarzında.

--spoiler--
tarihin akışına göre gidilecekse, osmanlı otrantoyu alacak, lucrezia bayezid in yanına dönecek.
--spoiler--
--spoiler--
2. sezonun finalinde göğsümün kabardığı dizi. bizim donanma otranto dolaylarında görülünce papanın kaçması, napoli kralının şehri terk etmeyi düşünmesi, halkın izdiham şeklinde kaçması... bilmiyorum kaç tane yabancı yapımda bizim o zamanki gücümüzü ve şanımızı bu kadar açık bir şekilde ortaya koyar yapımcılar ama bir kez daha da vinci's demons izleyicisi olmaktan çok mutluluk duydum.

3. sezonda otranto bizim, türklerin olacak. tarihin akışını değiştirme hatasına girmez yapımcılar. ayrıca bir teori olan fatih ve leonardo da vinci buluşması mı olacak derdim ama otranto seferi zamanında fatih hakkın rahmetine kavuşuyor. ama belki 3. sezonda bir 2. beyazıd-da vinci yakınlaşması görebiliriz.
--spoiler--
3. sezonda bayezid ii'nin, fatih sultan mehmet in yerine sultan olacağı dizi. Osmanlı'nın avrupa ilerleyişinin 2. bayezid zamanında nasıl tıkandığı tarih bilen herkesin malumu. Muhtemelen onu bu sezon olan olaylara bağlayacaklar. 3. sezonda büyük ihtimalle cem sultan ı da göreceğiz, hem de iyi ve cesur biri olarak. Bayezid kötü adam olacak.
tahminimde yanılmadığım dizi.

beyazid'ın yanın da ki büyücünün da vinci'nin anası olduğunu anlamıştım.
--spoiler--

osmanlı saldırısı sırasında mehter marşının çalınmasını bekledim. eğer olsaydı çok şukela olurdu.

--spoiler--
dizideki her saçmalığı ve fantastikliği anlarım, adı üstünde fantastik ve kurgu ama hayatıyla alakalı dövüşmeyi bildiğine dair herhangi bir bilgi olmayan leonardo da vinci'nin, napoli kralının oğluna kılıçta kafa tutması akıl alır gibi değil.

kaçarak, etraftaki eşyaları kullanarak vs savunsa kendini veya zarar verse sorun yok ya da özel yaptığı silahlarla ama etmeyin yahu adam one hand sword mastery kasmış gibi kılıç kullanıyor, hoşuma gitmiyor.

--spoiler--
finale gelirsek. final boyunca bir bok olmadı ama son 10 dakka bir sonraki sezon bakın neler olacak diye nifak tohumlarını ekti ve gitti. nico'nun machiavelli çıkması çok hoşuma gitti, en azından ölmeyeceğini biliyoruz.

sesini karizma yaparak konuşan kötü adamları oldum olası kılımdır ama, riario'yu oynayan abime ne yakışıyor anlatamam. velhasıl hoş dizi, izletiyor, hele assassins creed hastaları il duomo yu görünce seviniyordur *
--spoiler--
finali bu sezonda da geçen sezon olduğu gibi aklımızda epey soru işareti bırakmıştır.
beyefendi nedir ya?ulan senin karşındaki koskoca veliaht şehzade sen hala adamı ''beyefendi'' almancı aksanıyla konuşturuyorsun. osmanlının vikingler gibi boru çaldığını da ilk defa gördüm. bunlar osmanlı mı arap mı hala anlamadım.
spoilerlı tanım:

da vinci'nin annesi olduğu ortaya çıkmış kadının, lucrezia üzerinde kullandığı tekniklerin, kendilerine insanlığın düşmanları diyen gerizekalı tiplerin teknikleriyle aynı olması sonucu, önümüzdeki sezonlarda leonardo'nun ruhunda daha derin yaralar açılacağının ön görülebilir olduğu dizidir. da vinci'nin annesinin de dönemsel ya da kalıcı olarak insanlığın düşmanı dallamalardan biri olduğunu şu an buraya yazayım ki, siz çok da yüksek seviyeli olmayan yaşam formları zamanı gelince etkilenesiniz.

edit: anlatım bozukluğu.
2. sezon finalinde beklenen heyecanı bulduğum dizidir.
--spoiler--
davinci nin 3. sezonunda istanbula gidecek olması beni heyecanlandırıyor. Riarionun geri dönüp da vinci'yle yeniden mücadeleye girecek olmasını heyecanla bekliyorum. Da vincinin annesinin de ortaya çıkmasıyla bizi çok farklı olayların bekledigi görüşündeyim.
--spoiler--
leonardo da vinci'ye daha da bi sempati duymamı sağlayan dizidir.
efsane dizi.

efsane de keşke şehzade rolünde hamit altıntop oynamayaydı. ben de diyorum bu adam aylardır sakat, ne yer ne içer.

edit:

görsel

http://www.habertut.com/w...2.jpg&w=332&h=250
her bölümünde bana ayrı bir kafa yaşatan dizi. türklere sallıyorlar diyen salak yazarlar adamlar hristiyan ve onlara göre kafir olan türkler için kurmuş oldukları cümleler gayet normal dizide bir aşağılama olmadığını anlamak için karakterlerin hepsinin de osmanlıdan it gibi tırstığını ayan beyan yansıtmış zaten adamlar. amk güzel bir şeyin içine faşistçe sıçmasanız olmaz zaten.
yanlış görmediysem sonunda "seneye görüşürüz" yazan dizi.

yahu bu yabancı dizilerdeki sezon aralarının uzunluğunu aklım almıyor arkadaş.

seneye görüşürüz ne amk? sanki 31 aralık günü okuldaki arkadaşına espri yapıyor piçler.

--spoiler--
her neyse, otranto seferine beyazit katılmamıştı, dizide beyazit'in üzerine osmanlı kurgusu yapıyorlar. ulan bu beyazit bizim en basiretsiz hükümdarlarımızdan biriydi, adamı tutmuşlar bir cengaver yapmışlar.
leonardo'nun annesinin de osmanlı saflarında olması gelecek sezonun daha da nefis olacağının habercisi.
ayrıca son bölümde ve bunca zamandır görüşmemenin hasretiyle lucrezia'ya bir kaysaydı keşke leonardo.
ha bir de medici'nin karısı neden terketti floransayı amk?
--spoiler--
on numara beş yıldız sezon finali yapmış olan dizidir.
Bir floransa dizisi. Daha doğrusu acıların çocuğu floransa dizisi. Kuşatılır, işgal edilir, isyan çıkar ve gelsin katliamlar, tecavüzler ve işkenceler.
--spoiler--
2.sezon, ilk sezonun çok üzerindeydi kanımca. Yeni Dünya keşfi ayrı bir olay zaten, o bölümleri çok beğendim. Da vincinin her sorunu anında çözmesi arada bıkkınlık getiriyor. Yani dizide absürd bi olay olunca diyorsun ki 'hımm üstad hemen halleder.' Yukarıda, sayın yazarın dediği gibi ustaca cenk etmesi de ayrı bir olay zaten. 2.sezonun bu şekilde bitmesi, 3. sezonda konstantinopolis'in etkin bir rol oynayacağının kanıtı gibiydi. O yüzden daha bir meraklandırdı beni. Ama uzatmalarını da istemiyorum, tadında bıraksınlar. O zaman efsane olur işte. Bayezid sima olarak oldukça yerinde olmuş bence. Yani bu adamı ben yakın buldum milletimize. Türkçe konuşmalara bir şey diyemeyeceğim. Adamlardan bunu beklemiyorum, yine de gözardı etmemişler. Helal olsun. Dizi tarihi belgesel niteliğinde olmadığı için birçok hatayı boşverelim, ben öyle yaptım en azından. Misal; Selimiye Camii. Bu entryi okuyan sayın yazarlardan ricam mutlaka izlesinler. Dizi hakkında diyecek çok şey var ama sonraya saklayalım, tadında bırakalım. 3.sezondan çok umutluyum.
--spoiler--
son bölüm boyunca ağzı açık bırakan dizi. niconun tam adı, da vincinin annesi falan. sinek yutmuş olabilirim.

ayrıca google translate çevirisini ezberletip konuşturmayın şu adamlara ya. kara kuru adam istiyorsan gel basmaneye yüzlercesini bulursun.
--spoiler--
dizinin vikipedi sayfasındaki karakterler kısmında dahi nico'nun makyavel olduğu belirtiliyor. ecük araştırsanız izlediğiniz diziyi de karakterin kim olduğunu 2. sezonun sonunda öğrenmeseniz. *
--spoiler--