bugün

6. bölüm gerçekten nefes kesiciydi.

--spoiler--

starz nasıl da cesaretle bazı şeylerin üzerine gidiyor. ayakta alkışlanmalı.

düşünsenize, çıplak ve oğlancı papa, kilisenin öteki yüzününün üzerine cesurca gidilmesi.

arada vlad'ın türklere sövmesine, hakaretler etmesine müsade edilmiş, ama olsun. neticede leonardo türklerle dost. ona akıl veren türk, vlad'ın elinden kurtarmaya çalıştığı solomon ogbai türklere hizmet ediyor.

zaten leonardo'nun yolu osmanlı ile kesişmeseydi, bu dizi saçma bir dizi olacaktı.

o günün süper gücü olan türkleri yok saymak, fatih sultan mehmet han'dan övgüyle bahsetmemek saçmalık olurdu evet.

ve vlad'ın ağzından osmanlı'nın büyüklüğü haykırıldı resmen;
"beni koskoca osmanlı yenemedi, senin sikik floransan bana ne yapabilir ki" şeklinde...

ayrıca, kahramanlarımızın bölüm boyunca uğraştığı 3. vlad 1576'da osmanlı tarafından öldürülmüş, başı kesilerek fatih sultan mehmed han'a götürülmüştür.

dizide bazı tarihlerin uyumsuzluğundan daha önce de bahsetmiştik;
(bkz: #19424458)

leonardo 1452 doğumlu. şayet vlad ile karşılaşmış olsa idi 24 yaşında olması gerekirdi, lakin dizide leonardo'nun 30-32 yaşlarında olduğu gözardı edilmemeli ve bunun önceki bölümlerde geçenler ışığında tarihlerin uyuşmadığı belirtilmelidir.

dizide bahsi geçen 3. vlad değil, 3. vlad'ın oğlu olabilirdi.

her ne kadar tarihi olaylar ve kişilikler kronolojiye uymasa da neticede kurgu bir yapım bu. yoksa tarihi bir belgesel olurdu.

neyse, neticede leonardo bizim müttefikimiz, severek izliyoruz.
ah ulan adam vakti zamanında osmanlı için çalışmak istemiş, bizimkiler kabul etmemiş. amınıza koyayım emi.

--spoiler--
kazıklının türk nefretini gerçekçi biçimde yansıtan dizi.
osmanlının gücünü, kazıklının nefretini iyi vermişler.

--spoiler--
yine hayal ögeleri eklenmiş, bütün muhafızlara şarap içirmesi ise hiç olası değildi. bir kale dolusu adamı tek tek dolaşıp şarap mı ikram etti yani? devenin nalı afedersin. panzehiri alır almaz 10 saniyede etki etmesi de ayrı bir saçmalık, lakin bunlar sezonun en iyi en heyecanlı bölümü olduğu gerçeğini değiştirir mi? kesinlikle hayır.
zaten diziyi takip eden çoktan gerçekçilik unsuru aramamak gerektiğini anlamıştır.
voyvoda , türklerden nefret ediyor , aynı zamanda hıristiyan da değil. bildiğin satanist. ölmedi nitekim. kötü adamımız oldu mis gibi.
diziye zaman yolculuğu kavramı girdi. o kurtaramadığı esiri kurtaracaktır. başka klas aktivitelerde olacaktır. lakin papanın da psikopatlıkta voyvodadan aşşağı kalmadığını da gördük. adam yüzüğünü nasıl öptürdü lan...
--spoiler--
--spoiler--
Son bölümde kazıklı voyvoda'yı adeti ,insanüstü bir yaratık yapmışlar...Adam kılıç darbesi almış ,yanmış,hatta koskaca kulenin tepesinden düşmüş hiçbirşey olmamıştır.Her ne kadar Osmanlıları vodyoda'ya çocukken işkence eden caniler gibi gösterselerde,Osmanlıdan tüm avrupanın korktuklarını belirtmeleri hoşuna gidiyor...izlemek isteyenler için bu bölümünl linki
;http://hdfilm-izleme.com/...s-1-sezon-720p-hd-izle/7/

--spoiler--
Da Vinci' nin yaşamından izler taşısa da onun yaşamını anlatmayan gayet güzel tarihi-fantastik-polisiye dizi fakat 5. bölüm itibarı ile Da Vinci yeteneklerinin abartılması ve gösterdiği mucizeye(!) Floransa halkı olsun Medici ailesi olsun şaşırmaması filan tadımı kaçırmış dizidir.

--spoiler--
Domuzu becerme pozisyonuna soktuğu yargıcın hologramını Floransa semalarına yansıtır. Pes. Halk neredeyse olağan karşılar.Pes pes pes. Çok fazla ileriye gidilmiş. Yok böyle bir teknoloji.Soğuma nedenim budur.
--spoiler--
senaristi ne içiyorsa dozu arttırmasını istediğim dizi.
bir çok büyük bütçeli tarih dizisinde olduğu gibi ateizm propagandası yapan dizi. sırf bu yüzden bile sevilir.
habertürk sitesinde haberi çıkan dizi. sadece replikleri okuyarak haber yapıp, ardından milleti nasıl gazlayacaklarına bakıyorlar sanırım.
http://www.haberturk.com/...er-icin-sasirtan-ifadeler

abi kazıklı voyvoda'nın türklerden nasıl bahsetmesini bekliyordun ki? ona bakarsan dizide adama feyz olan kişi de türk karakteri. hemen haberin ortasında da ''dünyanın gözünde türkler'' haberiyle iyice türk insanın ne kadar zeki ve cesur olduğuna dem vurulmakta.

neyse esas anafikire dönelim. Dizi güzel izlenir ama pagan olayını biraz abartmıyor değiller.
breking bad ile birlikte en akıllı senariste sahip dizidir , akıl oyunları akıl oyunları her yerde.
italya başbakanı ya da papa niye çıkıp demiyor acaba lan, "bu dizi ecdadımızı kötü gösteriyor, papalar oğlancı mıydı, leonardo ibnelik yaptı mıydı, o kadar şanlı tarihimiz var onları gösterin haçlı seferlerimiz var şövalyelerimiz var" diye.
ben merak ediyorum açıkçası ne zaman çıkacak bir yürekli iktidar da dur diyecek bu kendini bilmezlere!

o değil de mükemmel dizi lan.
kesinlikle efsane olacak dizi.
ama son bölümde drakulanın mekanında asker sayısının azlığı ve zo karakterinin hapisten nasıl çıkartıldığının gösterilmemesi kötü olmuş.
harbi güzel dizi, iyi bağlıyor. ayrıca başroldeki adama crixus'a tek benzeten ben değilimdir heralde.
da vinci karakterini hiç böyle anlatmamışlardı bize. biz da vinci'yi hep dahi bir ressam olarak bilirdik ama dizide gizemli, iki eliyle çizim yapabilen, zeki manyak, yakışıklı bir ressam olarak gösteriyorlar. açık fikir abidesi, mistik. çok iyi ya. dehşet güzel bir dizi. izlediğim zibilyon tane yabancı dizi arasında ilk 5'te. aslında ilk 3 de olur ama eski dizilerin eskiliği ve anısına hürmeten olmuyor.
kazıklı voyvoda efsanesini abartmış dizi, tamam drakula hikayesinin çıkış noktası bu adam falan ama ölümsüzlük nedir olum, abartmayın.
tam anlamadım mazur görün ama
--spoiler--
üçüncü bölümün sonunda kont rio ile dama oynayan adam türk müydü ?
--spoiler--
spartacus ün ardından fragmanı verilen, merak edip izlemeye başladığım, abd yapımı bir dizidir. sözlük yazarlarının yeni fenomeni olmaya adaydır ilerleyen sezonlarında da. karakterlerin birbirlerine karşı kurduğu komplolar, diziyi izleme sebebidir.
7. bölümü ile bir kez daha kendisine hayran bıraktırmış dizidir.

--spoiler--
sonu bizleri üzdü. yağız bir delikanlıdan olduk. onu geç, kızıl kafalı hatunu da göremeyeceğiz artık.

riaro'nun yakalanması biraz mantıksız gibi geldi bana. çünkü da vinci elimle tıkayacağım diyordu, riaro o elbiseyle gelirken nasıl anladılar ki? riaro'nun öyle bir şey yapması da saçmadı bu arada.

yapraklar kitabı çok efsane bir şey gibi geliyor bana. hele bi çözülsün.

da vinci ikinci anahtarı daha güzel bi şekilde alabilirdi. olsun, böylesi de fena olmadı. insanların hatalarından dolayı kendini yargılaması ölümden daha kötüdür lafı epey iyiydi.

donati lucrezia'm . ay yüzlüm benim. yine kurtardı kendini. küçük medici mi yoksa ay yüzlün mü deseler, gözüm kulağım kapalı ay yüzlüm derim. canım ya. bi fotoğrafını atalım.
http://www.itusozluk.com/...ucrezia-donati_497969.jpg

hapisteki peder bey:) 'de gizemler içeriyor. kim bilir ne tilkiler geziniyor sevgili senaristimizin kafasında. hayırlara vesile olsun.
--spoiler--
yağız delikanlının ölmeme olasılığı var, malum film klişelerinden biridir nehirde yaralı bir şekilde bulunan kişinin biri tarafından bulunması sonradan iyileştirilmesi...
geç keşfettiğim ama keşfettiğim gibi aralıksız 7 bölümünüde izlediğim şahane dizi.
şu riario bir tek bana mı karizmatik geliyor?
casus lukreyşa'yı ancelina coli'ye benzettiğim dizi

--spoiler--

kardeş medicinin ölümüne çok üzüldüm.

--spoiler--
Fantastik ve bombastik dizi. da Vinci'yi canlandıran eleman çok tipsiz. Lükreşya da küçük memeli. Buna rağmen izlenebilitesi olan dizi. Da vinci diziyi görseydi kahrından kızılcık şarabı içerdi ya neyse.
--spoiler--
kardeş medici'nin papa olmasını beklerken lucrezia tarafından göbeğinden işetilmesi ile bir kez daha tarihe bağlı kalmadığını hatırlatan dizi.
leonardo bence papa'nın teklifini kabul etmeliydi, o gizli arşivlerde ne bilgiler var kim bilir.
bu arada riario'yu sağ bırakmakla hata ettiler sanki. riario bunları kıstırsa öldürmeden bırakmazdı.
--spoiler--
herkes hain lucrezia diyor ama tarafımdan vanessa'nın beğenildiği dizi.
Dizinin en güzel kadınından (bkz: laura haddock)nefret ettirmeyi başardılar başaracaklar. Türk dizilerindeki entrikaları solladı geçti. Klasik, " güzel ve zehirli" kuralını işletiyorlar ve hala prim yapıyor, bu gerçekten enteresan.
--spoiler--

final bölümünde lorenzo kılıcını çekip giullianoo! dedi, giulliano da kılıcını çekip lorenzo! dedi ya. hah işte tam orada spartacus teki dayanışmayı hatırlatıp gözleri dolduran dizi.

--spoiler--
8 bölümde sezon finali vermesiyle an itibariyle çok nahoş duygular beslediğim dizi.

8 bölüm nedir yahu? Resmen tadı damağımızda kaldı :D