bugün

heralde colt "yılan adı" formülünü başlatan silah bu. 357 magnum kalibresine sahip, amerikan colt efsanesi. muhtemelen dünya üzerine ismi en çok bilinen revolver. çoğu sümüklü veledin "magnum manyah bi silah la" diyerekten kastettiği silah da çoğu zaman budur. süper isabetli olması sebebiyle, bir dönem abd'deki polislerin neredeyse hepsinde bunlardan varmış. ilk olarak 1955 yılında tanıtılmıştır ve 2.5, 4, 6 ve 8 inç'lik olmak üzere farklı uzunlukta namlu seçenekleri vardır. geri tepmeyi azaltıp silahı dengeleme amacıyla namlunun altı da, üstü de doldurulmuştur. bu durum aynı zamanda silahı çok da şık gösterir. bir de çoğu colt'un yılan serisi revolverleri gibi bunun da üretimi 1999 itibariyle durdurulmuştur ama özel sipariş karşılığında satışı yapılabiliyormuş hala. "elite", "silhouette", "target", "boa" gibi değişik türleri vardır bu revolverin. fazla da anlatmaya gerek yok işte colt python bu, anlatılmaz yaşanır.

8" namluya sahip, leupold dürbüne sahip .357 kalibrelik bir colt python silhouette karşılığında domalmayacak insan evladı anasının karnından çıkmamıştır henüz...
colt'un 38'lik 357 magnum çapındaki modeli. 44'lüğü de colt anaconda'dır.
http://en.wikipedia.org/wiki/Colt_Python
türkiye'de bunların taklidi olarak gümüşay marka gumushane imalatı .357'lik revolverler vardır. fiyatları epey uygun olsa da kalite olarak orjinallerinin yanından geçemez elbette. revolver üretimi çetrefilli bir iştir, herkes yapamaz, yarı-otomatiklere benzemez...
(bkz: pulemjot kalashnikova) nın bana bile hayret verici şekilde yurdum insanının bu silahı ilk gördüğünde hissettiklerini "çoğu sümüklü veledin "magnum manyah bi silah la" diyerekten kastettiği silah da çoğu zaman budur." diyerek özetlediği silahtır...hatta tam gümüşay'dan bahsedecektim ki(boru değil 75 metreden yaban domuzu indirebilen bir silah. orjinalini siz düşünün!) onuda düşünmüş... benim tarafımdan onaylanmış bir süper silah ve iyi bir yazar...

Amerikan polislerinde bu silah hala mevcuttur ama hem çatışma üstünlüğü hemde hedeflerini direk öldürmemek için artık onlarda 9mm'lik glock kullanmaya başlamışlardır.silahın (bkz: noktasal menzil)i 80 metredir. etkili menzili ise 200'ki bu tabancalar için mucizevidir. fakat smith wesson ve onun light hunter modelleri günümüzde ona biraz gölge düşürsede colt herzaman revolveri ilk bulan şirkettir ve python unutulmayacaklar arasında yer almıştır...
call of duty : black ops ' ta acog scope ataçmanı ile beni mutlu eden , güzide altıpatlar.
içini dışını birebir sevdiğim revolver. kanımca en iyi tabancadır.
The walking dead dizisinin sponsoru. Başrolde oynayan serif karakterin tabancası.
alırsan bizi vurma kovboy.
zombi istilası olsa yanıma alacağım ilk ve tek silah mı tabi ki değil. amc kanalı ana karakterin eline bu yılanı vermek için kim bilir kaç lira aldı colt firmasından merak ediyorum.

görsel

(bkz: the walking dead)