bugün

sabahlatan oyundur. ortak ağdan arkadaşlarla beraber oynamak en keyiflisi. o sezar ı varya kaç defa ağlattım kapımda. enrico' ya ayrı gıcığım. adam şehir devlet tüccarı resmen. oyunun daha keyifli olmasını istediğim zamanlarda random takılıyorum. ayrıca oyunun en zor seviyesinin baya adaletsiz olduğunu düşünüyorum. ulan ben uzay gemisinin bir parçasını yapana kadar adam bilmem kaçıncısını birleştirip yolluyordu uzaya aracı. kan dökmek istemediğim zamanlarda oyunu sadece kültürel olarak bitiriyorum. 6 yı 5 kadar sevemedim ayrıca.
Çoğu müziği gerçek hayata dayanır mesela moğol imparatorluğu müziği aslında bir moğol türküsü keza hun imparatorluğu müziği de gerçek bir müzik olan 2000 yıllık çin bestesi li ling si han 'dan başkası değildir keza osmanlı imparatorluğu seçince de mehter marşı çalar.
bence dünyanın en zor strateji oyunudur. ki ben tam bir strateji hastasıyımdır, age of serisi, command conquer, starcraft vs tarzı bütün strateji oyunlarını oynamış bitirmiş, tekrar tekrar başlamış insanım, civilization ile ilk tanıştığımda trene bakan öküz gibi bakmıştım "lan nolyo amk" diye.

oyunda her şey iyi giderken, haritadaki en güçlü ulusken bir bakmışsın diğer tüm uluslar kendi aralarında ittifak kurup sana dalıyor ve her şey tepetaklak gidiyor ve bunun gibi oyunu hem zorlaştıran ayrıca keyifli hale getiren bir çok ayrıntı ve özellik var. belki de gerçek hayata en yakın strateji oyunu olmasının da nedeni bu kadar ayrıntılı olması.
brave new world dlc ' si ile beni bilgisayar başına bağlayan oyundur.
Bir ara dlc olarak atatürk dönemi türkiye eklenecek dendi sonrasını bilmiyorum.
Bence serinin en seksi oyunu. DLCleri ile birlikte oynamak şart koşulmuş. Yoksa saatlerce oyunun başında durulmuyor. Onun dışında bazı modlar çok eğlenceli. istediğiniz fanteziyi yapabiliyorsunuz.

Mesela: Earthmod2014 adlı modda türkiyeyi seçmiştim ve RTE olarak oynuyordum. Politikalar kısmına girip monarşiyi seçmiştim ve Türkiye imparatorluğunu kurmuştum kafama göre. Ondan sonra aynı modun başka bir oyununda ise Kazakistan ve Özbekistanla kanka olarak ülkü birliğini kurmuştum. Sonra gitmiştim başka bir oyunda komünizmi getirmiştim türkiyeye.

Noels Earth modunda da ikinci dünya savaşı ve soğuk savaş dönemi boyunca amerikayı yönetmiştim. Vietnamı fethedip dünya görüşünü world congresste oylarımızla özgürlük yapmıştım. Sovyetleri yıkıp, ikinci dünya savaşını bitirip kahraman amerika olduk. Yetmiyormuş gibi türklerden istanbulu, ruslardandan da gürcistanı politikayla (kan dökmeden) aldım.

Hatta öyleki alaskada mgscilik oynadım (giant death robot ürettim alaskada), afganistana ajan yolladım (big boss reis) ve rusları afganistandan çektirdim.

En sonunda ise japonları bana savaş açmaları için kışkırttım. Kekolar da savaş açtılar tabi. Sonra savaş açınca japon halkı çok mutsuz olup japonlar devrim yaptı. Yani onlarıda kapitalist yaptık nıhahaahaa.

Özet: modlarla türkiye imparatorluğunu kurmaktan, turan devletini kurmaya, sonra amerikayı seçip dünyayı karıştırmaya kadar zevkli modlara sahip. Müzikleri ile çok gaza getiren ve her yerde reklamını yapmadan duramadığım serinin beşinci oyunu.
bizim zamanımızda oyun janralarının klasiklerinden bahsederken nasıl insanın aklına age of empires, half-life, starcraft gibi oyunlar geliyorsa gelecek nesilde o şekilde anılacak oyun. modern satranç, turn-based strateji türünün top noktası.
medeniyetlerden biri gelip; "hacı gel şuna dalalım, buna girişelim" diye teklif attığında kabul etmemeniz gereken oyun. zira, ibne hollanda, bana gelip "abd ile anlaşamıyorum, artık savaş kaçınılmaz falan... gel beraber dalalım" dedi kabul ettim. ama sonra hollanda lideriyle görüşürken, "sana davanda iyi şanslar diliyorum" dedi. üstelik abd ye savaş bile açmamış bu ibne... amına koduğum... hayır bir de uzun süre barış yapamadım abd ile... uçaklardan kafama kafama indiriyordu bombaları. topyekün saldırı başlattı biricik başkentime... götü zor kurtardık. ayrıca kamehamehaya da dikkat etmek lazım. yecüc mecüc gibi yayılıyorlar. haritanın yarısını dolduruyorlar.

venice etkisiz eleman. ama çok arsız bir otlakçı. size önce ittifak teklifi eder, sonrada borç dilenir. vermeyin sakın.

zulunun kendine has savaş elemanları olan imphiler kendi çağının psikopatlarından. zulu savaş için ideal bir medeniyet.

atilla ise ilk çağlarda, şehirlere saldıran koç başı askeri birimi sayesinde çok etkili. ancak bir süre sonra fıs. bundan dolayı tavsiye etmem.

babil ise bana göre oyunun en iyi medeniyetlerinden birisi. akıllıca oynadığınız taktirde sizi bilimde, diğer rakiplerinizden çok ileri bir seviyeye getirebilir. kore bile yanında fos kalabilir bilim konusunda.

osmanlı ise denizcilikte en ileri medeniyet olabiliyor. melee denizcilerin öldürdüğü kayıkları kendi tarafınıza alabiliyorsunuz. bu sayede donanmanız kalabalık olabiliyor. ancak osmanlıda her ne hikmetse her daim para sıkıntısı çekmişimdir. osmanlıya mı özgüdür, yoksa bana mı öyle denk gelmiştir emin değilim. ancak rönesans çağında, yeniçerileri alabiliyorsunuz. düşmanları öldürünce can kazandığı için çok etkili ve tehlikeli olabiliyorlar. sipahilerle birlikte rönesans'ın en güçlü askeri birimleri diyebiliriz. vuruş güçleri bir gıdım daha güçlüdür diğer rönesans birimlerinden.

shoshone ise bana göre oyunun en güçlü medeniyeti. çünkü şehri kurunca meydana camış gibi yayılıyorlar. arazileriniz çok geniş oluyor. harabeye girdiğinde ise rehberlerinizin istediğiniz bonusu seçme hakkın var. başlangıçta gelişmek için iyi bir avantaj sağlayabiliyor bunların izcileri...

aztekler ise benim favori medeniyetim. her birim öldürdüğünüzde kültür puanı alıyorsunuz. zaten barbarları sürekli öldürmek zorunda kaldığınız için kültürünüz çok artıyor. bu önemli bir şeydir.
oyuna girince zaman nasıl geçiyor anlamıyorsunuz. 2 tur 10 tur 20 tur derken bir bakmışsınız hava kararmış 350 tur olmuş. dlcler ile ayrı bir zevk veren sıra tabanlı strateji oyunudur.
Osmanlı devletini seçtiğiniz zaman size efsane müzikleri bahşeden oyun. Şöyle orta çağ zamanları arkadan verdikleri ilahilerle " bak düşman şurada. Git *mınakoy onun " diyor.

Dipnot : Dinsizim.
kaç oyun attım toplamda, dört müydü beş mi diye sordum kendime, sonra steam'de toplam oynama süresinin 107 saat olduğunu gördüm. benim o küsüratı olan 7 saatte bile suyunu çıkarıp yüzüne tekrar bakmadığım oyunlar var.

öyle bir sıra tabanlı strateji oyunudur. adamın yüzlerce saatini alır, ruhun duymaz.
ortadoğu imparatorlukların çoğunda anadolu müzikleri kullanılması hoştur. özellikle yunus emre'in "gel gör beni"si oynarken hipnotize etkisi yaratmaktadır. oyun yapımcıları müzikleri iyi kullanmıştır. zor seviyede bir tek 2. ramses ile bitirebilmişimdir. bu seviyede özellikle barbarlar fena bela olmaktadırlar.
bu efsane oyunu tüm dlc lerle birlikte oynayıp, orta zorlukta lider bitiren varsa, helal olsun ona.

niyeyse dünya kongresinde kimin üyesi daha fazlaysa, o lider bitiriyor.

ee peki bu üye sayısını artırma yolu nedir ? bilen birisi pm gelirse iyi olur.

edit: yardımlar için teşekkürler.
Steam den aldığım tur tabanlı oyun steam hesabında 92 saat oynamışlığım var şimdiler 2290 lı yıllarda dünyadaki tek ırk olma yolunda ilerliyorum. Bence serisinin en iyisi.
zamanında hun imparatorluğu'nu alıp tengriciliği dünyanın dört bir yanına yayıp amerika'nın teknoloji de, diplomatik konularda ve daha bir çok alanda liderliği açık ara elden bırakmamasıyla mağlup olduğum oyundur. din bir süre sonra etkisini yitiriyor gerçekten de. hunlar başlangıç için güzel bir devlet mesela. ancak belli bir yüzyıldan sonra geriye düşüyorsunuz ve şimdiki dünya ülkeleri öne geçmeye başlıyor. bense işi gücü bırakıp sırf tengriizmi herkese yaymak için uğraşıyorum bu oyunda. "biraz da şuna tengriizm, ah biraz da burada kalmış ona da verelim, aa sen dinsiz misin al sana tengriizm" diye diye gittim hep böyle. bir de dünya kongresi olayı var. orada da acınası bir şekilde her seferinde 1 kişiyle temsil ettim ülkeyi. amerika, ispanya, rusya, fransa falan hep daha fazla sayıda oldu. stratejik olarak davutoglu taktiklerini uyguladım lakin pek işe yaramadı. tabii bir de ajanlığı unutmamak gerek. sürekli her yere ajan gönderip durdum. delege seçimlerinde manipülasyon yapmak için elimden geleni ardıma koymadım. sonunda ne oldu? hepsi meğersem yılanmış, arkamdan bir sürü işler çeviriyorlarmış bunu öğrendim. son olarak amerika'ya da buradan seslenmeden olmaz. baştan verdi bana altınları, "gel seninle arkadaş olalım nasıl iyi mi böyle ha" dedi ben de "tamam" dedim. yıllar sonra beni besledi besledi ve sonra beni yer yüzünden sildi. bu da böyle bir anımdı işte. çok pis bir oyun bu. bir ara ciddi şekilde oynamam gerek ama nerede. başlarsam tekrar yazarım buraya.
Allah'ın belası oyun. Uykusuz gecelerimin müsebbibi, en güzel saatlerimin katili. Oynadıkça bağlanılan, bağlandıkça oynanılan gönül yarası. Kah seçiyorum yunanları, city state'lerle mutlu mesut dünya lideri oluyorum, kah seçiyorum zuluları, impi'lerle ortalığın a*ına koyuyorum. Bazen de alıyorum polinezya'yı, denizlerin kaşifi oluyorum. Ulan 25 yaşına geldim, halen bulduğum her boşlukta bunu oynuyorum. Oyun değil, sonsuzluğa uzanan bir lanet adeta...
21 eylül 2010 tarihinde yayınlanan sıra tabanlı strateji oyunudur. gayet zevkli ve bir o kadarda sürükleyici bir oyundur, strateji sever oyuncuları kolayca bilgisayar başına kilitleyebilir.
Kendisi yaz aşkımdır. *
15 aydır belamı siken oyun. dlc'lerle birlikte oynamaktayım ve hala 'normal' seviyenin üstüne çıkamadım.

ben efendi efendi wonder dikmek isterken, en samimi komşum geliyo 'yaptıklarının cezasını çekeceksin' diyor. la ben ne yaptım sana ? iyi ki asker yaratmıyorum amk.

portekiz gemilerinin müthiş para getirdiği oyundur. hiç öyle arap falan alıp karadan yürümeyin. boş iş. deniz her zaman daha kazançlı.
yaklaşık 1 ay oldu aldığım. çok sevdiğim tam bana göre olan bir oyundur.
3 gündür belamı sikmekte olan oyundur.
2 gündür belamı sikmekte olan oyundur.
artık recep tayyip erdoğanın dünya efsane liderleri arasında göstermesi gereken oyun. dünya liderimiz efsanemiz halk kahramanımız neden bu oyunda yok. çünkü dünya bizden korkuyor oyunda da herkesi konuşturup kendi yapar diye korkuyorlar eyy sid meiers!!!
Ben bir türlü anlayamadım oynanış sistemini,
Anno, generals, aoe, total war, oynuyorum ama bunu bir türlü kavrayamadım.
ilk civilizationu oynadığım günler geldi aklıma lan yirmi sene olmuş oehh.