bugün

Citigroup'un bünyesindeki banka.Kredi kartı kullanımın öncülerinden.
ülkemizde yabancı işlemlerinde çok büyük bir çoğunluğa sahip banka
en sömürücü bankalardandır,kredi kartına faizi hesap kesim tarihinden değil,alışveriş yaptığın günden itibaren işletir.
kredi kartı alışveriş faiz oranları en yüksek olan bankadır. her ilde şubesi yoktur. kredi kartınızı iptal ettirmek için telefonda ki kadına etmediğiniz yalakalık kalmaz, taklalar atmak zorunda kalırsınız. insanın kanını emmek için açılmış bankadır.
tüm visa noktalarındaki alışverişlerinizi bir telefonla taksitlendirebilen dünyadaki tek banka.
olmasa da olur banka.
hatta olmasa daha iyi olur banka.
kredi kartlarında uyguladıkları meşhur faizler bir yana hiçbir kurumla taksit anlaşması yapmayarak kartlarını daha da değerli(!) hale getiren banka. alışveriş sonrası elimdeki kartlardan hangisine kaç taksit yapıldığını sorarken bu bankanın ismini zikretmiyorum bile. bazen bir umut kasa çevresinde citibank reklam afişi falan görüyorum ya citibank'a kaç taksit var diye soruyorum aldığım cevap şu kadar vade farklı şu kadar taksit oluyor öeeeh diyorum ben de... hele bir de şimsi ekstrelerde övünç kaynağı olarak sundukları kendilerince reklam aracı olarak kullandıkları bir ifade var ki aynen aktarmak istiyorum: "Alışveriş sırasında şifre kullanımı sadece çipli kartlar için uygulanıyor. Citibank Kredi Kart'ınızı kullanırken şifre girmeniz gerekmiyor. imzanız yeterli" a.q. bankası resmen şifreye gerek yok diye övünüyor! halbuki bütün mesele her banka müşterilerine çipli yeni kredi kartları gönderirken bunların ona bile tenezzül etmemesinden ibaret. zahmet edip kartları yenilemediler, çünkü bu onlara ekstra masraf anlamına gelirdi sanırım... yönetim politkalarını neye göre belirliyorlar hiçbir fikrim yok ama çok özgün bir politika olduğu kesin. kartı kullanma sebebime gelince: bu bankadan başka gelir göstermeksizin kartın ilk alındığı anda yüksek limitli kredi kartı veren ikinci bir banka yok; ben de kendilerinin kredi kartını banka kartı gibi tek çekimlik alışverişlerde * * kullanıyorum; ekstresi gelir gelmez de ödüyorum. hiç ödemeyi eksik yapıp faiziyle daha sonra eksiği tamamlamaya ise cesaret edemedim doğrusu kimseye de tavsiye etmem...
Türkiye'de 24 şube ile hizmet veren banka.
şubesi olmayan illerde bile binlerce kredi kartı pazarlayabilen bir banka.
kredi kartı istemediğimizi 40 sefer belirtmemize rağmen kredi kartı vermek için işyerimizi 50 sefer arayan ısrarcı ve sinir bozucu banka.
siz kantinde tostunuzu yerken yanınıza oturan ve dakikada 1500 kelime kurabilen elemandan lanet olsun alayımda kurtulayım diyerek bulaştığınız bank.hiç kullanmadığınız kredi kartına ve sormadan gönderdikleri ekkart ile e-card a kafasına göre 3-4 ay arayla fahiş kullanım bedeli ve akabinde dünyanın en yüksek gecikme faizini bindirir ve bunlar katlanır siz yine bir lanet olsun dersiniz yatırayımda kapattırayım dersiniz ama işler böyle gelişmez.borcu yatırırsınız 4440500 ü ararsınız 15dk-1saat arası chopin dinlersiniz ve dialog başlar.

-iyigünler kartı iptal ettirmek istiyorum
-neden beyfendi
-kullanmıyorum
-ama şöyle avantajı var böyle kabotajı var
-yararlanmıyorum,şube ve atm sayınız az
-yakında şukadar şube şukadar atm açıyoruz vırt zırt...
-olsun iptal edin
-puan ekleyelim size
-iptal edin
-hayat sigortası yapalım
-iptal edin
-sizin yerinize borçlarınızı ödeyelim
-iptal edin
-kefilsiz kredi verelim
-iptal edin
:
:
:
:
:
:
yaklaşık 45dk da bu aşamada harcadıktan sonra telefondaki sesin ben iptal edemem merkezimize faks çekin deyip kapatmasıyla iki saatlik macera son bulur ve kuzu kuzu çeşitli kartlarınıza gelen kullanım bedellerini ödemeye devam edersiniz,taki bir sonraki iki saatlik maceraya kadar...
werder bremen'in forma sponsoru.
en tehlikeli banka.
dünyanin en ücra ülkelerinde bile bulunur.
parayi veya karti elinize tutusturana kadar yapmadiklari dalavere kalmaz.
sonrasinda bir daha boynunuzu çeviremezsiniz.
kredi kartı pazarlamacılarının özenle kafa sittiği banka. borç transferi, dünya devi, bankamatik üreticisi diye bi saattir beynimi yedi burda..
tüm bankalar gibi amacı insanları sömürmek olan bir banka..
polislere ve emlakçılara kredi kartı vermeyen banka. kartını vermek için çok uğraşır ama başvuru ümraniyedeki genel merkezde neredeyse genel müdürün bile onayından geçer. sağlamcı bankadır, simitçiye gazozcuya kredi kartı vermez. 10 başvurudan 3ü ya onaylanır ya onaylanmaz, başvuru sahibinin ne kadar umrundadır o da ayrı konu.
üniversiteyi bitirip iş arayışlarına girdiğim günlerden birinde " sende bizim aradığımız özellikler mevcut, yakışıklı, çekici aynı zamanda çok sempatiksin, seni ticari portföy yönetmen yardımcısı yapalım " diyip kadıköy deniz otel'de 1 haftalık rezervasyonumu yaptıran, ümraniye de bulunan bankacılık üssünde eğitim veren hatuna yazılıp geceleri otele geç gittiğimi ve yan oda'da ki alman hatuna yazıldığımı ileri sürerek beni cinselsizleştirme politikasına davet eden başlamadan bitirdiğim tuhaf bir banka. sevemedım gitti.
atm sinden zarfla para yatırılan, hesaba bir gün sonra geçen, saat 16.30 da kapanan banka. ne amaca niyet bu kadar şubesi vardır anlamak mümkün değil.
dünyanın en büyük şirketlerinden citi group'a ait olan banka. mortgage kredilerinin neden olduğu kayıplardan sonra dördüncü çeyrekte 9,8 milyar dolar zarar açıklamıştı. şimdi de yaklaşık 5000 kişiyi işten çıkarma sinyallerini vermiştir.
sokakta imzayla dağıtılan, üniversite kampüslerinde öğrencilere zorla verilen kredi kartının hiçbir taksitli kampanyada geçerli olmadığı lakin dolar hesabıyla abd'de heryerden hesabınızdan para çekebileceğiniz yine de bana itici gelen banka..
Zorla kredi kartı ve kredi vermeye çalışan banka.
üç günde bir beni arayan banka. numaramı da nerden bulduysa artık.

güzel sesli bahar hanım bana inatla bir kampanyadan bahsetmeye çalışıyor. pek de kibar "müsaitseniz tabi" diyor. "malesef bahar hanım, şu an müsait değilim" dedikçe "peki başka zaman tekar arayacağım" deyip kapatıyor. sonra yine arıyor.

arama bahar arama istemiyorum kampanyanı da bankanı da.
küresel krizden etkilenen bankalardan biri. abd'nin kurtarma planına dahil edilerek devlet tarafından el konulmuştur.
abd nin en büyük bankalarındandır.piyasa değeri bir-iki yıl önce 250 milyar dolardı..şimdi ise 20 milyar dolar..geriye amerikan ekonomisi nereye gidiyor diye sormak kalıyor.
bir ara değeri 300 milyar usd. olan banka. şu anki değeri 10 milyar usd.dir mahalleden para toplasak satın alırız. o derece düşmüş. hatta ısrar edersek bedavaya bile kapatırız çünkü milyarlarca usd. borcu vardır.