bugün

önüne geleni asker yaparsan olacağı budur. boşuna demiyoruz askerlik herkesin yapabileceği bir şey değildir, profesyonel bir meslek olmalıdır diye.
kendilerini tanrı zanneden, çok alt sınıftan gelmelerine rağmen sınır tanımadıkları egolarıyla her er üzerinde dayanılmaz zulümler uygulayan zavallı bir insan güruhu düşünüldüldüğünde, ölen zavallı asteğmen haricinde, tüm ordu mensupları dahil olmak üzere ne yazık ki üzülemediğim durumdur. dileğim şudur ki, bu tarz olayların sayılar bir 10 - 15'i bulsun ve şerefsiz olan askerler br hazır ola geçsinler, asteğmenlere bişey olmasın tabi.
Kimsenin kimseyi öldürmeye tabi ki hakkı yok. Konu hakkında da pek bir bilgim yok ama ülkemizde komutanların kendini bir bok zannettiği su götürmez bir gerçek. Hele askerlik yapıyorsanız size uşakları gibi davranıyorlar. Adamların köpeklerini falan gezdiriyorsunuz o derece. Bu komutan efendiler kendilerini ne bok zannediyorlar anlamış değilim. Askere sonsuz saygısı olan ve her zaman çok önemli olduğun düşünen biri olarak bile böyle konuşmama sebep oluyor bazı komutanlar. Hadlerini bilsinler, görevlerini yapsınlar. Oraya giden adamlar, vatan borcunu ödemeye gidiyor, kimsenin uşaklığını yapmaya değil. Kavga muhtemelen komutanların salak tutumları yüzünden çıkmıştır ama dediğim gibi kesin bilgi yok. Komutanların bu konuda suçu olmasa bile, genel olarak böyle bir egoları var bunu eleştirmek istedim.
şerefsiz ego manyagi ve ezik komutanlarının baskısına dayamanayarak cinnet geçirmiş askerdir büyük ihtimalle. Asteğmene üzüldüm sadece, garibin günahı neydi ki...
askerin psikolojisinin de artık önem arzettiğini gösteren olay. üzücü.
insan ne kadar saçmalıyor dediğim olay. yazık be evladım yazık onunda annesi babası sevdiği vardı. bak göz yaşlarına boğdun onları günah değil mi. birbirinizi öldürmeye değer mi hayat ne kadar kısa..
bu amatör yapıyla benzerlerinin daha çok yaşanacağının öngörülmesi zor olmayan vahim durum. teröristlerin kıydığı canlarımızın yanında kendi kendimize kıymalarımız malesef devam edecek gibi. denetimler haber verilerek ve sırf ego tatmini için yapılırsa, asker alma süreçleri baştan savma olursa, eğitimler sadece ismen eğitim olursa malesef bu acıları daha çok yaşarız.
çok üzücü... zamanımız şartlarıyla zor olan askerliği saçmasapan idare etmeye çalışan, egolarını tamin etmeye çalışan psikopat üstlerin, oradaki askerlerin psikolojileriyle oynamarı sonucunda oluşan facia...
(bkz: cinnet getirmek)
klavyede t ile ç arasındaki farkı bulamayan askerdir.
muhtemelen komutan baskısına dayanamamıştır. ama asteğmenin şehit olması üzücü olmuş.
bikaç sebebi olabilir tabii . öncelikle üst rütbelilerin sırf hiyerarşinin bokunu çıkartmak ve insansı içgüdülerini doyurmak için keyfi yere cezalarını yıpratmalarını dayaklarını biliyoruz . buna dayanamamış olabilir . ikinci ihtimal adamın tamamıyla deli olması yada türk düşmanı olmasıdır . bir diğer neden de ne ruh hastası nede türk düşmanı olmamasına karşın gayet normal insanlar gibi tartışıp sinirlerine hakim olamayan erin vurmasıdır yani rütbesinin ve vurduğu askerlerin rütbesininde bi önemi olmayabilir . tartışmışlardır gözü dönmüştür vurmuştur . neyse ne gene de hiç bir insan ölümü haketmez . en azından böylesini . Allah'tan rahmet diliyoruz efendim . mekanları cennet olsun .
doğuda askere sert davranılmaz; şartlar zaten zor olduğu için normal askerden daha rahattır, komutanla rahat konuşur, ikide bir selam vermezsiniz, öğünleri daha besleyici ve lezzetli olur. fakat oranın şartları yine de insan psikolojisini zorluyor, nşa* o askere kafa izni verilmiş olmalıydı, memleketine, ailesinin yanına gidip toparlanıp gelse iyi olurdu...

edit:olay karakolda gerçekleşmiş, hudut taburuna bağlı olmasından hudut yakınlarında bir karakol olduğunu sürekli saldırı beklediğini varsayabiliriz. o şartlar altında varın insan psikolojisini siz düşünün.
profesyonel askerlik konusunun artık ciddi ciddi düşünülüp tartışılmasını ve bu sürecin hızlandırlması gerektiği gösteren örneklerden biridir.
olayın aslını bilmediğimiz için yargılamak yanlış olur ama olası tahminler yürütebiliyoruz. belki yazık oldu belki de iyi ki öldüler bilemeyeceğiz. yine de öldürmek son seçenek olmalıdır böyle durumlarda.
yaşama hakkını kimse kimsenin elinden alamaz... vatan, namus müdafaası hariç...
Askerin doğulu olmayıp en batıdan olması bazı fasistleri üzmüş olabilir.
komutan terörünün hayatını kararttığı asker.
(bkz: neden vicdani ret)
öyle olaylar gördüm ki kötü diye yorum yapamıyorum. vurmanın eşiğine gelen çok arkadaşım oldu sonuna kadar da haklılardı. ben de yapabilirdim aynısını..

her ölüm acı olmayabilir.

(bu olaydan bagımsız olarak yazıyorum buradaki mevzuyu bilmiyorum, genel olarak.. olasılık olarak..)
Askeriyenin hala bazı şeylerin farkına varamadağını düşünüyorum. Mesela çağın gerektirdiği askerlik anlayışını hala oturtabilmiş değil. Herşeyi bir kenara bırakıp askerin kendi görevini yapması gerek. Ordusu bağımsız olmayan bir devlet nasıl tam bağımsılktan söz edebilir. Ordu önce teknolojik bağımsızlığını kazanacak yani başka diğer ülkelerin eline bakmayacak işte diyeceğim ki o zmn helal sana be ordu...Sonuçta ordu bizim gözbebeğimiz azcık bozdu ama toparlayacak inşallah ona güvenimiz sonsuz.Sonuçta ülkede ki en güvenilir kurum değil mi?
kökten yetişmeyen askerlerimizin bu durumlarına hala tepkisiz mi kalacağız, zamanı gelmedi mi? (bkz: profesyonel askerlik)
türkiye'deki askerliğin gerçek yüzünü gösterir olaydır. komutanların askerlere davranış biçimlerini de sorgulamanın vakti çoktan gelmiştir.
Şimdi bu durumda ölenler şehit mi oldu acaba buna bakmak lazım.
o zaman herkes vursun komutanını olsun bitsin bu iş ne kadar kolay. gelip de bu orospu çocuğunu savunanın benim gözümde bu orospu çocuğundan farkı yoktur.
önüne gelene ilahlık taslama gücü verilmesinin doğal sonucu.
askerden firar edeceğine çareyi komutanlarını vurmakta bulan orospu çocuğudur. sokarım onun cinnetine de cennetine de!