bugün

silahla şaka olmaz.
Önüne gelene silah verilmesinin doğal sonucu.
iki ucu boklu değnek. Ne yorum yapsan ters köşeye yata bilirsin. Ya komutanlar adamın üstüne çok gidip çıldırttı yada çocuk gerçekten psikopattı. Şahsi düşüncem ilk öneriden yana.

--spoiler--
hatay'ın yayladağı ilçesi'nde piyade er, tartıştığı komutanları asteğmen mehmet soyuer ile astsubay kıdemli üstçavuş özkan kurtoğlu'nu g-3 piyade tüfeğiyle ateş ederek öldürdü.

olay, dün gece saat 23.00 sıralarında 3'üncü hudut tabur komutanlığı'na bağlı kızılçam karakolu'nda meydana geldi. i̇ddiaya göre, piyade er a.a., bilinmeyen bir nedenle asteğmen mehmet soyuer ile astsubay üstçavuş özkan kurtoğlu ile tartıştı. tartışmanın şiddetlenmesi üzerine kendini kaybeden er a.a., g-3 piyade tüfeğiyle karakolun içinde asteğmen soyuer ile astsubay kurtoğlu'na art arda ateş etti. silah sesleri üzerine diğer askerlerin çağırdığı ambulanslarla, ağır yaralanan soyuer ile kurtoğlu, antakya devlet hastanesi'ne götürüldü. asteğmen soyuer ve astsubay kurtoğlu, burada yapılan tüm müdahaleye karşın kurtarılamadı. şüpheli asker ise gözaltına alınarak soruşturma başlatıldı.

asteğmen mehmet soyuer'in cenazesinin memleketi tekirdağ'ın çorlu i̇lçesi'ne, astsubay özkan kurtoğlu'nun cenazesinin de elazığ'a gönderileceği bildirildi.
--spoiler--

mynet haber den alıntı.
(bkz: full metal jacket)
(bkz: rdm)
komutanları tarafından hayvan muamelesi gören askerdir. öyle keyfi cezalar alırsınız ki cinnet geçirmemek elde değildir.

edit:gönüllü olarak hakkari'de askerlik yaptım. sadece bir durum tespitidir.
askerden firar edeceğine çareyi komutanlarını vurmakta bulan orospu çocuğudur. sokarım onun cinnetine de cennetine de!
önüne gelene ilahlık taslama gücü verilmesinin doğal sonucu.
o zaman herkes vursun komutanını olsun bitsin bu iş ne kadar kolay. gelip de bu orospu çocuğunu savunanın benim gözümde bu orospu çocuğundan farkı yoktur.
Şimdi bu durumda ölenler şehit mi oldu acaba buna bakmak lazım.
türkiye'deki askerliğin gerçek yüzünü gösterir olaydır. komutanların askerlere davranış biçimlerini de sorgulamanın vakti çoktan gelmiştir.
kökten yetişmeyen askerlerimizin bu durumlarına hala tepkisiz mi kalacağız, zamanı gelmedi mi? (bkz: profesyonel askerlik)
Askeriyenin hala bazı şeylerin farkına varamadağını düşünüyorum. Mesela çağın gerektirdiği askerlik anlayışını hala oturtabilmiş değil. Herşeyi bir kenara bırakıp askerin kendi görevini yapması gerek. Ordusu bağımsız olmayan bir devlet nasıl tam bağımsılktan söz edebilir. Ordu önce teknolojik bağımsızlığını kazanacak yani başka diğer ülkelerin eline bakmayacak işte diyeceğim ki o zmn helal sana be ordu...Sonuçta ordu bizim gözbebeğimiz azcık bozdu ama toparlayacak inşallah ona güvenimiz sonsuz.Sonuçta ülkede ki en güvenilir kurum değil mi?
öyle olaylar gördüm ki kötü diye yorum yapamıyorum. vurmanın eşiğine gelen çok arkadaşım oldu sonuna kadar da haklılardı. ben de yapabilirdim aynısını..

her ölüm acı olmayabilir.

(bu olaydan bagımsız olarak yazıyorum buradaki mevzuyu bilmiyorum, genel olarak.. olasılık olarak..)
komutan terörünün hayatını kararttığı asker.
(bkz: neden vicdani ret)
Askerin doğulu olmayıp en batıdan olması bazı fasistleri üzmüş olabilir.
yaşama hakkını kimse kimsenin elinden alamaz... vatan, namus müdafaası hariç...
olayın aslını bilmediğimiz için yargılamak yanlış olur ama olası tahminler yürütebiliyoruz. belki yazık oldu belki de iyi ki öldüler bilemeyeceğiz. yine de öldürmek son seçenek olmalıdır böyle durumlarda.
profesyonel askerlik konusunun artık ciddi ciddi düşünülüp tartışılmasını ve bu sürecin hızlandırlması gerektiği gösteren örneklerden biridir.
doğuda askere sert davranılmaz; şartlar zaten zor olduğu için normal askerden daha rahattır, komutanla rahat konuşur, ikide bir selam vermezsiniz, öğünleri daha besleyici ve lezzetli olur. fakat oranın şartları yine de insan psikolojisini zorluyor, nşa* o askere kafa izni verilmiş olmalıydı, memleketine, ailesinin yanına gidip toparlanıp gelse iyi olurdu...

edit:olay karakolda gerçekleşmiş, hudut taburuna bağlı olmasından hudut yakınlarında bir karakol olduğunu sürekli saldırı beklediğini varsayabiliriz. o şartlar altında varın insan psikolojisini siz düşünün.
bikaç sebebi olabilir tabii . öncelikle üst rütbelilerin sırf hiyerarşinin bokunu çıkartmak ve insansı içgüdülerini doyurmak için keyfi yere cezalarını yıpratmalarını dayaklarını biliyoruz . buna dayanamamış olabilir . ikinci ihtimal adamın tamamıyla deli olması yada türk düşmanı olmasıdır . bir diğer neden de ne ruh hastası nede türk düşmanı olmamasına karşın gayet normal insanlar gibi tartışıp sinirlerine hakim olamayan erin vurmasıdır yani rütbesinin ve vurduğu askerlerin rütbesininde bi önemi olmayabilir . tartışmışlardır gözü dönmüştür vurmuştur . neyse ne gene de hiç bir insan ölümü haketmez . en azından böylesini . Allah'tan rahmet diliyoruz efendim . mekanları cennet olsun .
muhtemelen komutan baskısına dayanamamıştır. ama asteğmenin şehit olması üzücü olmuş.
(bkz: cinnet getirmek)
klavyede t ile ç arasındaki farkı bulamayan askerdir.
çok üzücü... zamanımız şartlarıyla zor olan askerliği saçmasapan idare etmeye çalışan, egolarını tamin etmeye çalışan psikopat üstlerin, oradaki askerlerin psikolojileriyle oynamarı sonucunda oluşan facia...
bu amatör yapıyla benzerlerinin daha çok yaşanacağının öngörülmesi zor olmayan vahim durum. teröristlerin kıydığı canlarımızın yanında kendi kendimize kıymalarımız malesef devam edecek gibi. denetimler haber verilerek ve sırf ego tatmini için yapılırsa, asker alma süreçleri baştan savma olursa, eğitimler sadece ismen eğitim olursa malesef bu acıları daha çok yaşarız.