bugün

şeffaf zarflarda oy atılması.
tabi ki cehape nin askerleri de sandıklarda nöbet tutmalı.

bu arada " tamam bu sefer bitti yea akp, bir daha ki seçimlerde düşüşe geçecek" kafasındaki cehapelilere ise yav he he diyorum.

chp postalcı, alevici, sünnilere küfredici, halkı aşşağılıyıcı tutumunu yani tehtit unsuru olarak durdukça ak parti güçlenecektir.

chp akıllı uslu dursa, tayyip zaten 2007 de cumhurbaşkanı olmuş, ak partinin oyu da %25 civarında falandı. diğerlerini bilemem.
yıl 1930's...
h2so4 dür.
parti adını "gecenin aydınlığı partisi" yapıp amblemi de "kandil" yaparak topluca namaza başlamalıdırlar. eşlerinin başlarını illa ki kapatmaları gerekmez biraz yaka bağır kapalı olsun tamamdır.
1)chp sol parti olduğu için asla olamayacak olandır. çünkü insanlar müslüman diye sağ partilere oy veriyor. gerçekten öyle, ha bunu yok sayarsak şu da var:
2)kemal kılıçdaroğlu gibi delilsiz konuşmasa da sahnedeki özgüvensiz duruşu yüzünden (eminim ki özgüveni vardır ama pısırık bir hali var nedense) insanların kalbini kazanamayan bir liderin yerine başkasının gelmesi, muammer ince olur, mansur yavaş olur, olur da olur.
Tatava yapma bas geç formülüyle mhp den yüzde 3-4 civarında oy çalabildi ancak. Biraz daha kesik burun bmc şekli yapsınlar bi yüzde 3-4 daha. Bir de zafer isareti bi 3-4 daha.
ülkeyi coğrafi olarak kuzeyden güneye doğru sıkıştırarak yatay bir şili elde etmektir.
görsel
uzun bir yol ve zahmet gerektiren formüldür.kısaca halka itici gelen dili ,söylemleri değiştirmeli,başta izmir olmak üzere elindeki yerel yönetimlerde proje ve hizmetleri ile türkiye'yi yönetebileceğini ,hizmetin daha iyisini vereceğine insanları ikna etmeli,parti içinde belirli sınıf,zümre veya mezhep-inanç grubuna gösterilen(yada o şekilde algılanan) ayrıcalıkları kaldırabilmeli her sınıf her inanç'tan halkın tamamının partisi olduğunu ispat etmelidir.
yapılması gereken köklü değişimlerdir.

-nur serter ve türevlerini partiden uzaklaştırmak.
- kendine oy vermeyenleri cahil gören idiyot tayfasına partide yer vermemek.
- mümkünse bir kaç tane daha mansur yavaş bulmak.
- ve en önemlisi partiyi kapatıp yeni bir ad altında ne sağ ne de sol olan bir parti kurmak.
chp batının akp'sidir. biraz da diğer kıyıların. zaten dikkat edenler her seçimde oylar sayıma başlandığında, oy oranı %10 bile olmayan partinin* 1-2 saat sonra %20'leri geçip 30'a merdiven dayadığını görünce batıda ne kadar güçlü olduğunu anlarlar. chp'nin batıda bir sorunu yok.

bu yüzden chp ne yapıp ne edip, doğuyu da geçtim, en azından iç anadoluda oylarını artırmanın bi yolunu bulmalıdır. sadece seçim zamanı değil 5 yıl boyunca iç anadoluda aralıksız çalışmalıdır. yozgat, çankırı, kırıkkale, kırşehir, aksaray, konyave iç anadoluda olmasa da bana göre iç anadoluda sayılması gereken kütahya ile afyon'da chp kelimenin tam anlamıyla yok. buralarda en fazla %15 oy almış. kaç tanesinde de %10'dan daha az. yine iç anadoluda olmasa da gümüşhane ve bayburt'taki chp oranı toplam %10. ki çoğunda akp %50 üzerinde. bir sürü şehir var böyle en azından türklerin yaşadığı.

kürtlerin yaşadığı yerlerdeki düşük chp oylarını pek takmıyorum. çünkü chp'nin kürtlere hitap edeceği bi alan yok. bugün kürtlere iki kanat hitap edebilir: kürtçüler ve dinciler.
batıdaki kürtler ise biraz daha farklı. yine suyuna gidip sosyal demokrat yönden yaklaşabilirsen oy alabilirsin. ama doğuda kabul edelim ki bi kopukluk var. ya dindar özelliğinle oy alabilirsin ya kürtçü.

insanlar bugüne kadar makarna, kömür nedeniyle eleştirildi. peki makarna ve kömür yardımı alan insanların kafasına silah mı dayıyorlar bana oy vereceksin diye? sosyal devlet anlayışı budur. ha bu adamlar bunu sosyal devlet olmak için mi, yoksa oy toplamak için mi yapıyor diyorsan neticeye bak derim.

merak ediyorum yukarıda saydığım şehirlere chp üyeleri kaç kere gittiler? kaç akşam insanların sorunlarını dinlediler. kaç eve gittiler. en kötü oy oranına veya sayısına sahip olduğun yerde bile 2000 oyun var. bu 2000 insan içinden senin için çalışacak 100 kişi bile bulamıyor musun? her yer istanbul değil ki küçücük bi anadolu şehrinde 100 insan 5 yılda şehrin altını üstüne getirir. erzak mı dağıtıyorlar sen de dağıt. gerekirse parayla toplantılarına, mitinglerine çağır. bu zihniyeti değiştirmen için bu zihniyete hakim olman gerekiyor.

ben yalova'da yaşıyorum. bugünlerde meşhur, seçim yüzünden. sonuç olarak chp aldı %40 küsür oyla. peki benim kapıma bir kez bile olsa, başkan adayını geçtim, bir partili geldi mi oy için? hayır. peki akp'li geldi mi? evet. o akp'li bazı kapılardan kovulmasına rağmen başka kapıları çaldı mı? evet. onlar yüzsüz mü, sen de yüzsüz olacaksın.

ben demiyorum ki tüm orta anadoluyu alın. iddia ediyorum chp orta anadoluda oylarını en düşük %15 seviyesine çeksin ve genel olarak %20-25 olsun, anında iktidar ortağı olur. bu kadar basit. sen bi şehirde %20-25 alamayacaksan zaten iktidar olma. bugün akp chp'nin kalelerinde %30'u geçiyor mu? geçiyor. bdp'nin kalelerinde geçiyor mu, geçiyor. en azından 30'ları zorluyor en kötü yerde bile. peki sen bayburt'ta hangi oy oranına sahipsin? %3-4.

chp ne zaman ki bu şehirlerde ekipler kurup durmadan yardımlar yapar, toplantılar düzenler, ev ziyaretlerine gider, insanların dertlerini dinler, durmadan çalışır, çalışır, çalışır; %3 olan oyunu %10-15'e, %10 oyu olan şehirlerde de %20'lere çıkarır ise o zaman iktidar olur. tayyip erdoğan nasıl 94'te kapı kapı gezip durmadan çalışıp istanbul'u aldıysa chp de türkiye'yi böyle alır.
hiç uzatmaya gerek olmayan formüldür.

mansur yavaş ve muharrem ince gibi 11 adam. bir de melih gökçek gibi yırtık, yüzsüzün teki.

tek başına 20 yıl iktidar kalır demedi demeyin.
dürüstlük + proje = iktidar

ama öyle su 10 lira olacak, ulaşım ücretsiz olacak, kişi başı 12 m2 yeşil alan gibi, altyapısız götten uydurma projeler değil.
(bkz: chp eleştirisi)
akp den kurtulmak için yapılması gereken kılıçdaroğlu ve bahçeli'nin istifa etmesidir. ama milleti değil kendilerini düşünürler.
e eşittir mc kare'dir efem.
böyle bir şey yok ama olabilir de.
Atatürkçü ruh geri getirilmeli. insanlara bayrak sevgisi tekrar yaşatılmalı. AKP dindar değil, kindar nesil yetiştirdi. Atatürk ve cumhuriyete karşı kinli hala geldi halk.
chp'nin iktidar olduğunu hatırlayan var mı? ülkede ne yanlış gitse chp zamanı eleştiriliyor ama en son 1977 de iktidar olmuşlar. onda da adalet partisi ile çok yakın oy almışlar. kısaca zaten chp çoğunluğun tercih ettiği bir parti hiç olmamış. soru ak partinin nasıl iktidardan düşeceği ise, zaman içinde tüm partilerin nasıl devri bittiyse ak partinin de bitecektir. kimsenin kazık çaktığı olmadı herhangi bir ülkeye.
Başbakan erdoğan'ın ölmesidir. Zaten o öldükten sonra akp hükümeti eski gücünü kaybedecektir. Dolyısıyla, yeni bir genel seçim yapılıp nüfusun yüksek bir oranı chp'ye oy verecektir.
chp'yi hala cami yıktıran, kuran yaktıran, sadece muhalefet, bir icraati olmayan bir parti sanan insanlar olduğu sürece olmaz. şehir merkezlerinde yaşayan dindar ve dinci insanları akp'den ayırmak çok zor çünkü onlar için şu an geçmişten ne derece intikam alındığı önemli, türkiye batağa battı daha batacak da desen bu insanlar yine akp'ye oy verecektir. türkiye'de köylü ve belde nüfusu neredeyse 20 milyona yakın. genel seçimlere 1,5 sene var daha. sen bu 1,5 sene boyunca teşkilatınla her allahın günü köy köy belde belde dolaşacaksın çünkü bizim köylümüz kolay inanır, iyi niyetlidir, saftır. bugün köylere akp kadar hiç bir parti ulaşmıyor, bu insanları akp kadar kimse kandırmıyor. zaten akp'nin yerel seçimlerde genel seçimler kadar oy almasının sebebi büyükşehir yasasıyla büyükşehire de oy veren köylüdür. köylünün çoğu şeyden haberi yok, yine akp'ye verdi. merkezden ise 4 puana yakın oy kaybetti akp.
chp'nin sorunu lider sorunu değildir. chp halka inemediği sürece değil sarıgül. tayyip'i getirseniz chp iktidar olamaz. chp'nin asıl sorunu chp içindeki elitlerdir. chp ne zaman elitist bir parti olmaktan çıkar halka kendini anlatır o zaman bir umut vardır. kemal kılıçdaroğlu elit ve seçkinci yöneticilerinin bir kısmını tasfiye ederek bunu bir nebze olsun başarmıştır. ama zaman alacak bir süreçtir. yazının başında belirttiğim gibi elitlerden kurtulunup gerçekten halkın partisi olunduğunda " benim oyum dağdaki çobanla bir olur mu?" diyen zihniyet bu partiden tasfiye edildiğinde; işte o zaman chp için bir umut olur.
en az yirmi yıllık gerçekten halka inebilen 90 yıllık günahlarını affettirebilecek bir program.
Akp'ye katılmak.
başka çare kalmadı.
formülden ziyade dürüstlük ilkesidir sanırım. akpliler biraz dürüst ve ahlak sahibi olabilse chp çok çok rahat iktidar olur. ama yaptıklarına hala kulaklarını ve gözlerini kapatan koyun sürüsü sayesinde olan oluyor sandıklarda.
şarap ile rakıyı karıştırıp birazda votka koydunuzmu varyaa... işte bu formül adamı iktidar yapar .