bugün

takdir edilesi bir şeydir. ilk öğrendiğimde şaşırmadığım durumdur.
atatürkü sevenlerin önemsememesi gereken durumdur.günde bir kitap deviren che yaşasaydı nobel ödüllü yazarlarıda mutlaka sıraya dizer ve orhan pamuk'u da okurdu.
ülkesi için çaba harcayan birinin, atatürk gibi yol gösterici bir liderin kitabını okumasından daha doğal bir şey yoktur.
doğru olmasını dilediğim fakat yalan haberden başka bir şey olmayan olay.
'vay be che nutuk okuyormuş' tarzında düşünmeye yol açar. fakat bu durumda abartılacak bir şey yoktur. bize kendimizi küçük görmemizi alıştırmalarının bir sonucudur böyle düşünmek. bir fransız aaa türkler napolyon okuyor, victor hugo okuyor diye düşünüp bizim kadar şaşırmazlar heralde. atatürk dünyaya meydan okumuş yedi düvelin avcunu yalayarak ardına bakmadan kaçmasına neden olan bir komutan ve öğretmendir. bu öğretmenin kitabını okumayacak ta neyi okuyacak.
(bkz: havada durdum şahitlerim var)

olur neden olmasın. nutuk, sonuçta bir kitap. lakin o zaman yurtdışında çevrili olacağına inanmıyorum...yeni yeni çeviriliyor.
gerçekten doğru olmasını dilediğim fakat nutuk'un ispanyolca ve fransızca çevirilerinin 2000'den sonra yapıldığı için ve che'nin sadece ispanyolca ve fransızca bildiği için asılsız olan olaydır.fakat castro'nun havana'ya atatürk büstü yaptırdığı ve atatürk'ü örnek aldığı doğrudur.
hatta bu çantadan çıkan nutuk orjinal dilinde, türkçedir. che guevara'nın her zaman atatürk'e ve türklere büyük bir hayranlığı vardı. türk örf ve adetlerini öğrenmek, kemalist ideolojinin ne menem bir şey olduğunu iyice kapmak için bir süre de türkiyede bulunmuştur. kitabı da cağaloğlu'ndan almıştır. dönüşte de kübalı yoldaşlarına malatya'dan kayısı, kayseri'den pastırma, muğla'dan da limon götürmüştür. hem de aynı çantada.
aslında che de türk soyuna dayanmaktadır. chenin atalarından rodriguez orta asyada at sırtında dolaştığı zamanlarda birden ayşe sultan diye bir kadın görür ve oracıkta sevişirler. rodriguez ayşe sultanı alıp arjantine giderler. ayşe sultanın adını natelie koyar.
nerden mi biliyorum?
bu sırrı yıllar sonra facebookta bir sayfa önerisini kabul etmekle öğrendim ve şok oldum.
Ulu önderin siyasette,diplomaside,askerlikde,ekonomide,edebiyatta,sanatta vs vs say bitmez hani biz türkler abartıyoruz ya az bile yapıyoruz
+che guevera da devrimci idealist bir insandır çantasından Atatürkün yazdığı bir kitabın çıkıp çıkmaması mesele değildir çıkabilir ama demekki örnek almamış.ulu önderin yapdıklarının yanında kıyaslanması mümkün bile değildir
bazı sosyalist gençlerin düşünce sistemini yıkabilecek gelişmedir. sen yıllardır camiada "cool" görünmek için che tişört giy, adamı ilahlaştır, kendi ülkeni sömürge olmaktan kurtaran atatürk'e demediğini bırakma. sonra che'nin çantasından beğenmediğin, sövdüğün atatürk'ün nutuk'u çıksın. olacak şey değil.. en iyisi siz inkar edin.
anladığm kadarıyla çantanın içinde bir ben yokum. tanım: asılsız ve mesnetsiz üfürüktür.
dogru veya efsane. her iki durum da bir turk insani için gurur duyulabilecek birsey. ama içinde che ve ataurk isimleri bulundugu için buralarda ziyan edilen konu. latin amerika nin neresine giderseniz gidin ataturk taninan bilinen bir isimdir. boylesine essiz bir sahsiyeti içinde sindiremeyen ise sadece kendi milletidir. zaten kendi liderini hazmeden, onun fikirlerini benimseyen bir millet olsaydik simdilerde onun bunun oyuncagi bir ulke olmaz, dik durusu olan bir millet olurduk. ozellikle liderleri amerikada cia çiftliginde saklanan gruba onemle duyurulur.
doğru olabileceğine inandığım olay. havana'da altında yurtta sulh cihanda sulh yazan atatürk büstü bulunmaktadır.
okuduğun kitabı söyle kim olduğunu söyleyeyim gibi facebook geyiklerine inananların önemsedikleri durum ya da masal.
bu ülkenin kürtçü Gomanistleri öyle bir ikon haline getirdi ki Che'yi Türk insanı onu bu kürtçü komunistlerin elinde bayrak olarak gördükçe akıllarına Che'nin ülkesi için neler yaptığı değil meydanları, okulları terorize eden Türklük adına kutsal olan ne varsa saldıran Dini değerlerin hepsini aşağılayan ülkem kürtçü komunistleri gibi sanmaya başladı.

Che'nin çantasından nutuk çıkmış. Sanmıyorum çıktığını lakin Atatürk, Emperyalizmin altında ezilmiş bir dünyanın gerçek manada özgürlük meşalesiydi. Günümüzün bu kürtçü komunistleri Atatürk'ün anti-emperyalist olmadığından bahsederler lakin Büyük Komunist lider mirseyit Sultan galiyev Atatürk'ün ne kadar büyük ve doğu halkları için nasıl bir umut olduğundan uzun uzun bahseder . Galiyev kim mi? Yurdumda komunistçilik oynayanların aksine ekim devriminin gerçek mimarlarından ve bu devrimin gittiği uçurumu gördüğü için, başlangıcında vad ettiği idealleri korumaya çalıştığı için Stalin tarafından şehit edilen büyük liderdir. Ama ülkemde hangi komunist ülkesi için yarar oldu ki Galiyevist komunistler ülkemde var olsun, olabilsin? Moda onu şehit eden stalinist olmak kimi zamanda daha da uzaklardan olan büyük bir devrim yapan halkını emperyalistlerin elinden kurtarn sonrasında daha beter zulüm yapan maoist olurlar.

Konuyu dağıtmadan söyleyeyim Che kendi kıtasının şartlarına göre Bağımsızlık savaşının büyük bir kahramanıdır. Onun o şartlara göre komunist olması hiçbir şeyi değiştirmez. Bunun yanında Aklı başında her anti-emperyalistin lider olarak kabul edeceği, örnek alacağı Atatürk'e de hayran olması atatürk'ü bilmiyorsa da bildiğinde hayran olabilme olasılığı yüksektir. Kaldı ki Nutuk bağımsızlık yolunda nasıl yol alınacağını söyleyen büyük bir siyasi strateji kitabıdır, barındırdığı telgraflar bile üzerlerinde çalışılması gereken büyük zekanın ürünüdür. Siyasetle veya da herhangi bir siyasi eğitimle alakası olmamış Che'nin örnek alabileceği yerler de çoktur.
aslında ümit besen albümü çıkmıştır yanlış bilinmektedir.

biz bilmiyoruz, bilmiyoruz işte!
(bkz: che nin çantasından büyük çıkması)
Che guevara > Atatürk ; yakında faşistler che guevara türktü demeye başlar *
che nin çantasında koyması gereken o kadar önemli şey varken nutuk'un çıkması saçmalıktır ama che guevara ile atatürk direkt olarak birbirlerinin karşıtı değillerdir. kaldı ki che nutuk u okumuşta olabilir. bana göre bütün türkiyeli sosyalistler milliyetçilerden fazla okumuştur. bunun sosyalist olmakla bir ilgisi yok. hitler'in kavgam'ı da okunabilir. ama asıl mesele şu, sosyalizm emperyalizme karşı verilen, ya da en azından öyle görünen ulusal kurtuluş mücadelelerine destek verir. örneğin şuan avrupa sosyalistleri abdullah öcalan'ın kitaplarını okumaktadır.
mehmet ali ağca'nın mesihliği kadar tartışılmaz bir gerçektir.
kendisinin türkçe bildiğini gösteren durum. *
çantanın içinden nutuk çıkmışsa ön gözünden de emine beder in büyük yemek kitabı çıkmıştır denilesi aforizmadır .*

astım hastası bir insandır esasında, böyle geyikleri görseydi çantasından şırınga çıkarıp birilerine enjeksiyon yapardı.. higuita kadar olmasa da iyi bir kaleciydi o çantasından maymun çıkaracak zekası ve topu arka ayaklarıyla çentikleyecek çevikliğe sahipti...
doğru olay.

hem nutuk hem de lise 3 inkilap tarihi ders kitabı çıkmıştır. ayrıca çok sayıda iddia kuponu bir adet de iddia gazetesi çıkmıştır.
tamam doğruluğu kanıtlanmamıştır da che sonuçta bi ton kitap yazmış bir adamdır.
kitap yazabıldığıne göre de "bi ton" faktöriyel kadar da kitap okumuş olması gerekir.*
amaçları , idealleri ve gerçekleştirdikleri doğrusunda da nutuk'u okuması gayet ve gayet doğaldır.

gelelim çeviri olayına ;

devrimci gerillaların lideri , birçok ülkede devrim amacıyla savaşmış ve arkasında , çevresinde binlerce insan olan bir adamın nutuk'u getirtip çevirtmesi yada türkçe bilen birine okutması vsvs olasılık dahilindedir.

ha şimdi diceksiniz ne oldu çevirisi vsvs. adam gerilla , ömrü boyunca sabit bi yerde durmamış yapcak bi şey yok..*

edit: böyle bir şey var demiyorum , arkasında da değilim lakin bu olay* olasılık dahilindedir. ****