bugün

fransa da yayınlanan dünyanın en meşhur ve en fazla satılan haftalık mizah dergisi. sol tandanslı bir yayındır ve başından beri muhalif çizgisini kaybetmemiştir. 68 kuşağı mensuplarınca sıkı sekilde takip edilmiştir. 80 li yıllrda gırgır charlie hebdo nun satış rakamlarını geçmiş ve haftada 2 baskıyla 500.000 rakamlarını görmüştür.
leman'ın bir ara al gülüm ver gülüm muhabbetine girdiği dergidir.
tunus'ta ennahda partisinin zaferini kutlamak için yeni sayısının editörlüğünü hz.muhammed'e verdiğini duyuran mizah! dergisi. http://t.co/0vejls9f
derginin bu sayısına şeriat hebdo adı verildi.

kapakta hz. muhammed'in "gülmekten ölmezseniz 100 kırbaç" diyen bir karikatürü vardı.

derginin yayın yönetmeni, karikatürcü charb amaçlarının provokasyon olmadığını söyledi.

charlie hebdo dergisi sol-anarşist eğilimiyle biliniyor. yayın çizgisi ise kimilerine göre provokatif, kimilerine göreyse bağımsız.

derginin açıklamasında "tunus'ta islamcı ennahda partisinin zaferini en uygun şekilde kutlamak için charlie hebdo, muhammed'den gelecek sayısına özel editör olmasını istedi" deniyor ve şöyle devam ediliyordu:

"islam'ın peygamberine ısrar etmemize gerek kalmadı, hemen kabul etti. kendisine teşekkür ederiz."

dergide peygamberin "helal aperatif" başlıklı bir köşe yazısı ile madam şeriat adlı bir kadın eki de vardı.

bakınız: http://www.medyamanyak.co...binalari-kundaklandi.html

Sonuç: Dergi kundaklandı; büyük hasar var.
Bütün seferleri haçlı, bütün zaferleri kanlı, bütün planları kirli bir aşağılıktır!
iyi ayar yemiştir
2006 ve 2011 yıllarında müslümanlığa hakaret içeren karikatürler yer alan yayınlarında büyük tepki alan ve hatta binaları ateşe verilen haftalık mizah dergisi bu hafta yayınlanacak yeni sayısında da benzer bir karikatürle okuyucusuna ulaşmaya hazırlanıyor. fransa hükümetinin oluşacak tepki yüzünden 20 ülkedeki elçilik ve okulları kapatma kararı verildiği açıklanmıştır.
görsel
muhammed in hayatını konu alan 2 sayfalık eki yayımlamış sol tandanslı fransız mizah dergisi.
fransa'nın sol tandanslı mizah dergisi. bugün müslümanlar tarafından saldırıya uğradı. kendi savundukları çok kültürlülüğün kurbanı oldu hepsi. çok kültürlülük isviçre'de sorunsuz devam ediyor. çünkü bir taraf alman diğer taraf fransız, bir grup da italyan. bunlar iyi geçinir. ama fransızlar ve müslümanlar arasında orantısız bir medeniyet farkı var ve işte böyle saldırılar bu terazinin eşit olmamasından kaynaklanıyor. almanya'nın geri zekalı antifaşist kesmi hala pegida gibi oluşumların yürüyüşlerini engellemekle övünsünler, almanya'dan farklı olarak fransa ne devlet ne de halk olarak bu alçaklığın altında kalacak ülke değil. müslümanları orada iyi günler beklemiyor.

ek; yerli ve yabancı internet sitelerine şöyle bir baktım da bu saldırıyı kınayan bir müslümana neredeyse hiç rastlamadım. hatta tam aksine bu yaptıkları hareketle övünenler çok. yalnız atladıkları küçük bir detay var, fransızlar buna aynı şekilde cevap vermiyorsa o onların medeniyetindendir. eğer iş yumruğa binerse onda da başarılı olamazsınız, avrupalılar sizi tükürüğünde boğar.
Peygamberle dalga geçip cezasını görmüş dergi.

islam düşmanlarına ölüm!
son zamanlarda islami fobinin iyice artmasından ab'de protesto gösterilerinin artması, bazı saldırıların gerçekleşmeye başlamasından sonra böyle bir olayın gerçekleşmesi insanı gerçekten düşündürüyor.
islamı lekeleyen bir hadise ile yine karşı karşıyayız. sonra batı neden müslümanlığa önyargılı bakıyor.
Sap mi seker mi pek belli olmayan dergi.

Yani konuya ifade ozgurlugu veya inanc ozgurlugunden yaklasirsan bi yerde tikanip kaliyorsun.

Ama haklarinda daha da kafama takilan bir sey varsa hem muslumanlarla, hem hristiyanlarla dalgasini gecip, yahudi mizahi yapan cizerlerini isten atmalari.

Burasi enteresan.

Saldiri icin farkli farkli seyler soyleyen var. 2 kalesnikofla yapilmis.

Gettoda takilan musluman cocukta orgutsel baglanti yoksa keles olur mu bilemiyorum, pek mantikli gelmiyor.

Ciddi isid ihtimali gibi duruyor.
Fas asıllı din sosyoloğu Zineb’in kaleminden çıkan Hz. Muhammed biyografisini karikatürleştiren derginin genel yayın yönetmeni Charb, “islam’ın onayladığı bir metinden hareketle bu seriyi hazırladık. Çünkü biyografi Müslümanlar tarafından hazırlandı. Biz sadece tıpkı incil’de ya da Hz. isa’nın hayatında olduğu gibi karikatürünü yaptık” dedi.

Zineb ise dergiye hazırladığı önsözde, “Bu karikatürler ne Muhammed ile dalga geçmek için ne de gülmek için. Hz. Muhammed’in hayatını gerçekten yansıtan son derece detaylı bir çalışmanın ürünü bir biyografinin karikatürize edilmesinden ibarettir. Tümüyle helal yani” dedi.

Hz. Muhammed’in hayatını karikatür olarak çıkarma fikrinin ilk olarak 2006’da Danimarka’da çizilen karikatürün yarattığı olaylar sırasında oluştuğunu anlatan Charb, “Biz Hz. Muhammed’i tanımadan karikatürünü çizdik. Ben de tanımıyordum. O zaman düşündüm ki bir şeyleri ters yaptık. Bir kişiliğe gülmeden önce onu tanımak gerekir. Yoksa çok anlamlı değil. Hz. isa hakkında ne kadar çok şey biliyorsak, Hz. Muhammed hakkında da o kadar az biliyoruz” diye konuştu.

Charb, islam’da Hz. Muhammed’in yüzünün resmedilmesi yasağı eleştirilerine karşı da kendini, “Bu Kur’an’da yazılı bir emir değil, sadece bir gelenekten ibaret. Eğer Hz. Muhammed ile dalga geçilmiyorsa, neden tıpkı Hz. isa’nın hayatının resmedilmesi gibi çizilmesin ki? içeriği tümüyle helal, çizimler ise bana ait. Tıpkı diğer kişilikleri çizer gibi çizdim. Hz. Muhammed bir insandı ve ben bir insanı çizdim” sözleriyle savundu.
(bkz: fransız charlie hebdo dergisine saldırı)

yapılan saldırı profesyoneldi. paris'te bu kaçıncı baskın?

saldırının olduğu yer:

Nicolas Appert sokak no:10/paris/fransa

https://www.google.com/ma...f69ed1:0xf55b37e37a9a2fd4

din, Hristiyanlık, musevilik ve müslümanlık üzerine çizimleri keskin. ama göze batan müslümanlıktı. bazen carlos latuff bu durumu güzel eleştirirdi:

görsel

ha bu demek değil ki bu insanların ölmesi gerekir. çizgiye karşı kurşun olmaz. başta türkiye olmak üzere klavyesiyle ölüm diye bağıranların, bu çizimleri yapıp at gözlüğüyle baktıkları dünyalarında islamofobi olanlardan ne farkı var?

sana göre özgürlük bana göre demokrasi diye isteğe göre standart oluşturulmaz. öldürenlere sorsan maide 33 bunu böyle söylüyor; ben de yaptım der. bir başka ayet bakınca cezayı siz kesmeyin der. ötekilerin inancına göre öldürmeyeceksin der. der oğlu der. şu hayatta her şeyi kitabına göre yaşıyorsunuz da mesele ölüm olunca kurallara uyuyorsunuz.

zaten emperyalistler ortadoğu'yu, afrika'yı kan gölüne çevirmişken bir ülkenin dahi sesi güçlü çıkmıyor. hatta hiç çıkmıyor. arap dünyası denen petrol sayesinde zevke sefa düşkünü olan iki yüzlü ülkeler sus pus. o petrolleri bitince görecekler dünyanın kaç bucak olduklarını. bu coğrafyalarda ortalık güya müslümanlık namına çalışan ışid, el-kaide gibi terör örgütlerine kalmışken, almanya'da pazartesi yürüyüşleri başlamışken bu saldırı bu alevi arttıran bir yakıt oldu.

paris'te o silahların bulunması ve böyle bir eyleme geçilmesi çok ilginç. paris sadece champs elysees ,eyfel kulesi, louvre müzesi, disneyland veversay sarayı ndan ibaret değil. tamam banliyölerin durumu hiç iç açıcı değil; bir çok sorun kol geziyor. ama paris'te belli kesimler çok rahatça iş çevirebiliyor. sonra da 2. sınıf yapım filmlere konu oluyorlar. bu kontrolsüzlük paris'i yer.

not: bu konuyla alakalı olmasa da paris'teki varoşlarını(getto ) anlatan bir film önerim: la haine

edit:imla
terörist saldırıya uğrayan mizah dergii. yabancı ajanslar 11 ölü 10 yaralı olarak bildiriyor.
sadece müslümanların değil, hristiyanların ve yahudilerin de dini hassasiyetlerini göz ardı eden ve dini bir mizah olarak kullandığı için de koruma altında olan ve en nihayetinde bugün paris'teki merkezi saldırıya uğrayan sözde mizah dergisi.

şimdi bu saldırıyı gerçekleştiren ve bunu destekleyenler, eminim ağızları kulaklarına varmış halde gelişmeleri izliyorlardır. "oh ne güzel oldu, geberdi islam düşmanları" diye sevinenler vardır elbet ülkede.
eğer saldıranlar gerçekten de bunu islam için yaptıklarını söylüyorlarsa fransa'daki en büyük destekçilerine yapmışlardır. kim zulüm yapıyorsa o'nun karşısındadırlar. sizler bir karikatürü çizildikten bir kaç yıl sonra servis edenleri bir inceleyin.
adamlar işid lideri ebubekir el bağdadi hakkında tweet attıktan 20 dk sonra saldırıya uğramış. olayın dinle filan alakası yok. şimdi islam a laf atmayı bırakalım.

edit: bugünkü tweetini ( bağdadi karikatürü ) galeriye ekledim. türkçeleri( karikatürde : bu arada en iyi dileklerimizle - altta tweet olarak : özellikle de sağlık )
güzel reklam yaptılar. artık her yer charlie her yer hebdo! yersen!
islamiyeti aşağılamak için elinden geleni yapan fransa'ya bir vurgun daha geldi. an itibariyle charlie hebdo binasına saldırı düzenlendi. En az 12 kişi öldü, onlarca yaralı varmış.

not: Charlie hebdo, islamiyeti kötüleyen karikatür dergisidir. Onlara yapılan bu saldırı bir terörizmdir fakat islamiyetin hoşgörü dini olduğunu unutan islami terörleri olduğu sürece anti-islam anlayışı da yok olmayacak gibi gözüküyor. Bu saldırı sayesinde belki daha da anti-islamcılar çoğalacaktır. Bu duruma üzülmemek elde değil doğrusu.
islami terörün son kurbanı karikatür dergisi. buradan da islamın ne kadar hoşgörülü bir din olduğunu rahatça görebiliriz.
kanada meclis binasına yapılan saldırı ile beraber değerlendirilmesi gerekir. olaylar çok girift. birileri birilerini savaş için kıvama getiriyor. bakalım diğer saldırı ya da karşı hamle ne zaman ve nasıl yapılacak?
11 Eylül tadında karanlık olay. Ha pkk ymış asalaymış dhkpcymiş nerde terörist pislik var kucaklayan fransa akıllanır mı terör neymiş der mi Zor kırk yıllık kani olmaz yani.
ayy bir de bu adamlar öldü diye saldırıyı yapan müslümanlara salak,aptal diyorlar ya.lan senin anana,babana değil inanan biri için söylüyorum ki peygamber efendinle dalga geçmişler.ve bu bir değil iki değil kaçıncı. bu konuda hiç hümanist olamıcam.sikimde mi ölen yavşaklar,valla hiç değil.ohhh iyi yapmışlar ellerinize sağlık din kardeşlerim.