bugün

şampiyonşip menecır diye teleffuz edilen mejerlik oyunu insanı kendine bağlayan saatlerce uğraştıran oyun
championship manager diye yazılan menajerlik oyunu. insanı yaşamdan koparır.
bir çok kişinin kendisini avutmasına yarayan bir oyundur.yapımcısı eidosdur.
cm 05 versiyonuyla bir çok kişiyi hayal kırıklığına uğratan oyun.
sigames ve eidos'un ayrılmasıyla yerini football manager'a bırakan efsane oyunlar serisi.özellikle 01-02 olanında kesintisiz 9-10 saat oynadığımı hatırlıyorum.bırakamazdınız,başından kalkamazdınız.ayrıca her yıldızı önceden keşfeder önümüze sunardı.örnek vermek gerekirse francesco totti,ronaldinho gaucho de assis moreira,cristiano ronaldo ve daha niceleri..
2000 senesinden 2023 senesine kadar devam ettiğim, son senelerde ayvalıkgücü belediye spor ile şampiyonlar ligi nde manchester united ile çeyrek final oynadığım, bir ara kadromda 39 yaşında ronaldinho nun, 38 yaşında saviola nın bulunduğu, insana günleri, saatleri karıştırtan, yemek, tuvalet, uyku kelimelerinin anlamını unutturan, bağımlılık yaratan piskopat oyun.
cm5 te önerilecilecek oyncular:
jose julıan dela cuesta(sol bek)
stuart parnaby(defans)
alessio cerci(forvet)
jan krıstıansen(ofansif orta saha)
temur altuhan(forvet)
egemen korkmaz(defans)
mehmet yenişehir(ofansif orta saha)
anatolı todorov(forvet)
bir çok insanın sosyal hayatına büyük darbe vurmuş oyun.
(bkz: cm)

edit: aslında bu oyunla ilgili ilk yorumlar cm başlığına yapıldığı için yönlendirmek istemiştim. tanımlayalım madem;
evde kendi kendinize demeç verdirten yegane menejerlik oyunu. yaşam tarzı, tatil günlerinde sabah 8'de kalkma nedeni...
"sanal" ve "oyun" kelimelerinin* kuçülttugunu dusundugum**

aslında simulasyondur**
5 sene önceki sezonunun bile hala keyif verdiği oyun. oyun değil simulasyondur. en zevklisi de 00/01 sezonunda beşiktaş'ı alıp, 4-1-3-2 taktiğinde sergen'i alıp, üçlü ortasahanın sol tarafına koyup çoşmasını izlemektir. (bkz: hey gidi günler)
(bkz: cm den ögrenilen futbolcular)
(bkz: cm de kesfettiginiz futbolcunun ünlü olmasi)
(bkz: fm 2006)
Sigames-Eidos beraberliğinden sonra eski tadını vermeyen futbol menajerliği simülasyonu
en güzel versiyonunun cm0304 olduğu oyundur.cm4'ün çok geç çıkması ile yapımcılar bir kaç küçük ek getirerek oyunu piyasaya sürmüştür.cm4 2002-2003 sezonu içerdiği halde 2003 yılının son dönemlerinde çıkmıştır.oyundaki en büyük yenilik ise 2d oyun simulatörünün eklenmesiydi.her atakta hop oturup hop kalkmamıza neden olmuştur.bir oyuncuyu başka klüplere önerebilmemiz ise büyük bir yeniliktir.hatta istemediğimiz bir oyuncuyu başka klüplere önerip de satamazsak oyuncunun büyük kaygılarının içinde söyle bir söylem geçer:sizi sevmiyor...
kendinizi tabii ki biraz kötü hissetmenize yol açar bu olay.hatta oyuncuyu bedava klüplere önermeye başlamanızı sağlar...*
2003-2004 versiyonunda pasif ofsayt olduğu zaman atağı kesen ve bünyede eidos ofisine molotof kokteyli atma isteği uyandıran,asla vazgeçilmeyecek ve artık bir fenomen haline gelmiş olan oyun.
kesinlikle bağımlılık yaratan oyun. insanı saatlerce bıktırmadan oyalar. transfer dönemleri, stat yaptırma çalışmaları, şampiyonlar ligi maçlarının heyecanı derken saatlerin nasıl geçtiğini anlamazsın bile.
00-01 sezonu hastaları tarafından hala oynanan, grafik bakımından yoksul olmasına rağmen efsane olan menajerlik oyunu... oyunu oynamayan biri: bu nassı oyun yahu ne anlarsın bundan der genelde... ancaaaak bir hastalık olması sebebiyle saatlerce oynanabilir... hatta abartmıyorum cm yi aralıksız 38 saat oynayan adama bile rastladım ki ben en fazla 22 saatte tükenmiştim. süperdir! harikadır!
ömrümü çürüten, gözlerimi bitiren, uyandığımda benim futbolcularımdan inşallah sakatlanan olmamıştır diye düşündüğüm oyun ötesi hede.
bir zamanların efsanevi oyunu ilk olarak ingilterede çıktı. ama ardından çıkan versiyonları tüm dünyada kapış kapış gitti. hatta adını hatırlayamadığım bi teknik direktör klüp başkanına futbolcuların adının olduğu veri tabanı diye yutturmuş ama artık sapıttı yerini fm ye bıraktı
eger hani kaza eseri olurda bi kiz arkadasiniz falan varsa (bkz: allah korusun) sakin bu oyunu oynadiginizi soylemeyin yoksa alacaginiz tepki "ay ne bicim oyun o ya salak salak bakiyosun sen oynamiyosun ki" den farksiz olacaktir *
saatlerimi alan oyun ama herhalde tam o oyunun içindeyken kendinizi kaptırmışken herkesin ne anlıyorsun bu oyundan hep yazı arada maç var bir türlü anlamadım gitti diyen arkadaşları olmuştur
"oynanmaz, yasanır" cumlesine ornek olabilecek 2 oyundan biridir.

digeri icin
(bkz: winning eleven)
yaz aylarının yaşam stili denebilir...gündüz 3 te kalkmak suretiyle tüm ihtiyaçlar, yiyecek stokları falan filan hazırlanır bilgisayar başına geçilir sabah 7 civarı bırakılması tavsiyedir...böyle bir oyun gelmemiştir gelmeyecektir...
son sürümü (bkz: fm 2006)olan efsane oyundur.nuri şahinin manchesterda anahtar oyuncu olmayı reddedip; chelsea ye genç oyuncu olarak gelmeyi kabul etmesiyle beni şaşırtan oyundur.