bugün

izmir'in en iyi 2 anadolu lisesinin karşılaştırılması.
ve tabbikine ial'nin hava karada öpeceği karşılaştırma da bu oluyor.
hemen ağlamadan önce objektif değerlendirmeler;

1)konum: izmir atatürk lisesi izmir'in merkezinde kıbrıs şehitleri,kordon ve diğer bilumum merkezi yere yürüme mesafesindedir.bal ise eskiden kuş uçmaz kervan geçmez bi yerde iken forum bornovanın açılmasıyla bi miktar düzgün bi çevreye kavuşmuştur.
ama izmir'in heryerinden tek ulaşım aracıyla varmanın mümkün olduğu ial ile bu konuda kimse yarışamaz.

2)tarih: izmir atatürk lisesi, 1888 yılında kurulmuş türkiye'nin en eski eğitim kurumlarından biridir.bal ise 1953 yılında kurulmuştur.
ayriyeten ulu önderimiz Atatürk'ün ziyaret ettiği az sayıda okuldan biridir ial.

3)eğitim: 2 lisenin de üniversiteye giriş başarıları çok yüksektir.ha doğruya doğru 2006 mezunu biri olarak benim dönemimde bal'ın giriş puanları daha yüksekti ama mezun olduğumuzda bizim lisenin türkiye dereceleri daha fazlaydı.girişteki puanlarda baya bi süre bal öndeydi ama son 2 senedir bu konuda da ial geçmiş.
hoca konusunda ise aşağı yukarı aynıdır sanırım.

4)lise ruhu: olm bu nasıl kategori demeyin uygun kelime aklıma gelmedi işte.burda kastettiğim okul öğrencileri arasındaki lise sırasında ve sonrasındaki dayanışma,birlik beraberlik vs.
bal'ın bu konuda çok övündüğünü herkes bilir ve harbi üniversiteye gelen yeni ballı öğrencileri daha iyi karşılarlar falan.
ama karşılarındaki 123 yıllık okulda daha az birlik beraberlik var demek abes olur.
balın öğrencilerini buluşturduğu geleneksel dediği ayran gününe karşın;ial'nin 123 yıllık geleneksel pilav günü vardır.

5)sosyal ortam : tarihi bal koşusu,kampüs gibi bahçe,geniş spor alanları falan güzel şeyler tabi lakin alan olarak da sosyal sportif tesisler olarak da ial'nin bal'dan geri kalır yanı yoktur.müzik alanında ial bırakın bi liseyi izmir'de ses getirecek etkinlikler düzenler.bilin bilir (bkz: oya erkal) ayriyeten yetiştirdiği her spor dalındaki başarılı sporcular bakımından da ial her türlü öndedir.

6)liseden mezun ünlü kişiler: kimse kusura bakmasın ama bu konuda ial'nin rakibi bal falan olamaz en fazla galatasaray lisesi falan olabilir.başbakanlardan genel kurmay başkanlarına sanatçılardan sporculara yüzlerce ünlü kişi iallidir.
valla ballı ünlülerle karşılaştırma yapmak çok komik duruyor lakin;

ial mezunu ünlüler;

başbakanlarımız : şükrü saraçoğlu , şemsettin günaltay
milli eğitim bakanlarımız : vasıf çınar, mustafa necati, metin bostancıoğlu
maliye bakanımız : sümer oral
genelkurmay başkanlarımız: kazım orbay, ilahi sancar
şairler,yazarlar: necati cumalı, salah birsel, halit ziya uşaklıgil, ahmet haşim
müzisyenler: ahmet adnan saygun, ali kocatepe
kamu yöneticileri: dr.behçet uz, hayri kozakçıoğlu, ahmet piriştina

çok daha fazlası için;

http://www.ialmezun.org.tr/unlumezunlar.php
http://tr.wikipedia.org/w...crk_lisesi_mezunlar%c4%b1
http://www.izmirataturkli...&task=view&id=211

ha bu da ünlü ballılar.fazla parlak gelmedi bana,karar sizin;

http://www.frmera.com/lis...9-bornova-anadolu-lisesi/

7)sonuç: eklencek fazla bişey yok,bal çok süper lisedir ama ial liseden çok daha fazlasıdır

bize iman veriyor hür vatanın hür sesi;
ebediyen var olsun izmir atatürk lisesi!!!
objektif olarak olması için çaba harcanmış, ancak yine de doğal olarak(4/5 sene zaman geçmiş, nasıl objektif olunsun) subjektif kalmış karşılaştırmadır.

bana göre bal'ın ayrı ayrı binaları, şehirden nispeten uzaklığı üniversite ortamı yaşatması açısından büyük bir üstünlüktür. ayrıca son dönemlerde alsancak'a yetişmiş hatta belki de geçmiş bornova ortamı, öğrenci ruhu bal'ı üstün kılmaktadır.

eğitimleri aşağı yukarı aynı seviyede olan bu iki okul da harikadır aslında. veletseniz ya da velet kardeşiniz varsa ıkınsın biraz, kazansın bu okullardan birini.
(bkz: i i ial i i ial)

not: hala bu acaip tezahürat var mı bilmiyorum ben mezun olalı 9-10 sene oldu.
bornova'nın adı güzeldir ve karizmadır: bal.
atatürk lisesinin ise: erkekleri yakışıklıdır. hatta kız kıza toplandığımızda genelde muhabbeti geçer. kızları da güzeldir tabii...
bornova anadolu kaşar, atatürk anadolu inek kaynar.
60. yıl anadolu lisesi nerdedir diye sorduran karşılaştırma.
hepsinin kizlari muthistir.eteklerinin desenlerini tum izmir erkekleri ezbere bilir...
her ikisininde kızlar 100 metre ileriden dikkat çeker.
saçma karşılaştırmadır.
BAL'ın rakibi galatasaray lisesi, trabzon lisesi, kabataş erkek lisesi'dir.
iAL'in rakibi izmir alsancak katlı otoparkıdır. tartışmaya gerek yok bunu oralarda okuyanlar daha iyi bilir.
BAL'ın okul ruhu ve üniversite ortamı, öğretmen-öğrenci ilişkileri, disiplinsiz değil ama rahat ve özgür oluşu zaten kıyas kabul etmemesini sağlar.

kimse bana yok iAL'in tarihi yok bilmem ne diye konuşmasın ben BAL'da okuduğum gibi Trabzon Lisesi'nde de okudum tarih istiyorsanız onu örnek alın kendinizi büyük görmeyin.
iAL BALDAN TATLIDIR.
zira
varan1: bal kendi binasında değil. kampüs hayatı bilmem ne ortada kampüs yok ki! en son gördüğümde tenis masalarını koyacak yerleri yoktu o koskocaa kampüste.
varan2: ial 125. senesinde kim ne ders desin türkiyenin en köklü lisesini diğer liselerden ayıracak kayırmalar olacaktır, oluyor da.
varan3: ial deki her sınıfta dedem, babam, amcam, abim, kuzenim, dayım veya tüm sülaledeki erkekler buradan mezun cümlesini dilinden düşürmeyenler vardır. balda böyle sorunlı vakalar var mı?
varan4: dediniz ki bıktım lan ben memleketimden. izmirde okuyacağım. hadi yatılı kalacaksınız ailenizden uzak anne vırvırı yok falan fıstık. her şey harika. bi kere ial özel otel hizmeti gibi alsancakta fink atamanıza karışmayan erkek yurdu var. kızlar da üzülere belirtiyorum Atatürk'ün kurduğu ancak şimdi etek boylarından da anlaşılacağı üzere cemaat okulu olan izmir kız lisesinde kalıyorlar. balın erkeklerini bilemem ama kızları da tıpkı ial gibi ikl de kalıyor okudukları okulun ial den kilometrelerce uzak olmasına rağmen. balın balevi var bir tek ki arkadaşım oradan hiç memnun değil.
Farkli acilardan bakıldığında her iki okulun da başarılı fakat bornova Anadolu Lisesi nin izmirin en iyi anadolu lisesi oldugunu kabul etmek izmir Atatürk Lisesi öğrencileri icin bir eziyet olsa gerek .
Bornova anadolu lisesi cok daha kaliteli bir okuldur.Bal eşsizdir.izmir ataturk lisesi ise siradandir.
Bal'ın her şartta galip geleceği karşılaştırmadır. Özellikle anadolu liselerinin 7 yıl olduğu ve orta okul kısmına sınavla girilebildiği zamanlarda türkiyenin en iyi okullarından biriydi BAL
yılların tatlı rekabeti. ergen liseli kavgasına dönüştürülmediği sürece izmir'in alameti farikalarından hoş bir detaydır.