bugün

kısa boylu olanların daha genç gösterdiğini belirten atasözü
boyu kısa olan bayanlar için söylenir, yaşını hiç göstermezler anlamında kullanılır.
(bkz: züğürt tesellisi)
(bkz: özpandora)
doğrusu, bodur tavuk her dem piliç olan sözdür.

kısa boylu minyon kadınların hep genç göstermesiyle ilgili ve bana göre de son derece haklı atasözü tadında bir cümledir.
bodur piliç her dem taze diye de bilinen minyonlar 1-0 önde olduğunu belirten kelimedir.
1.60 boyunda ve 47 yaşında biriyle tanıştığımda gerçekten hak verdiğim sözdür. yaşının 47 olduğunu söyledi ama inanmak için doğum belgesine ihtiyaç var. kendisi söylemese yaşının 30 olduğuna kalıbımı basardım.
hem hakaret, hem iltifat.
155 olan ben bu sözü duydukça bir mutlu oluyorum efendim. her zaman piliçiz biz.
kesinlikle katıldığım sözdür, bayanın kısa olanı makbuldür. hem güzel hem şeker olurlar, hiperaktiflerdir bir dakika yerinde duramazlar, çevresinde çok sevilen kişilerdir kendimden biliyorum.
"hamata tavuk her gün yarka" diyen anneannemin çocukken nece konuştuğunu anlayamazdım. sonra anlayacağım hale getirip bu cümleyi söylediğinde "haaaa!" nidası ile cevap vermişliğim vardır. fakat bugün, bu halini duyduğumda kötü bir çeviriyle karşı karşıyaymışım gibi geliyor, elde değil ilk duyduğum orijinaliydi. *
ilerde çok sık duyacağım sözdür. sonuç olarak genç bir bodurum. yaşlandığımda piliç gözükeceğim.

(bkz: 1 60 boy)
(bkz: doğru söze ne denir)
herşeyin ufağının miniğinin makbul olduğunu belirtmek için söylenmiş bir sözdür.
cücelerin kendini avutma biçimi.
bodurların teselli sözü. yok efendim öyle bir şey inanmayın o kandırmacalara.
bodur karıların yalancı tesellisi. amk cüceleri sizi...