bugün

işte bunlar hep amerikanın oyunları.
an itibariyle götümüzde patlamıştır.
şurda 3-5 saat önce söyledim patladı patlayacak diye.

20 bin dolardan 16 bin küsür dolara indi bi kaç saatte.
daha çok iner.
çok ocaklar yakacak bu meret ama ne zaman? göreceğiz.
birkaç yıl içinde fiat para birimlerinin yerini alacağını düşündüğüm coin.
sistemin yok oluşunu gözlerimizle göreceğiz. çünkü maddi bir karşılığı yok. her şey tamamen digital.
diğer bir deyişle adı yok. sanı yok. gerçekliği yok. reel olmayan suni bir şeyin bu denli olay olması patlaması demektir.

nakit olarak şuan bir kişi bunu çekip paraya çevirebiliyor mu?
mesela geçen yükseliş ile bitcoin milyaderi olan kişiler paraya çevirme olayını yapabilecekler mi? sistem buna izin verecek mi? elbetteki hayır. işte tüm bunlar göz önüne alındığında; bu çöküş kısa vadede olmasa da yakın gelecekte olacaktır.
banker faciaları döneminde bir çok bankerzedeye rastlamıştım. şimdi de yakınlarımda epey bir bitcoinzede namzedi varmış gibi geliyor bana.

bugün paraları için çenemizi yorduğumuz bu 'akıllı yatırımcı'lar için yarın da üzülen gene biz olacağız her halde..
Kripto para birimi.

Arkadaşlar siz aselsan dan hisse alıp %10 değer kazanması için aylarca bekleyin hatta da yastıkaltı altın alın.

Lan taşağına 100 tl lik almıştım 370 tl olmuş 40 gün sonra. Al satı iyi bilmek lazım. Uğraşacaksan sabırsız olmayacaksın. Çökeceğinden çok ne ara uçuşa geçecek onu düşünün derim. Alt coinler ile uğraşın, iota, cardano, btc gold gibi. Benim de yastık altında az biraz cardano, iota, ethereumum falan var.
manipülatif dijital para, manipülatör kişilerin de kullandığı dijital para...
Giderek kıymetlenecektir isteseniz de istemeseniz de. Kağıdın hayrını görmediniz tepe tepe kullanınız.
alım fırsatı yaratmış yaratmaya devam edebilecek olan kripto para birimidir inanıyorsanız paniğe kapılıp satmanız gerekir ki talebi ortada arzı da ortada daha 4 milyon küsür üretilecek olarak düşünürsek tabi ki düşecektir ama düzeltme diye bir şey var borsada açın biraz okuyun öğrenin. edit:özet zirve daha görülmedi
bu digital para biriminin fanboyları vardır tartışmayın ana avrat küfür ederler.
Şu aralar iyi düşüşte olan kripto para.

Komisyon konusunda gerçekten cep yakıyor borsalar. Muhteşem manipüle ediliyor şu an. Büyük balıklar eldekileri 18000 sen bozdu piyasayı alta çekti şimdi de 16000 lere düştü böyle olunca ne oldu şu an küçük yatırımcı bakkal ahmet elindeki 5000 lik btc sini daha fazla zarar etmemek için bozdurma telaşına girdi. Girmeyin böyle korkacaksanız, sabrı bilin.
Değer kaybetme yarışı içindeki dijital para birimidir. Bakalım nereye kadar inecek. Bu fırsatla hangi merkez bankası dijital parasını açıklayacak diye merak ediyorum.
balon çok net çok temiz kocaman balon kaç kere söyledim silkeleyecekler diye ! şuan kafasına silah dayıyan kaç kişi vardır acaba.
amına koduğum muhasebecisi, övüp övüp duruyordun hadi şimdi bu insanalrın zararlarını kurtar ! (bkz: congolos/#37750852)
bababababa
(bkz: bitcoin/#37938226)
bu tarz da bu ve bunun altcoinleri nice entryler girdiler.

biz uyardık.
(bkz: #37749611)
(bkz: #37783068)
(bkz: #38309517)
(bkz: #38453743)

fanları beleşçi kuduz sırtlanlardır. bunlar sadece coinci değillerdir, nerede beleş kar var, orada bunları görebilirsiniz ama yaşadığımız yüz yılda coin sayesinde bu malları görmek daha bir mümkün oldu.
şimdi bu sktiğim coini hakkında bir çok entry girdim. amacım bu kan emici güruhun yarattığı spekülatif vur kaçı belki bir kişi olsun görsün dü amacım.
bunları yazarken boşa sıkan pezevenkler gibi yazmadık.
meselek olarak mcpdayrıca oracle plsql developer ve şuan BIDS ile uğraşmaktayım. lisans iktisat olmakla birlikte yüksek lisans yazılım mühendisliği. yani muhasebeci değiliz. bunu övünmek, artistlik falan olsun diye değil bu sikik şeyin ne skim olduğunu görenlerdeniz çok şükür. nelere sebep olacağını bildiğim için yazıyorum. ponzi tuzağına düşen yakınlarınızı (saadet zinciri) düşünün. yada bir doktorun şekerli gıdalarda ki tehlikeyi haykırması olarak düşünün.

anlaşılmaz kavramlar üzerine kurgulanmış, satılmış eğitimli kesimin süslü kelimler kullanarak şovenliğini yaptığı, vaadler ve teknolojinin nimetleri ile beslenen bu ürün tamamen balondur, ponzidir.
şimdi size sıra sıra anlatmaya çalışacağım.

1- Blockchain, bu teknolojiye asla karşı değilim, çok basit bir ifade ile anlatmak gerekirse eğer içeren verilerin (para, kimlik, değerli kağıtlar gibi) güvenli ve emin bir şekilde depolanması ve yönetilmesi için tasarlanmış bir teknoloji olarak tanımlanabilir. yazılımcılar bilir, table çiftlemesine karşı primary key oluşturulur, burada da ise çoklamanın, bilinmezliğin, kayıt dışılığın önüne geçiliyor. düşündürücü tarafı sınırsız özgürlük var ve sizden ek ücret vs talep eden aracı bir kurumda yok. bunun bir adım ötesi IOTA dır.
bu teknoloji daha da geliştirilmeli ve denetim mekanızması muhakkak olmalıdır. çünkü düşünün feybuk'a siz her istediğinizi yükleyebiliyor musunuz ? feysbuk özgür mü özgür evet. ama sizin içeriklerinizin uygunluğunu kontrol eden bir organ var. feysbuka adam öldürüp sonra da bunu yayınlayabiliyor muyuz ? yada hayvan dövüşlerini yayınlayabiliyor muyuz hayır. hem otorite, hem otomatik kontrol mekanızması, hem kullanıcı otokontrol buna müsade etmiyor.
diğer bir özelliği ise isteyen herkesin mobil uygulama yada web uygulama geliştirerek ve uygulamanın kullanım yoğunluğuna göre kripto para çıkabilmesi. ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok coininiz değer kazanacak. mesela diyelim hasta bakım diye bir uygulama yazdınız, bu uygulama ne kadar çok kullanılırsa sizin coininiz piyasada değer görebilecek. ama bu noktada Ethereuma ihtiyaç ortaya çıkıyor.

2- blockchain madenciliği : ayakçılar. kemik toplayıcı zavallılar. iett otobüs şöförünün 0.50 kuruş için akpil satması. detaylandıramayacağım.

3- Ethereum : diyelim ki bir tane öğrenci kayıt programı yazacaksınız. sizin bu uygulamayı hangi platformda geliştirmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. visual studio gibi. işte Blockchain teknolojini kullanıp uygulama geliştirebilmek içinde bu platformu kullanmalısınız. bu tıpkı microsoft gibi bir firmadır. ve şuan tek... yani yeni merkez bankası diyebilir miyiz ? kısmen. peki Ethereum rakip çıkabilir, elbette hatta çıktı bile IOTA. sanalcı pezevenklerin gelecekte ki merkez bankası olma adayı... Ethereum için bitcoin olur, ebencoin olur, burada ki muhasebeci pezevnklerin çıkardığı coinler olur önemli değildir.

şimdi burada bir fabrika gören ? gıda, sağlık, dayanıklı tüketim malı gören ? yok. gemisini yürütenlerin hiç bir engel görmeden ortalığın anasını sikme teknolojisine hoş geldiniz...

gelelim şu bitcoin'in neden ponzi ve balon olduğuna ;

malum, bazı muhasebeci pezevenkler bunun platforma ödeme yapmak, para transferi yapmak için kullanılması üzerine tatlı senaryolarla şovanistliğini yapıyor.

geçenlerde silkeleyecekler dediğim de coin miktarı 16.5 milyondur çarp, değeri ile çarpalım
16.5 milyon * 20.000$ = 330 milyar dolar ediyor. Şimdi uzmanlık sorusu şudur; bu bitcoin’in ne kadarı, diğer platformlara ödeme yapmak veya birebir para transferi yapmak için kullanılıyor ve Ne kadarı spekülatif ! ? şuan 330 milyar dolarlık iş mi yapılıyor ? bitcoini 4-5 ay da 2 bin dolardan 20 bin dolarlara gelmesi (ki düşüşte) yukarıda bahsettiğim pazar azmanı, kısa yoldan kazanayımcı güruhtur. muhasebeci olduklarını gördüm bu arada. b-a bilirler. tahsil, tediye mahsup falan...
bitcoin için keriz sallandıracak, büyük sahiplerimiz var. bu sahipler keriz sallandırmayı çok iyi bilir. çok iyi silkelerler. yani Bitcoin alanlar önce ne kadar zarara katlanabileceklerine alım yapmadan önce karar versinler ve zarar oluşunca piyasa ile inatlaşmasınlar. Ayrıca kendilerine bir kar hedefi belirlesinler. O kârı elde edince kârı ceplerine koyup ana para ile devam etsinler. Ama stop-loss (zararı durdurmak) burada önemli. 1 kere kazandıysanız daha girmeyin ! uzak durun. hele hele birikimlerinizi buna bağlamayın. sakın.

coinlerin tümü tehlikelidir. ta ki resmi kurumların bunun arkasında olduğunu söyleyene kadar. elinizde ki tl yada doları buna yatırdığınızda yukarıda ki teknolojiler bir çok yönden mevcut karşılıkları ayırıp ayırmadığını asla bilemezsiniz, yarın götünüzden ne girer, ne çıkar anlamazsınız bile.
şu an düşüşte ve 13000 dolar altına düştü. Bu panik satışları devam ediyor anlamına gelir . tavsiyem 1000-2000 dolar arasına düştüğünde alım yapılabileceği. çünkü panik satışının önünü almak zor olacak. şu an kimse satış yapmasa sıkıntı olmayacak ama insanoğlu bu panik başladı devam edecek...
Artik bitcoinde kisa pozisyona girilebiliyor olmasi harika bir sey. Hem dususten fena para kazandirdi * hem de bitcoinin gucunu test etmis oluyoruz. Simdilik fos cikti. Fakat bir de alim dalgasinda bakacagiz.

Edit: su metindeki https://m.uludagsozluk.com/e/38454191/ editi okuyun. hadge poZisyon acan arkadaslar dususu tehod edince pozisyin tutarlarina gore shortu arttirip spekulasyon yapma imkaninina sahipti. Bu firsatlarla surekli karsilasacagiz. 4-5 bin dolara kadae bir duzeltme yapsa Hem guzel kazanc olir. Hem de yeni yatirimci gelir.
hem bir sürü para kazan hem de komisyon kesilmesin, bu dünya o dünya değil kusura bakmayın. bu sistemi koruyan bu sistemi düzene koyan altyapıların bu komisyonlara ihtiyacı var. bitcoin ile çok uzun süre önce tanıştım ama hiç atılımda bulunmadım, pişman değilim ancak ben 5-10 bin tl kazanacağım sonra gidip 80-100 tl komisyona takılacağım. bu sistemlerin batma sebebi zaten ' hepsi benim olsunculuk '. alabildiginizi alın dua edin batıp zarara girmeyin.
Direne direne yükseleceğiz!
Sen bitcoinsin kendine gel!
Tamam kazandırdı ama artık daha çok para yatıranlara kazandıracak gibi duruyor kurum 100x satıyor değer iniyor korkudan küçük yatıranlar çekiyor 50x daha satılıyor fiyat da iyice düşünce adam 150x alacak artık büyükler küçükleri yiyecek bu para biriminde korkarım.

Neden normal para biriminde olmuyor bu çünkü burada bir güven sorunu var bu da sanal paraları spekülasyona açık tutuyor.
https://youtu.be/wzsXLNKnsnw

Eğer ilgilenenler olursa, bitcoinin ve kripto paranın gelecekte ki akıbeti hakkında konuşuyor, tartışıyorlar. 65. Dk dan itibaren izleyebilirler.
Eğer Bitcoin’e sadece para diye bakıyorsak balon mudur değil midir zaman gösterecek.

Ama biz bir treni daha kaçırmak üzereyiz; blockchain.

Dünya’da belki de en çok bahanesi olan ülke, en çok bahanesi olan halk bizizdir. ”Urfa’da Oxford vardı a biz mi gitmedik…” Tamam da o dönemde Oxford’da okuyan Türkler vardı baba? imkan yok, fikir var falanlar.
inovasyonun temeli kuralları yıkmak, esnetmektir. Hacklemektir! Lakin en çok satılan kitaplar listesinde sınav kitaplarının ( devlete gireyim de ) olduğu, üniversitelerinde çılgınlar gibi elektrikli araba projeleri olan bir ülkeyiz biz. Yastık altında en çok dolar da bizdedir. Altına yatırım yaparız.

Bitcoin balon değil, balon olan biziz.

http://radoy.net/tum-duny...bilir-ah-guzelim-turkiye/
Son günlerde acayip bir şekilde düşen kripto para.Daha birkaç gün önce baktığımda 69.900 civarlarındaydı yanlış hatırlamıyor isem, şuan 45.180 'e kadar düşmüş.Daha ne kadar düşecek muamma tabii ama son zamanlarda bolca değer kaybediyor.
Alım için uygun hale gelmiştir.
(bkz: param olsa da ben alsam)