bugün

Olumlu giden bir işi yanlış bir söz ya da davranış ile bozma hadisesi.
işleri tam yoluna koymuşken, alakasız ya da alakalı birinin işin içine etme eylemi.
olumlu giden bir işi yanlış bir söz ya da davranış ile bozma durumu.

bu duruma verilebilecek çok güzel bir örneğim var paylaşmak isterim:

halamlarda kalıyordum. halamların iki kız bir erkek çocukları var. neyse akşam oldu eniştemle oğlu geldi. evde yemek hazırlıkları falan başladı halamın kızlarında biri bi poşet almış üstünde * bişey ayıklıyordu. sonra halamın oğlu geldi kıza sürekli o ne poşeti o diye soruyordu, kızdan cevap yok oğlan sormaya devam ediyordu kız da arada bi oğlanın yüzüne bakıp bi bakış atıp yeniden işine devam ediyordu. oğlan ha bire o ne poşeti söylesene diyip duruyordu. ben dayanamadım gittim poşetin üstündeki yazıyı okudum perde poşetiymiş işte ne oldu dedim bu sırada diğer kız gelmiş ayağıyla çaktırmadan bana vuruyormuş, bense hiç fark etmemişim, fark ettiğimde de anlamadım 'ne oldu niye vuruyorsun dedim', meğer söyleme demek istiyormuş* oğlan hmm yaptı, ordan eniştem halama baktı ne perdesiymiş dedi. bi tartışma başladı. meğer halamlar eniştemden gizli perde almışlar enişteme daha sonra söylemeyi düşünüyorlarmış, böylece bir çuval inciri berbat etmiş oldum ama masum ben, nerden bilebilirdim ki aslında benimde suçum yok oğlan o kadar ısrar etmemeliydi hatta en başından kız o poşeti almamalıydı. evet evet suç benim değil. *.

sözlük sayende hep içimde dert olan o pişmanlığı yendim benim suçum olmadığını anladım, beni bu iç huzuruna kavuşturduğun için sana sonsuz minnettarım… *

sözlükten cevap:

ben değil bunu sen başardın teşekkürü kendine et ama bunu fark etmende bi katkımız olduysa ne mutlu bize… * * *
amaca ulaşmak için bir sürü çalışma yaparsınız,binbir zorlukla bütün taşları yerine oturtursunuz,Sonra biri seni daha çabuk amacına ulaştırmak için, yardımcı olacağını söyler,sen de tamam dersin ve bir çuval inciri berbat etmesi için karşı tarafa yardımcı olmuş olursun...
belki de O kadar inciri bir çuvala koyan adama idi öfkesi ve bu yüzden bilerek berbat etti. kimin fikriydi sahi o kadar inciri aynı çuvala koymak?
(bkz: incir reçeli) * *
Adem peygamberin yasak meyvayı yemesi buna guzel bir örnektir.