bugün

Çok ama çok zor bir hastalık.

Beraber kursa gittiğimiz bir kadın vardı, manik dönemde kendisinden habersiz bir şekilde evini satmıştı. Eşinin şehir dışından gelip olanları öğrendikten sonra baya bir sorun yaşanmıştı. Şu an tedavi görüyor ve durumu gayet iyi. Tedavi olmayı ve ilaç kullanmayı ihmal etmeyin.
bipolar bozukluk hastalarının %15'i hayatları süresince en az 1 kere intihar girişiminde bulunur ve %1'inin intihar girişimi ölümle son bulur. yani bipolar bozukluk çok ciddi bir hastalıktır. hava atılacak bir şey değildir.
Okurken acaba bende de olabilir mi diye düşünmeden edemedim, galiba bende bipolar bozukluk yok ama entryleri okurken birşeyin farkına vardım. Çoğu insanda hatta daha da ileri gideyim tüm insanlarda azıcık da olsa bipolar bozukluk olabilir yani vardır.

Ani öfkelenmeler, dedikodular, birşey anlatırken abartmalar yani bunların derecesi kişinin ruhsal durumuna göre değişiyor en uç noktalara geliyor sanki.

Bunun daha da en uç noktası intihar gibi şeyler oluyor.

Gidip gelmeler falan, şizofren gibi değil daha farklı, psikoloji okuyup bu konu üzerinde uzman olmak gerekir.
illet birşeydir. ya hayatınızın sonuna kadar ilaç kullanmak zorunda kalırsınız ya da hayatınızda en ufak bir değişiklik olduğunda (mutluluk veren/üzüntü veren) bu duygu durum bozukluğunuzu kontrol altına alamadığınızda doktora gidip tekrar ilaç almak zorunda kalırsınız, antipsikotiği, antiepileptiği derken günde 2-13 tane ilaç da kullandığınız dönemler olabilir. mutluluk/üzüntü, huzurlu olma/intihar eğilimi, libido azalması/aşırı seks eğilimi gibi durumların ortaya çıktığı (ki çoğu kullandığınız ilaçların da yan etkisidir) ve periyotlarının azaldığı dönemler sakat, dikkat edin..
(bkz: bu ne lan burç yorumu gibi oldu)
bu hastalık ölüme ve ölümlere sebep olabilir. hasta manik haldeyken sinir krizi geçirdiğinde kendisini, yakınlarını ve sokaktan geçen her hangi birini öldürebilir.

devletin buna çözümü yok. ambulans ya da polis çağırınca bu durumda gelmez. kaymakamlıktan belge alınıp öyle başvurulmasını ister.

gece 2'de olsa kaymakam bulacaksın yani.

ancak önemli biri bu hastalık neticesinde zarar görürse pratik çözümler yaratacaklardır.
Benim o şizofrenim ben.
ergenlik çağındaki 10 kızdan 11inin kendinde olduğunu iddia ettiği rahatsızlık.
geri zekalılık ile sürekli karıştırılan hastalıktır..

nasıl karıştırıldığını da anlayabilmiş değilim esasen..
bu insanlar gerizekalı değillerdir aksine beyinlerine normal insanlardan daha cok düşünce gelir daha dengesizlerdir. iyi olduklarında cok iyiler kötülüklerinde de cok kötü. illet hastalıktır ileri dereceleri felan kötü

edit: deneyimlerim.
Evcil bir hayvanın bu hastalıktaki insanların hayatında olumlu bir gelişme yarattığına dair söylemler var. Deneyin. Herkes bir hayvan edinsin zaten. Yıl oldu 2017 hala hayvan sahiplenmeyenler var.
Doktor teşhisi ile bende olduğunu öğrenerek 'dengesiz' sınıfından ayrıldığım hastalık. Arkadaşlar ciddi bir problem bu. Bu hastalığa sahip kişilere iyi davranın. Kötü gözle bakıldığında ne kadar Mutlu/umutlu olursam olayım bir anda derin bir hüzün kaplıyor. Mesela: Bazen aynada en yakışıklısınız bazen quaismodo (bkz: Notre Dame in kamburu)
illet birşey. Hayatıma etkisi migrenden bile fazla. Tedavi olarak kendime müzik alışkanlığı edindim. Biraz biraz işe yarıyor.
Bipolar oldugunuzu psikologa vey psikiyatra gitmeden anlayabilirmisiniz?
Ve tedavisi varmi?
Canı sıkılan herkesin yakalandığı hastalık.
Son zamanlarda neden bu kadar ünlü oldu bu bipolar bozukluk anlam veremedim. Önüne gelen bipolarım diyor, kim dalga geçiyor kim gerçekten söylüyor anlamak mümkün değil. Bu tarz şeyler ile ilgili şaka yapılmaması gerektiği hakkında fikri olmayanların özellikle incelenip hangi psikolojik sıkıntı yüzünden böyle bir saçmalığa başvurduğu araştırılmalı. Özellikle twitter gibi mecralarda saçma sapan hareketlerde bulunup her şeyin altına bipolarım yazanlar karantinaya alınmalı
18-24 yaş arası kızların hemen hemen hepsinin kendinde olduğunu iddia ettiği psikolojik rahatsızlık. Hayır merak ediyorum "deli" olduğunu vurgulamak insana kendini çok mu cool hissettiriyor.

5 yıl panik atak tedavisi gördüm, bırak insanlara söylemeyi konusu açılınca bile utanırdım. Şimdiki nesil çok ilginç gerçekten.
Mani ve depresyon dönemleri olan bir duygu durum bozukluğudur. Öyle canı sıkılan bipolar olamaz. Ciddi bir rahatsızlıktır. Ay benim dakikam dakikamı tutmuyor diye bipolar ilan edemezsiniz kendinizi.
Ergenlerin hepsinde neden var bu hastalık? Çünkü öyle bi hastalık yok tamamen göt kaldırma ve şımArıklıgın sonucu zaten bu tip davranış bozukluğuna sebebiyet verir götünüzden hastalık uydurmayın. Anneler genclıgınde cok dogum kontrol hapı kullandıgı için evlenince cocukları olmuyor gec oluyor zor oluyor yada milyarları verip tüp bebek oluyor. Olan cocukta altın degerinde tabi. Kime sorsan hamile kalması imkansızdı ama mucize oldu. Bu mucizeniyi sımarta sımarta götünü nirvanaya vurdurursan böyle bipolar ikipolar götten uydurursunuz hastalık.
Uzaktan bir kıza sarılmak istediğiniz de gerçekten onu kollarında hissediyorsanız bipolarsınız bence.
popüler rahatsızlık. "ayh dakkam dakkamı tutmuyor" diyenler kendinde bu rahatsızlığın olduğunu düşünüyor.
Derdinizi sikeyim butonu hastaligi diğer adı ile.
günümüz ergenlerinde sorarsanız 10 kişiden 11inde bulunan rahatsızlık.

en iğrenç kısmı bir dönem için bunun bana tedavisinin verilmesi, antipsikotik ilaçlardan bünyemi kamyon çarpması.

yapma yavrum, etme, prim falan kasılacak bir şey değil, alıyorsun ilacı hop direk akıl hastası ediyor zaten.
Acaba tripolar versiyonu var mı diye merak ettiğim hastalık.
Sözlüğün en popüler hastalığıdır.
Ulan acaba bende var mı yoksa kendi kendime huy mu yaptım dedirten başlık. Sırf çevremde duyduklarımdan dolayı bende de var mıdır acaba demeye utanıyorum resmen.
mani döneminde çok ciddi psikoza giren, saldırganlığı artan çoğunlukla şizofreni ile karıştırılan çok ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. aşırı hareketlilik veya yüksek enerji gibi tanımlar çok masum kalıyor maalesef. aşırı zekiyim sanatçı ruhluyum diyerek öyle kulağını kesen van gogh triplerine girenler için söylüyorum belli meslekleri yapamazlar velayet alamazlar.