bugün

şimdi duyar kasacaklar. insan bir şey demeye korkuyor artık. onlarla olmamayı tercih ediyorum. sezdiğim flörtler oldu, yanılmadım. hızlıca döndüm. hatta var mı bir psikolojik sıkıntınız dediğim oldu. ne derseniz diyin.
insanı yorarlar bunlar.
Yapılan akademik araştırmalarda, bu hastalığa sahip insanların kafasının çok farklı çalıştığı tespit edilmiş.
Ani duygu durum değişikliğinde hissedilen git geller, hayatı enlerde yaşamamıza sebep olur.
Bende de var bipolar bozukluk.
Mesela camiye gidiyorum, yoğun manevi duygudan gözüm yaşarırken namaz kılıyorum.
Fakat 1 saat sonra sözlüğe giriyorum erotik hikaye yazıyorum.
Jim Carrey ve Catherine zeta Jonesta bipolarmış.
Annemin ve kardeşimin rahatsızlığıdır çeken bilir.
Yakınlarımda da gözlemlediğim bir hastalık türü bu.
sözlükte at koşturmaya çalışır kimisi. iğrenç ve aptalca başlıklar altında birbirlerini bulmaları zor olmaz.
mani dönemlerinde kişinin aşırı mutlu, çok sosyal, enerjik, savurgan veya öfkeli olduğu; depresyon döneminde ise umutsuzluk, endişe, karamsarlık ve ölüm hissinin yoğunlaştığı çok uçlarda yaşanan bir duygu durum bozukluğu çeşididir. çok pis bir hastalıktır. bipolar hastalarının intihar oranları çok yüksektir. çeşitli antidepresanlarla kontrol alınabilir de alınamayabilir de. bipolar hastalarında uyuşturucu kullanımı da oldukça fazladır.

mani dönemlerinde adeta bir tanrıymış gibi hissederler. fazla özgüvenli olurlar. depresyon dönemlerinde ise adeta bir hiçmiş gibi hissederler. sıklıkla borderline kişilik bozukluğu ile karıştırılır. benzer yönleri olsa da farklılıkları daha fazladır.

insana, ulan keşke kanser olsaydım da bu illetle tanışmasaydım dedirtir... nereden mi biliyorum? bir arkadaştan ya.. durumu çok zor valla..

ayrıca dünyanın en yaratıcı sanatçıları genelde bu hastalıktan muzdariptir. yüksek zeka ve bipolar bozukluk arasında ilişki vardır. zaten zeki insanların ruhsal hastalıklara daha çabuk yakalandığı birçok kere kanıtlanmıştır. bipolar hastaları mani dönemlerinde çok yaratıcı, arzulu ve üretken olurlar.

ünlü bipolar hastaları;
(bkz: sylvia plath)
(bkz: sia)
(bkz: britney spears)
(bkz: ada lovelace)
(bkz: ernest hemingway)
(bkz: jack london)
(bkz: ludwig boltzmann)
(bkz: virginia woolf)
(bkz: kurt cobain)
(bkz: amy winehouse)
(bkz: axl rose)
(bkz: marilyn monroe)
(bkz: vincent van gogh)
(bkz: mel gibson)
(bkz: francis ford coppola)
(bkz: linda hamilton)
(bkz: ben moody)
(bkz: edvard munch)
(bkz: edgar allan poe)
(bkz: frank sinatra)
(bkz: beethoven)

hey yavrum hey.. analar neler doğuruyor işte..
Şu aralar çok iyi olduğum için hastalık hakkında ne yazabilirim bilemedim. illet bir hastalık. Atak geçirmek gerçekten çok kötü oluyor. Umarım olmaz bir daha öyle bir şey. Uzun zamandır ciddi bir atak geçirmedim.
bu konularda söz, danışmanlara aittir.
"Bir fidandım derildim
Fırtınaydım duruldum
Yoruldum çok yoruldum
Siz benim neler çektiğimi
Nereden bileceksiniz."
ani ve değişken ruh halleri bütününden oluşan, bir anın diğerine uymadığı anlarla ortaya çıkan bozukluk.
Rüzgar fazla esince yuvadan düşen yavru kuş gibiyim. Saklanıyorum. Birazdan bir kedi gelip beni yiyecek. Bunun farkında değilim. Canım yanacak. Ben ve tüm benler parçalanacağız. Bazı insanlar bütün yaratılmadı.
ilaçla alakalı şikayetleri okudum:
- kullanıcı kadınların çocuklarında otizm riskini iki katına çıkarmak,
- çocuk kullanıcılarda gelişim bozukluğu,
- anormal iştah,
- saç sökülmesi,
- infertilite yani kısırlık..

Yani kullananların Allah yardımcısı olsun.
bu hastalıklı kafa yapısında olan kimileri ayak bilek yalamayı iyi bir bok zannetme ve bunu yazıya dökünce okuyanlar tarafından ''komik bir kişi, ne güzel de espri yapıyor'' hissine kapılırlar ki büyük aptallık oysa böylesi.

böylesi bir tipi yok saymak kişinin kendine olan saygısı ile alakalıdır.
Kardeşimin sahip olduğu hastalık, şuan clonex ile devam ediyor, buda onu bitkin ve halsiz kılıyor, zor bir hastalıktır, hem yaşayan için hemde çevresindeki aile ve arkadaş ortamı için, kimse sizi anlamaz, deli damgası yersiniz, bu hastalığı sadece yaşayanlar bilir,ama üzmeyin kendinizi bipolar için belirli ilaçlar kullanıp hayatınızı devam ettirebilirsiniz.
Uydur gaydir bir hastalik.dışardan bakınca ama.
Manik dönemde üç gün uyumasam farkına varmazdım. ilaçlar çok ağırlaştırıyor maalesef. Nerede eski ben? Sanki bacaklarıma asılıyorlarmış gibi. Öyle bir güçsüzlük... ilacı bırakma lüksüm de yok.
Duygu durum bozukluğudur.mani döneminde aşırı aktif,canlı olur.az uyur.bol para harcar.depresif dönemde çok uyur, intihar eğilimi gösterir.
Karşılaştığım tam 4 olgu var .
ilkinde bir kadın acayip enerjili ve aktif. Yaklaşık on saat sonra istanbul tünel civarında kaldırıma oturup ağlamaya başladı. Neyle karşılaştığımı bilmiyordum. Kadın kendisi raporunu çantasından çıkardı ve okumamı istedi. Raporda iki uçlu mizaç bozukluğu tanısı konulduğu yazılıydı.
ikincisi ise yurtdışında bir adada bir işadamının danışmanlık işini yaparken işini aldığım bu iş insanı kendisinin bipolar bozukluk tanısı aldığını ve onunla çalışabilmemin zor olduğunu belirtti. inanılmaz ama bir ay boyunca manik dönemin en üstlerinde yaşadı ve bir gece kulübünde hiç durmadan oniki saat dans etti . Onun ardından çevresindeki diğer kişileri manyaklıkları ile çıldırttı. Araba kiraladığı rent a car şirketine gidip bir aylık peşin verdiği parayı arabayı sadece on gün kullandığı için 20 günlük parasını geri isteyip alamayınca orayı altını üstüne getirdikten sonra karakola götürüldü ve konsolosluğu devreye sokup raporlarını oraya götürüp olayı kapattık. Aşırı para harcarlar.
Üçüncü olgu ise aşırı enerjik ve çok nadir depresif dönemleri yaşayan ve ikizi bulunan bir kisinin kardesindede manik depresif tanı bulunuyor olması idi.
Yarım kalan projeler ve işler ve kanabis kullanımı vardı.
Dördüncü vaka ise ceza infaz kurumlarının birini ziyaret etmem gerektiğinde manik dönemin en kuvvetli dönemini yaşayan bir mahkumu izledim. Gerçekten normal olan dönemden manik döneme geçmeden öncesi ve hastalığın manik dönemi arasında hastayı daha önceden tanıyanlar onun manik döneme girmesi ile canlarından bezmislerdi.
işin ilginç olan tarafı bipolar bozukluk tanısı almış olanların tanıştıkları insanlara hasta olduklarını önceden söylüyor olmalarıdır. Bu onlara doktorları tarafından öğretilmektedir.
Valproic asid ile tedavi oluyorum. Lityumdan daha iyi geldi bana. 3 kişilikli olmak gibi bir şey bipolar bozukluk. 1. Manik sütlü çilekli, 2. Depresif sütlü çilekli, 3. Normal sütlü çilekli. Ne kadar Normal orası da tartışılır tabi. Tedavi yoksa manik dönemde her türlü manyaklığı yapabilirsiniz. Mesela ben evden kaçıp kocamı savcılığa şikayet etmiştim. Önemli olan farkedilmesi. Çünkü eşim hastalandığıma inanamamıştı ama annem hemen anladı. Babam da bipolar.. genetik geçişli de bir hastalık gördüğünüz gibi.
Sabahın 4 ünde arayıp günaydın diyen bir bipolar sevgilim olmuştu.cok dengesizdi .çok da sevmiştik birbirimizi.simdi evli bir kızı var.
bu konu, danışanla danışılan arasında irdelenmeli, sözlüğe konu olmamalıdır.
kendim ve çevremdeki birkaç kişinin etkisi altında olduğumu düsündüğümüz o psikolojik rahatsızlık.
kendim ve çevremdeki birkaç kişinin etkisi altında olduğumu düsündüğümüz o psikolojik rahatsızlık.
Lityumu lamictali gerektiğinde de depakini atınca hiçbir şeyin kalmaz.