bugün

tam da sözlüğün amacından farklı konulara meyil aldığı bugünlerde ihtiyacımız olan şey.

uludağ sözlük'ün okunulabilirliğini artırabilmemiz adına bir çalışma yürütüyoruz. bu çalışma gereğince hemen hepimizin bıkkınlığını kazanmış olan yazarların, başlıkların, entrylerin daha çekilebilir olması amacıyla bilgi içerikli entrylerin vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz.

sözlüğe girecek olduğumuz bilgi içerikli entrylerle hem bu konudaki hassasiyetimizi ve tepkimizi dile getirip uludağ sözlük ile ilgili olan sorunların çözümünde de büyük bir çoğunluğa sahip olacağız. böylece bir kişi dahi olsa farkındalık yaratabilmek en önemli amacımız olacak.

konuyla ilgili ayrıntılar süreç içerisinde netleşecek.

konuyla alakalı olarak facebook, twitter vb. ortamlardan da girişimlerimizi sürdürebilmemiz amacıyla ilgili arkadaşların bizlerle irtibata geçmeleri önemle rica olunur.

fikirlerinizi iletiniz lütfen !

- herkesi, #bilginipaylas hashtag'i ile twitter'daki oluşumumuza bekliyoruz. siz de bilginizi paylaşın, katkınız olsun. şimdiden katılımcılara çok teşekkürler...

http://www.facebook.com/sozlugunesahipcik
https://twitter.com/#!/bilginipaylas

biz buradayız !
kesinlikle yangından mal kaçırır gibi yaz alımı yapılmamalı . modlar entry silmekten başka görevi olsunda biraz kaliteli yazar almaya çalışsınlar .

sözlüğün hayrına olacaktır.
am göt meme muhabbetlerinden gına geldi artık.
sözlüğün buna ihtiyacı vardır. artık eli sustalı, ağzı çamurlu insanların sözlüğümüzü kirletmesine göz yumamayız. sol frame bizimdir. hani nasıl tuvalette ''nasıl görmek istiyorsan öyle bırak'' yazarsa bu vecizeyi aynı şekilde sözlüğümüz için de kullanmalıyız.

içinde salt bilgilerin olduğu bir sözlük istemek çok mu ütopik bir yaklaşımdır? bu eksende insanları birbiriyle kaynaştıracak bu güzel etkinliğin içinde bulunmaktan onur duyuyor, herkesi saygıyla selamlıyorum. daha güzel bir sözlük için, bilgini paylaş!
sürekli ekşi ile ulu karşılaştırılır ve ekşi'ye bir sürü laf atılır. an itibariyle iki sözlüğün sol framelerine baksak iki sözlüğün karşılaştırılmasının ne kadar saçma olduğu ve ulu'yu bu haliyle kimsenin okumayacağı açık bir şekilde görülür.

bunu söyleyen on bininci kişi olacağım ama yine de söylemekte fayda var. hep aynı tür başlıklar açılması ve bu başlıkların taşınmaması halledilmesi gerekenlerin başında. hiç bir kritik, analitik içermeyen kemalist - şakirt, futbol fanatikleri didişmesi, abazanların tepinmesi....bunların hepsi okunabilirliğin önünde en büyük engel. bilgi, adam akıllı kritik içeren entryler okunabilirlik için kesinlikle vazgeçilmez.
açık konuşmak gerekirse cidden sözlüğün ihtiyacı olan paylaşımlardır. sol frame bakınca bunu anlamanın hiç zor olmadığını göreceksiniz. karşıt görüş tartışmalarından,karşı cinse lanetlerden,dinci-laikçi atışmalarından geçilmez oldu ortalık. her sözlük yazarının bilgiye sahip olduğu belli başlı konuların olduğunun farkındayız. kimi spor kimi resim kimi bilgisayar vs. vs. yapılması gereken şeyse boş muhabbetlerin bırakılıp yerine bilgi verme amaçlı yazıların ve mesajların paylaşılması olacaktır. yeri geldiğinde eğlenmesini bilen sözlük yazarları ile de bu olayı gerçekten çok iyi bir şekilde başarabileceğimizi düşünüyorum.
uludağ sözlük'ün ihtiyacı olan bilgi paylaşımıdır. destekçisiyiz sonuna kadar.
aklı başında her insanın destek vermesi gereken karşı duruştur.

(#15970061).
son aylarda artık iyice fark edildiği üzere sol frame 2-3 konudan geçilmiyor, sürekli aynı başlıklar, meseleler üzerinden sözlük dönüyordu. zaten son zamanlarda yazdıklarımla da tepkimi belirtmiştim bilgi içerikli yazıların değer görmediği, insanların tek cümlelik entry'lerle sözlüğü doldurduğunu, ve özellikle beni rahatsız eden de, (#15528015) burada da kısaca belirttiğim gibi, birçok üzerinde durulması gereken konuda duyarsız olunması ama bazı konulara gelince (yazmak istemiyorum bu yazıyı kirleterek) söyleyecek epeyce şeyleri olmasıydı.

en azından bilgini paylaş harekatıyla insanları daha çok bilgiye sevk edebileceğimizi düşünüyorum. hiç olmazsa daha okunabilir daha düzgün bir sol frame için..
en azından sözlüğe daha girilebilir , düzgün bir hale getirmek için başlatılan adımdır kısaca.
sözlükten sıkılıp, çıkan giden insanları geriye getirecek düşünce. her zaman olduğu gibi yanınızdayım.
mağlum kişi artık maddi kaygılarını bir kenara bırakıp trolleri uçurmalı. * çünkü inci sözlüğe tüü, pis, kaka diyoruz ama gidişat o. bunu zall'ın ordusu at gözlüklerini çıkarıp bakabilirler. zamanında donuz butonuyla ilgili isteğimizi bildirdik fakat cevap bile alamadık.
bilgi almak, farklı fikirleri görmek, eğlenmek ve bir anlamda kendimizi geliştirmek için severek katıldığımız uludağ sözlük ün son zamanlarda daha belirginleşen seviyesizliğinin artık eski haline dönmesi için başlatılan mantıklı, doğru ve yerinde bir paylaşımdır.

sözlükte ortaya çıkan seviyesiz muhabettler, bu vatanın bir kez daha göremeyeceği değerli kişilere karşı yöneltilen hakaretler, seviyesiz karşılaştırmalar ve insanların değer verdiği dini ve kültürel değerlerle dalga geçilmesi gibi; kişileri bir birine karşı nefret doldurmaktan başka hiç bir yararı olmayan girdilerden bıkan, sıkılan yazarların da katılması gereken bir uygulamadır.

düşünen ve başlatan yazarların eline, emeğine sağlık.
evet bu sözlüğe yazar olarak başvuru yapmamın en büyük sebebi, google da aramalar yaptığım da, uludagsozluğün ilk sıralarda çıkması, aradığım konuyu gayet açıklayacı şekilde bulmam, sol frame içersinde dikkatimi çeken onlarca seviyesi yüksek konular olması. ama bu aralar, am göt, din, tayyip, fethullah, gibi, bir birine laf sokmak için açılan seviyesiz başlıklar, sözlüğün okunma potensiyelini düşürüyor sanırım. burası bir bilgi paylaşma platform'dur karşılıklı tartışma platform'u değildir efedim.
yazarlıktan zerre kadar haberi olmayanların sözlükte aptalca şeylerden aptal bir şekilde bahsetmesinin önüne geçilmesinin umulduğu oluşum. sonuna kadar destekçisiyim.
çok büyük kapsamlı bir iş olmayacak olsa bile küçük çapta çok çalışarak başarılı işlerin yapılabileceği bir hareket.
evet sözlüğün amacı insanları bilgilendirmek, onlara yeni şeyler katmaktır, lakin sadece ama sadece bunlar olursa insanlar sıkılır, kendimden biliyorum efenim. insanların hem bilgi alışverişinde bulunduğu, hem eğlendiği, hem de düzeyli bi şekilde tartışabildiği bi yer olduğu için yazar oldum bu sözlükte. hep öyle kalmasını temenni etmiştim ki bu güya dinci, güya laik, güya devrimci, güya milliyetçi güruhlar ortaya çıkmadan önce idi. tartışmayalım demiyorum lakin düzeyli bi şekilde, kendimize ve diğerlerine bi şeyler katarak. saygılar, sevgiler..
Sözlük formatını hatırlatmak, işte asıl mesela bu.
sözlüğün son zamanlarda yolunda gitmeyen çizgisini, bozulan imajını tekrar geri getirecek harekettir. destekçisiyim ver herkesi de destek olmaya beklerim. hadi yapalım şu işi gençler.
trollük ve cehalet içeren yazılara karşı bir duruştur.
gençliğin eğlenmeye hakkı vardır elbet fakat gençliğin öğrenmeye daha fazla ihtiyacı vardır. tezler arttıkça, bunu ispatlamak için yeni bilgiler veya çürütmek için de bilgilere ihtiyaç duyacak ve araştırmaya yönelim artacaktır. yeni tezler-antitezler ortaya çıkacak ve gençler öğrenmeyi ve araştırmayı bilecektir.

(bkz: bilgi yoksulu gençliğe hayır)
bilgi paylaşılır da bilgisini paylaşan adamın am, göt, memeden başka bildiği yoksa...
aynı zamanda, am,göt,memeciyi buraya buyur eden de yönetimimiz.
sözde haziran ayında en çok entry girilen ikinci sözlük burası.
ekşi sözlük ile arasında sadece 45.000 entry kalmışmış.
e ben size bir ay içinde 20.000 defa am,göt,meme girebilirim.
sorun, benim bilgimi paylaşmam da değil...
sorun bilgimi paylaştıklarımın paylaştığı bilgiler de.
tabii ki destekliyorum... yönetimin aktif bir şekilde katılımı sağlanarak.
yönetim, duy sesimi.
bilgi paylaşımında son noktadır.

herkes bildiklerini paylaşacak böylece bir bilgi yumağı olacağız. ben yapıyorum. sıra sizde.
desteklediğim ve desteklenmesi gereken oluşumdur.
facebook sayfası yayına başlamış olan sistemdir. destek vermek isteyen yazarların kesinlikle katılması gerektiğine inanıyorum.
"bilgi paylaştıkça güzeldir" mottosunu da alması gereken eylemdir. uygulayın, yapın, eyleyin, yardım edin.
bilgimiz olsun, birileri bilgisiz olmasın ve hatta bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmasın lütfen.
(#16035522)
Ayakta alkışlanası hareket.
Sözlükteki sığ gidişatı, abazan muhabbetlerini, ideolojik boş tartışmaları durdurmak için büyük fırsat.