bugün

(bkz: hacı gaffur)
80 lerde topladığı yardımlarla yapmıştır o apartmanları büyük ihtimalle.
hac zaten parası, durumu olana farz iken durumu pek de ilginç olmayan insan.

illa yadırganacaksa (bkz: yiyecek ekmegi bulamayıp hacca giden insan)

ve tabi ki (bkz: zenginin malının zügürdün cenesini yorması)
türk filmlerinde çok göze çarpan insan modelidir,alamanyalar'da hep oğlu vardır,o oğlan hep orda çalışır,türkiye'ye dönme isteği hiç bitmez,döndüğünde oturacağı ev ana karekterin evidir,ana karekter memurdur,kirayı ödeyemez,sonradan zengin olur,kirayı öder,hacı memnun kalır,oğlan nerde? oğlan...
gec odenen kiradan faiz alir, cocuklari sevmez, bekara ev vermez.
bunlar her sene kirada daire başına %20 zam yaparlar. o da yasal zorunluluk olduğu için. yoksa %40'tan aşağısı kurtarmaz.
bir zamanlar ali şen'in canlandırdığı, kayseri ya da ege ağızıyla konuşan film karakteridir.
koşulsuz, şartsız damadı olup, o mübarek ellerini öpme isteği duyduğum bir güzel insan.
allahın belasıdır hepsi. şahsen tanımadım ama gani müjde bizim için resmetmişti onları, pislikmişler, para gözmüşler abim öyle diyordu dizilerinde. hayvansınız ulan, hadi zenginsiniz ve daireleriniz var, lan o hacı sakalı niye? modern olsanıza lan, operaya gitsenize! bale yaptırsanıza lan çocuklarınıza!
hacıymış, kabul etmiyorum lan sizin hacınızı ben, kötüsünüz çünkü siz. tanımıyorum hiçbirinizi ama, kötüsünüz işte.
camiye yardım verilen paraların hacıya yardım olarak dönmesi durumudur.
nasıl aldınız bunları hacı amca diye sorduğunuzda, allahın hikmeti yavrum diyecek olan hacı amcadır.
-hacı naaptın sen yaa?
diye sorulacak hacıdır.
samsun atakent civarını haraca bağlamış amcadır. almanya da çalışarak aldığını söyler bu evleri. o kadar cimridir ki 7 katlı apartmanları vardır ama kendi oturduğu evin de olduğu binada asansörler bozulunca tamir ettirmek için uğraşmaz bile. kira günü geldiğinde kat kat dolaşır hasılatı bizzat toplar. öğrenci evlerine dalar, içeriyi kolaçan eder peşinden hanımıda kız öğrenci evleri için bunu yapar. para gelsin de nereden gelirse gelsin modunda takılmaktadır. ayrıca bu kişi her sene umreye gider.
- hacım kaç tane apartmanın var senin ?
- 4 tane evladım
- hmm o zaman sen harbi hacısın eğer 5 tane olsaydın şerefsizin önde gideni olurdun
- hıııı
kefenin cebi yok sözünü yanlış yorumlamış hacıdır. taşınmazlarıda burada kalacak bilgisi yoktur. bilgilendirmeyin ürkütmeyin ceylanı. biriktirsin. aklıma gelen bir dörtlük:
hiç çıkarma bilmezdi
hep topladı çarptı
bölme işlemini
varisleri yaptı
kapitalist hacıdır.
Allah arttırsın denilmeyecek kişi.
5 vakit namaz, her yıl hac, inceden sakal kombinasyonlu zamane müslümanlarının, peygamber efendimiz ve halifeleri öldüklerinde, kendilerine ait sadece giysileri olduğunu hatırlaması gereken durumdur. gerçek müslüman kesesini doldurmak yerine, aç yatan komşusunun karnını doyurmakla yükümlüdür.
din ve ticaret ilişkisini ortaya koyar bu kişiler; bunlardan ülkemizin dört bir köşesinde çokça bulunur ve bunların hepsi tüccardır, devlet memurluğu yapmazlar, tüccarlık çok para kazandırır, hilesiz ve hurdasız yaptıkları malumdur tabi pnca parayı, cami altı alışveriş merkezi işletir bazıları, zaten müslümanlar kimseyi kazıklamaz - hele hacılar asla! namuslu ticaretle edinmişlerdir onlarca daireyi. *
dünya malına önem vermemekten bahsedip apartmanı dikendir.
afyonkarahisardaki versiyonu göğneksiz apil olup, kira toplamaya çuvalla çıktığı bilinmektedir.. lakabı ise o kadar zenginliğe rağmen üzerindeki 10 senelik gömleği hiç çıkarmamasından gelmektedir..

(bkz: malının bekcisi olmak)
güzel türkiyemin en tipik özelliklerinden biri.
5 apartmanı olan normal nitelikteki bir insanla aynı nitelikte olan nitelikli hacıdır. *
malının zekatını veriyorsa, allah daha da versin deyip bizi enterese etmeyen hacı amcadır.
en iyi yatırım öbür tarafa yapılan yatırımdır derler.Bir bakarsın adam yatırımı yapmış evleri dikmiş, bankadaki parası faizde.Ondan sonra gelde korkma hacıdan,hocadan...