bugün

oklahoma ve vermont eyaletlerinde önseçimi kazandığını an itibariyle öğrendiğim kutlu şahsiyet. vallaxi sevinçten ağlamamak için dudaklarımı ısırıyorum.

kanatlan üveykim ! hele kanatlan !
sana yol vermeyen rüzgar sıkılsın !
abd başkanı seçilme ihtimali, piyanist fazıl say'ın türkiye'de cumhurbaşkanı olarak seçilme ihtimali kadardır.
kadim dostum martin shkreli beyefendinin isteği üzerine kasım'da oyumu alacak olan ak saçlı bilge insan.

ve emin araştırma şirketlerinin yoklamalarına göre cumhuriklerin hangi adayıyla teke kalırsa kalsın hepsini ayrı ayrı kucağa alacak desteğe sahip. fakat şöyle bir sorun var: demokratların ön seçimlerinde deleğeler bu adama oy vermiyor. bir adet önseçim kazandı şimdiye kadar.

ya bu amına kodumun libaralları dünyanın her yerinde böyle salak olmak zorunda mı akhi ? insan ırkına kırgınlığımın sebebi bu libarallardır.
19 nisan'da new york'ta hillary'yi evinde yenerse o gazla california'yı da alıp başkan adayı olur.

Tabii siyaset her şeyden öte bağlantı işidir ve soyadı clinton olan bir demokrat kadar çok bağlantısı olan bir tek soyadı bush olan cemahiriyecilerdir.

Gene de gönlümüz abd'nin başına bir sosyalistin geçmesinden yana.
New hampshire'da çocuğu koymuş adam. işin daha da güzeli cumhuriyetçilerden de trump çıktı. adaylık yarışlarını bu ikisi kazanırsa obama'dan daha cesur bir sosyal demokrat beyaz saraya geçicek.
Bence hilary den daha iyi bir adaydır kendisi. Ha gayret bernie!
bernie kazanmaya giderek yaklaşıyor.

hillary televizyon tartışmasına yanaşmıyordu. son gelişmelerden sonra kabul etmiş. bernie reis hillary'yi vergi kaçakçısı olarak lanse etmeyecek ve panama papers'ten çıkan belgeleri pek dillendirmeyecektir.

fakat olası bir hillary - trump yarışında çirkef trump bütün amerikayı, hillary'nin vergi kaçıran ve parasını amerikan hükümetinden saklayan bir vatan haini olarak gösterecek, hillary'yi feci sıkıştıracaktır.

demokratlar, trump'ın karşısına hillary'yi çıkarmaktan korkmaya başladılar. Bernie reisin ise hayatında başını eğdirecek bir şey yok.

herkesin anlayabileceği dilde anlatayım.

eğer bernie kaybeder ve hillary kazanırsa, trump seçim yarışında hillary'yi eyalet eyalet gezdirip her eyalette başka pozisyonda siker.

demokratlar, tarihlerinde görmedikleri bir hezimete uğrayabilirler. bernie'nin genç seçmenleri hillary'ye oy vermek için sandığa gitmeyebilir.

hillary'nin kadın olması kesinlikle bir handikap. sırf bir kadın başa gelemesin diye sandığa gidip erkek adaya oy verecek siyasetten anlamayan ve ilgilenmeyen muhafazakarlar var.

bernie reis, uygun koşulların da etkisiyle (ihtimal çok küçük olsa da zamanla hayli yükseldi) demokratların adayı olup trump'ın karşısına çıkabilir ve manyak trump karşısında kazanabilir.
2016da başkanlık aday seçimi ön yarışını kaybeden ve başkan olursa "ermeni soykırımı" nı tanıyacağını söyleyen, polonya kökenli bir yahudi olan fakat ekonomik görüşleriyle kapitalist yahudilere pek benzemeyen, 80 yaşındaki dede.
hillary ile cumhuriyetçiler arasında fark yok.bu adam bir ihtimal dünya barışına katkıda bulunabilir.bernie aday olmazsa trump kazansın, müstehaktır.
Yahudi olmasına şaşırdığım sosyal demokrat başkan adayı.
ABD'li siyasetçi ve Amerika Birleşik Devletleri Vermont Senatörü'dür.
Ben kendimi bildim bileli başkanlık hayali kuran adam.

Trump reyis 2020 de bunu ekmeksiz yer.
hillary clinton başkanlığı garanti görürken bu adam birden bire büyük çıkış yapt ve ardı ardına önseçimleri kazanarak delege sayısında arayı neredeyse kapattı. cumhuriyetçilerin kanalı fox'un yaptığı en son anketlerde de clinton'a 5 puan fark atmış durumda. gidişat böyle olursa hillary'e desteğini açıklamış süper-delegeler* 2008'de obama'ya geçtikleri gibi sanders'a geçebilirler. clinton ekibi şu an panik halinde ama iyi oldu. clinton petrol ve ilaç sektörü dahil dev şirketlerden destek alırken, sanders'a halk 3-5 dolar cebinde ne varsa bağışlıyor. ama sanders'ın yükselişi tesadüf değil, özellikle azınlıklar bakımından:

adam yahudi olmasına rağmen anti-israil olarak niteleniyor çoğunluğu hillary yanlısı amerikan medyası tarafından... kendisi bunu kabul etmiyor ama filistin ablukasına karşı olduğunu ve netanyahu'ya kıl olduğunu açık açık söylüyor. amerika'daki müslümanlarda destek oranı yüzde 70'i bulmuş durumda. aynı şekilde diğer azınlıklarda da destek oranı hızla artıyor. hillary gibi ortama göre şekil almaması, 40 yıldır aynı fikirleri söylemesi insanlara güven veriyor.

umarım seçilir. yoksa trump ile hillary kalırsa yarışa, trump dümdüz eder hillary'i...
colarado ve minnesota'yı da kazanmış. dün geceki isyanıma rabbim inayetiyle golden touch yaparak mı cevap veriyor nedir ? vallahi anlamıyorum ve havaya ateş açmak için balkona çıkıyorum.
dün üç eyalette yapılan önseçimlerde iki eyaleti daha fetheden demokrat derviş.

kansas ve nebraska eyaletlerine kucak dolusu sevgilerimi yollarken, luyiziyana'daki seçmene de deri değiştirme mevsimini yaşamakta olduklarını aklımda tutarak bir şey demiyorum.