bugün

Başlık parası vermek yerine, iki ailenin karşılıklı olarak kız verip kız alarak gerçekleştirdikleri bir tür takas evliliğidir.
iki evlilik eşit koşullarda başlatılır ve tamamen birbirine bağlı olarak yürütülür. Bir diğer ismi de değişiktir.
--SUSTUM Yine sustum yine dedikleri oldu.beni verdiler onların kızlarını aldılar.Bişey diyemedim, sustum agladım.Oyuncak muamelesi gördüm,sadece oturdum sessizce agladım (bu töreye kurban giden bir insanın sözlerinin küçük bir bölümü)
turkan soray tarik akan filmi
6 kiz cocugundan sonra tarik akan kizini takas ederek karisinin ustune kuma getirir oglan cocugu sevdasina
biraz yavas ilerlese de guzel bir film
Anadolunun dogusunda yaygındır.Asla ama asla kızlara sorulmaz,onların fikirleri asla alınmaz!!
AYIPTIR YAZIKTIR BU GÜZEL ÜLKEMiN SUÇSUZ BAYANLARINA..!!!
diyarbakırlı yazar esma ocak'ın romanından atıf yılmaz sinemaya uyarlamıştır. senaryosu yıldırım türker'e aittir. toplumsal dokunun hücrelerine sıkışmış kadınları ve bundan muaf tutulamayacak, özgürlüğünü de böylelikle yitirmiş erkekleri anlatır. doğum kontrol yöntemlerinin, nüfus planlamasının ülkede yaygınlaştırılmaya başlandığı zamanlara denk düşmesi tesadüf değildir. başka bir örnek de daha eski olan şalvar davası'dır. ancak trajik olanın gerçekliği sulandırmadan hissetirmesi yönüyle berdel apayrı bir yere sahiptir.
sıla dizisinde konusu işlenen bir çeşit töredir. bir ailenin oğlu diğer ailenin kızını kaçırırsa karşılığında onlar da kaçıran tarafın kızını gelin alarak ödeşmiş oluyorlar. kimsenin fikri sorulmuyor tabi yine.
(bkz: aile tarafından zorla evlendirilmek)
berdel "-r" =bedel ödetmektir.
(bkz: tecavuz ettigi kadinin esine kizini vermek)
(bkz: trampa)
hayata başkalarının isteklerini gerçekleştirmek için gelmiş hayatı yaşayamayan kişiler. Keşke onlar için bir yasa olsa...
(#836853)
http://www.hurriyet.com.t...2&srid=3432&oid=2
(bkz: sıla)
Berder veya değiş-tokuş, denilen bir başka evlenme biçiminde kızı ve oğlu bulunan bir ailenin, kızı ve oğlu bulunan diğer aileye kız verip kız alması söz konusudur. Bu tür evlilikler başlık sorununu ve yükümlülüğünü ortadan kaldırmaktadır.
berdel nedir?
berdel, bir korku dur.
olüm dür.
acıdır.
cığlıktır.
berdel, bin yıllardır bitmeyen bir ağıtın adı dır.
o küçücük bir kızdır aslında. Ama hayalleri yoktur, sevmek, aşık olmak hakkı yoktur.
cünkü o kan bedelidir. o namus bedelidir. o beşik kertmesi dir.
o henüz aşkı tanımadan kaderine hükmedilen bir kurban dır.*
sıla adlı dizinin çekildiği mardin in midyat ilçesinde kesinlikle uygulanmayan adet.
(bkz: abi brad pitt in kız kardeşini kaçırsana !).
doğu illerindeki köylerde hala uygulanan, kız verilen aileden kız almak felsefesini güden adet.
bir kardeş evlendiğinde, diğerinin de evlenmiş sayılmasıdır.
gelin değiştokuşu.
kadınlara verilmeyen değerin göstergesi.
bunun örnekleri çok: en son 45 kişinin katledildiği olaydan sonra, baba kızına çocuklarını bırakırsan gelebilirsin evime diyor! sanki evlendirildiği adamı kız kendisi seçmiş gibi.
hasta kayıt esnasında gerçekten ne kadar acı oladuğunu öğrendiğim olay.
- yaş kaç?
- 36
- kaç doğum?
- 10
- nasıl yaa. kaç yaşında evlendin?
- 8
- !'^+%&/
- babam kendine berdel vermiş beni ondan.

bir de olayın en acı tarafına adam kendine kuma alabilmek için 8 yaşındaki kızını vermiş. adam dedim pardon.
saçma bir gelenek mi töre mi öyle birşey işte.
takas usulü evlilik biçimidir.