bugün

ailenin belirlediği kişiyle, ailenin izniyle, ailenin gözü önünde evlenmektir. mutsuz evliliklerin, boşanmaların nedeni budur. karşı konulamaz bir boyun eğiştir, erken yaşta anne - baba olma sebebidir ki ortaya çıkan anne - babalar ne denli bilinçlidir tartışılır.
genellikle ailelerin "şu kızı bir an önce evlendirelim de zaman kötü, laf söz gelir kıza, kız elimizde kalır. zaten biz çocuğun ailesini tanıyoruz zenginler, iyi insanlar. kızımız için herşeyin iyisine biz karar veririz, biz ne dersek o olur. hem onun aklına uyarsak ya davulcuya varır ya zurnacıya" zihniyetine sahip ailelerde görülmektedir.
artik gunumuz turkiyesinde kalmadigina inanmak istenilen cahil davranis
(bkz: evlilik müessese sahalarında görmek istemediğimiz haraketler)
bir insanın özgürlüğü ve seçim hakkı kısıtlanamaz sözüne ters düşen ve isyan ettiren eylem.
ailenin eline ne geçeceği bilinmeyen hadisedir. ne tesadüfse çoğunlukla herkese mutsuzluk veren kötü bi evlilik olur.
Türk filmlerinde sıkça rastlayacağımız durumdur, zira zengin erkek fakir kızla evlenmemelidir, onun yerine Hulusi Bey'in zengin ama şımarık kızıyla evlenmelidir. Sevmese de onla evlenmelidir çünkü babanın durumu hiç de iyiye gitmemektedir ve ancak Hulusi Bey'den gelecek paralar onu kurtarabilir.
aile yüzünden hayatın mahvolmasıdır
(bkz: berdel)
(bkz: besik kertmesi)
(bkz: tore)
(bkz: ailenin istediği kişiyle evlenmemek)
genelde ailesi doğu dan olan ya da büyük şehirlerimize göç etmiş doğulu ailerin bi boka yaramayan töre denilen saçma şeylere bağlı kalmayı sürdüregelen ailelerin kızları için uyguladıkları insanlık dışı durum. bu tür şeyleri aşmak için toplum olarak aile yapılarını incelemeli ve kızlara olan baskıları azaltmalı onların da nasıl biz erkekler herşey de özgürsek onaların da öyle olduğunu bi şekilde empoze etmeliyiz.doğu illerimizde bu kızların özellikle küçük yaşta evlendirilmesi ve daha sonra tecavüz,intihar ve bunun gibi şeylerin olmasına neden olmaktadır. bunu ve bunu uygulayanları anca toplumca gelişmek ve modernliğe doğru ilerlemek,sorgulamak ve yargılamak yaptıklarının yanlış bişey olduğunu anlamalarını sağlamak durduracaktır.
çok kötü bir olaydır. allah kimsenin başına vermesindir.
sıla adlı dizide en afillisini görürüz bu olayın . şimdilerde zorla evlendirildiği adama aşık olmuştur sıla kız .
intihar sebebidir. evet intihar sebebidir çünkü hayatının daha başlarında olan genç bir kızın, * hayatının geri kalan bölümünü sevmediği ve sevmeyeceği biriyle geçirmesi kadar kötü birşey olabilir mi? ve bu kişinin ekonomik özgürlüğü olmadığı için, tahsil düzeyi düşük olduğu için kendi başına bir şeylerde yapamayacaktır. ya o sevmediği kişiyle ömür boyu kötü bir hayat yaşar ya da kendi kararıyla hayatına son verir. bu entrynin intihara teşvik olarak algılanmamasını rica ediyorum çünkü;
o şekilde yaşamak zaten intihardan farksızdır, sadece nefes alıp veriyorsunuzdur o kadar.
(bkz: ünzile)
hala çokta uzağımızda yaşanmayan burnumuzun dibinde cerayan eden olaydır. kadının toplumumuzdaki yerini gösterir.
özellikle çocuk yaşta evliliklerin ana sebeplerindendir.

görsel
Zengini bulurlarsa evlendirsinler işte ne güzel. Yok işte. Ailecek üstümüzde bir mıknatıs var ve fakirleri çekiyoruz.
Görücüler fakirseniz gelmeyin rica ediyorum diye kapının önüne yazı yapıstıracağım.
bu benim ergenlik kabusumdu. nasıl bir ruh hastasıysam bi anda kendimi kendi düğünümde buluyorum. böyle sürükleye sürükleye götürüyolar. direniyorum direniyorum sonra bi dakika ya diyorum. bu nikah memuru bana sormayacak mı en sonunda? hayır derim olur biter.. uyanıyorum sonra.. görmüşümdür çok kere..
geleneksel mecburiyet.

gelmiş gelecek tüm sorumluluğu alırsan aile kurallarına uymayabilirsin.
Dindarlar ve Kürtlerde yoğun gorulen evlilik çeşidi. yaza, bı de yurtdışında yaşayanlarda...