bugün

beckham gibi futbol oynamak isteyen hintli jess ve aynı hayallere sahip olan jules adlı iki kızın hikayesini anlatan bir komedi filmdir. 2002 yapımı olup yönetmenliğini Gurinder Chadha yapmıştır.
bir sinema salonunda en fazla beş kişilik yer kaplayabildiğimi bana göstermiştir bu film. gösterime girdiği gün capitol sinemalarında bir arkadaşımla birlikte izlemiştim. salonda toplam iki kişiydik. sanırım utandıklarından bize ''en az üç kişi olmalısınız'' demediler.
önceleri bileti satan kızın neden kıskıs güldüğünü merak etmiştim. bir de, ne ben ne de arkadaşım kız, ne ben ne de arkadaşım beckham hayranı, ne ben ne de arkadaşım neden bu filme gittiğimizi biliyoruz... öyle boktan bir akşam.
ülkemizde beckham'ın çok da hayranı olmadığını düşündüm bir süre. sonra filmi izledikçe ''beckham nerede lan'' dedim. öyle karmaşık duygular içindeydim.
aslında spoiler'e değmez ama;

--spoiler--
beckham sadece filmin sonunda bir havaalanında karısıyla uçağa doğru ilerlerken belirir gibi oluyor. onda da o mu değil mi emin olamıyorsunuz bile.
--spoiler--

filmin türkçesi ''hayatımın çalımı; beckham'' şeklindeydi. hayatımda yediğim binlerce çalımdan biriydi sadece. bu filmi sinemada izleme gafletinde bulunanlar (varsa) anlayacaktır beni.
beckhamin oynamadigi*ama yinede para kirdigindan emin oldugum film, nede olsa ismi geciyor.
billy elliot'un kiz versiyonudur.
http://www.uefa.com'un training kısmında öğretilen olay. paul wood adındaki futbol manyağı çocuk, beckham gibi falso vermeyi ve daha birçok hareketi öğretir.
komik olmayan film. ama kulaga hos gelen bir konuya sahiptir.
eğlencelik komedi futbol türünde olan bir filmdir. konusu kısaca şöyledir; jesse, ailesinin üzerinde kurduğu tüm baskılara rağmen, futbol tutkusunu hayata geçirmek isteyen hintli bir kızdır. bir gün, daha profosyonel bir takımda oynama şansı yakalar ve ailesinden gizli küçük bir kadınlar takımında oynamaya başlar. ünlü futbolcu beckham gibi başarılı olma hayalleri, ailesinin kendisini futbol oynarken yakalamasıyla suya düşer gibi olur. ama bu onu yıldırmaz ve gerisi gelir. filmde kıza sürekli şaka yapan parktaki futbol arkadaşları ve jessinin onlara sürekli ayarı vermesi ayrıca da ailenin duvardaki guru nanak ile olan ilşkisi bayağı komikti. ayrıca bu film keira knightleyi ünlü yapan filmlerden.
eğlenmek için izlenebilecek küçük güzel bir film.
2002 ingiltere yapımı 112 dakikalık, altın küre adayı ve 17 ödül sahibi grunder chadha filmi. imdb puanı 6.7 gişede başarılı olmuştur. farklı kültürleri bir araya getiren filmleri severim, mesela the other end of the line de bu tür bi film. böyle filmler genelde vasat veya ortalama olmaktan kurtulamaz, ya da bittiğinde "vay be ne filmdi" demezsin ama yüzünde küçük bir gülümseme oluşur. kısaca bir pazar akşamı izlemek için güzel bir seçim olabilir, üstelik jonathan rhys meyers de var * görsel