bugün

Açtığımız her başlık için zall bize ödeme yapsın.
Sözlüğe gelmesi gereken özellik.

Keşke zall bunu yapsa da herkes başlık açamasa..
Burada bir düğüne gittik ve inanamadığım bir durumla karşılaştık. Kıza 30 bin tl başlık almışlar. Üstelik batının ortasında yalovada. Kız ölse ne olacak kontrat yapıldı mı. Yazıklar olsun pis zihniyetinize.
Yakında ona da zam gelir.
Sözlüğe açılan başlıklar için alınan paradır. Ben henüz almadım.
bu başlık bana kibar feyzo yu anımsattı. Hani bizim feyzo başlık parasını denkleştirmek için gidiyor ya şehre bir kız alma olayını görüyor kadın bedava diyorlar onlarda bu da inanmıyor tekrar soruyor. işte o mesele biraz öyle değil. düğün masrafıdır, kınasıdır, evidir derken kat be kat zaten sizden çıkıyor onlar. başlık parası daha iyiydi bencede.*
görsel
şehirlerde bile halen devam eden gelenektir.

kız tarafının damadın eline tutuşturduğu takı listesinden farkı nedir başlık parasının?
kürtlerin insan ticaretini gelenek haline getirmiş olduğunu gösteren gelenekleri.
Genelde doğu illerimizde görüldüğü beyan edilir. Aslına bakılırsa zamanında şartların ve devlet desteğinin olmadığı bir süreçte kapitalizm i keşfetmiş olmaktır. Tabi negatif yönde.
1.başı korumak için giyilen külah, şapka ve takkenin karşılığında verilecek paranın niceliğidir.
hindistan 'da da kız veren aile para veririmiş.
sosyolojik anlamda bakıldığında çok da mantığa aykırı olmayandır. erkek egemen tarım toplumunda evden alınan iş gücünü karşılamak maksadı ile başlık parası verilmektedir.
kadını aşağılayan, ona fiyat biçen bir zihniyetin iğrenç geleneğidir. bu insanlar için ha kız çocuğu ha ahırdaki öküz.
allah'tan sözlükte alınmıyor parasıdır. bedavadan başlık açıyoruz, ehonomi çoh eyi.
şimdilerde kyk borçlu kızla eşdeğerdir.
Beşik kertmesinin kankasıdır.
Wikipedia tanımına göre ki güvensiz kaynak olarak bilinir;

Evliliğin onaylanması için, güvey ya da akrabaları tarafından kadının akrabalarına yapılan, toplumlara göre değişen hukuksal ve toplumsal uygulamaları içeren hediye niteliğinde ödeme.*
Kafamı gerçekten karıştıran bir uygulama. Yani kızını evlendirirken, hediye niteliğinde bir ödeme mi alıyor bir baba? Düşünsenize kızınızı büyütüyorsunuz, bakıyorsunuz belli bir yaşa geliyor ve o evlenirken siz "hediye niteliğinde ödeme" talep ediyorsunuz. Örf müdür, adet midir bilmiyorum ama mantık ve duygusal olarak çok karşı olduğum bir uygulama. Bir mal satın alınmıyor ki, sonuç olarak iki seven evleniyor. O para nedir? Aileler arası ticareti güçlendirmek adına yapılıyormuş galiba. Tamam da biz türk filmlerinde başlık parası toplamak için harap olan "şaban" abimizi hatırlıyoruz. Hiç hoş bir vaziyette değildi.

Ayrıca insan kızına nasıl bir parasal değer biçebilir.
Bu konuda çok bilgi sahibi değilim, belki başka nedenlerden bir ödeme yapılıyordur, tanım yanlıştır. Öyle ise aydınlatılmayı beklerim.
Uludağ sözlükte açılan başlıklar için alınan para.
Doğuda hala devam eden malca bir gelenek.
burda beleş her gün açıyorum.
Zall dan açtığımız her başlık için istememiz gereken paradir. Ayip oluyor zall. Bunları biz demeden senin düşünmüş olman lazım.
Gericiliktir. kadını parayla satmak hangi ırka yakışır ?
artık bitsin dediğimdir.

http://www.dha.com.tr/bas...ohut-satiyor_1231529.html
Zall ın bu yıl kimseye ödeyemediği paradır. Kriz dönemindeyiz diye çok üstüne gitmedik arkadaşlarla.