bugün

gözlerini başka bir yerde açmak ve aradaki zamanın kopuk oluşu.
(bkz: senkop)
genellikle tansiyon düşüklüğüyle kendini gösteren bir başka boyuta geçmektir. bugün piercing yaptıran bir arkadaşım yaptırdıktan 5 dakika sonra kendini çok kasınca tansiyon düşüklüğü nedeniyle yaşadı malesef. bayılmak kadar bayılanın yanında bulunmakta gerçekten çok kötü olmanıza sebep olur. insan ne yapacağını bilemiyor o anda.
çocuk yaslarda en buyuk hobim, ozellikle annemin evde olmadigi zamanlarda onun eve gelisine yakin, kendimi yere atip bayilma numarasi cekmekti. bu sacma hareketime o kadar alismisti ki bir suredir yediremez olmustum. gunlerden bir gun, annem bulasik yikar ben de ne oldugu belirsiz sekillerden un kurabiyesi yapmaya cabalarken kollarima bir sıcaklik geldi aman allah nasil tatli tatli, akabinde hafif bir bas donmesi ve goz kararmasi takip etti. son hatirladigim sey anneme "-anne bayilicam cok kotuyum." deyip hoooop diye buzdolabina abanip yere kapaklanisim. gozumu acmam ise annemin terliginin ucuyla kaba etlerimi durterekten "-kalk hadi isim gucum var bikmadin ayni numaradan" deyisiyle oldu. sonra yaklasik bir saat agladigimi hatirliyorum, cok korkmustum. kendim ettim kendim buldum dedim o ufacik yasimda hayat bana buyuk bir ders verdi. benim icin bayilma oyununun sonu olmustu bu.
vücudun kendini yatay pozisyona almak için gerçekleştirdiği olay. kişiden kişiye farklılıklar gösterse de bende şu şekilde tezahür eder; öncelikle kulaklarda bir uğuldama başlar, daha sonra gözlerde hafif bir kararma. derken bu ikisinin de şiddeti giderek artmaya başlar. bu aşamada bilinç hala yerinde olduğu için yakınlarda bulunan biri varsa bayılacağım, düşeceğim gibi şeyler söylenmelidir. eğer oturuluyorsa zaten problem yoktur. daha sonra kulaktaki çınlama yerini uğultuya bırakır ve sonunda dışarıyla bütün iletişim bir anda kesilir. tavsiyem, bayıldıktan sonra hemen ayağa kalkılmaması, eğer ortam uygunsa bir müddet uzanılması veya oturulmasıdır.
bazen hiç haz etmediğiniz bir insanın bazen de çok sevilen bir dostun kollarında uyanmaktır. böyle diyince de düzenli olarak bayılıyormuşum gibi oldu. var bir iki bayılmışlığım. 'canım orası olmaz ben şöylece şuraya uzanayım ' diyemiyorsun, küt diye gidiyorsun evlerden ırak.
ağzına kadar dolu olan, insanların artık kapılardan fırladığı bir otobüsün ortasında dikilirken gerçekleşiyorsa fena. bir de bayılan kişi sen değilde bir arkadaşınsa daha da fena. geçenlerde yaşadım bu deneyimi, tarifi zor.
hep istediğim ama hiç başıma gelmeyen şey.

niye istedim.. ne bilem böyle ortalıkta bayılsam, millet beni taşısa (ben mi hep taşıyacağım biraz da onlar taşısın), telaşla hastaneye götürülsem ama tabi bir şeyim çıkmasa, yine de doktor böyle bir ay falan rapor patlatsa..

fena mı olur hani..
yarı ölü anlamına gelir.

bir tespit vereyim bayılmadan 1 dk önce insan ayakları elleri uyuşmaya başlar ve içinde bunaltıcı hava var hissine kapılır ve siyah görüntü iner. böyle bir şey oluyorsa mutlaka yakınınızdaki birilerinden yardım istemekten çekinmeyin.

(bkz: çok ciddi yazdım)
b (bkz: ayılmak)
çok kötü bir şey. gözlerin kararıyor, bildiğin simsiyah oluyor ya hiç bir şey göremiyorsun. ayakta duracak hatta oturacak hatta hatta yatacak halin bile kalmıyor. benim başıma ilk defa geldiğinde çok korkmuştum. sonra 2 kere daha oldu. bazen de gözüm kararmadan düzeliyorum yani görüntü biraz bulanıklaşıyor ama geçiyor. * * * yemek yemediğinde, tansiyon düşünce, çok kan kaybedince, yorulunca falan oluyormuş. * * *
berbat bir his. biraz olsun anlaşıldığı zaman anında yere oturup geçmesi beklenmeli. bunu yaşadığımda süpermarketteydim üstelik. ye bütün marketi işte. bayılmadan 2 3 dakika önce beynin karıncalaşır, adım bile atamazsın, beynine hükmedemezsin, son 5 10 saniyeyi ise hiç hatırlayamazsın. allahtan etrafımdakiler anlamış düşmeden tutmuşlardı. ambulans çağırma yicek yemek ver dicem ağzımı açacak halim yok * tey allam bi daha yaşatmasın.
hiç başıma gelmemiş olay şeytan kulağına kurşun. o değilde tanıdığım bir kız vardı güne beş vakit bayılan şimdilerde de komşum aynı zamanda neyse evlendirdik bunu ön ayak olup o gün bu gün bi daha bayılmadı benim bildiğim bişey iyi geldi buna ama ne acaba tıbbın buna eğilmesi lazım.belki bayılanlara uygulanacak bir tedavi keşfedilir bu sayede.
daha önce hiç bayılmayan insanların ulan nasıl bi şey keşke ben de bayılsam diye söylendiği olaydır. neyin kafasındalar anlamam o da ayrı konu. bayılmak kötüdür ancak bir de otobüste bayılmak vardır ki düşman başına.
bayılacak hale gelip bayılamamak,olduğun yere yığılıp ellerini ayaklarını kıpırdatamayacak şekilde kasılmak,ağzını bile açamamaktan on kat iyi olduğunu düşündüğüm hadisedir. *
baş döner, gözler kararır, vücut ağır ve sıcaktır, vücut karıncalanmıştır ayrıca biraz önce ayağa kalkmamla başıma gelen olay. kimse takmadı şaka yaptım sanmışlar elimde mouse ile yerde açtım gözlerimi ve sözlüğe döndüm.
(bkz: ayılana gazoz bayılana limon)
ben buraya nasıl geldim?
dün akşam üstü bursa kent meydanında başıma gelen hadisedir. erkek arkadaş önden önden telefonla konuşarak yürümekte bense arkadan yürümekteydim. birden adımlarımı boşa attığımı hissettim sanki havada yürüme hissi geldi birden. sadece kısık bir sesle erkek arkadaşıma seslendiğimi hatırlıyorum. neyse ki yere yapışmadan havada yakalamış beni sağolsun. yaklaşık 5 dakikam yok ama. hiç bir şey hatırlamıyorum.
başıma bir ara çok sık gelen olaydır. açıkçası çok fena bir durumdur. genelde ya zayıf olanlarda, yemek yememe durumlarında ya da görüntü-kokudan etkilenenler de olur. ki bende genelde hastane ortamlarında olmuştur. ya da kan aldırma da. önceleri hastanelerde serum kokusu olurdu biz onu hep hastane kokusu diye adlandırırdık ondan çok etkilenirdim mesela ne zaman gitsem genelde bayılırdım. çok şükür artık öyle bir koku yok ama en son kan aldırdığımda bayıldım çok fenaydı.
ilk başta çok halsiz olursunuz yalnız öyle böyle değil elinizi kaldıracak haliniz yok, parmaklarınızı hissetmiyorsunuz bile, karıncalanmaya başlamış... yavaş yavaş sesler boğuk gelir kim ne diyor seçemezsiniz, gözler bulanıklaşmaya hafiften kararmaya siyaha dönmeye başlıyor etrafı karanlık-simli gibi görüyorsunuz. o anda başınızda bir ağırlık oluyor, soğuk soğuk terlemeler başlıyor. ve hoop fark etmeden bayılmışsınız bile. yüzünüz bembeyaz ölü gibi oluyor o sırada. bayılma-ayılma süresi herkese göre değişir, hemen ayılanlar, uzun bir süre sonra ayılanlar vardır ki benim ki genelde uzun sürerdi. Neyse sonra ayılıyorsunuz ama daha gözünüzü açmadan önce başınızdaki o ağırlık hissi hala mevcut, gözlerinizi açıyorsunuz ama karanlık yine, simli gibi, sesler de boğuk yavaaş yavaaş normale dönüyorsunuz ki o anlar çok fenadır geçmek bilmez. kendinize gelene kadar en az yarım saat geçiyor. kendine gelme yine herkeste farklı sürelerde olabilir tabii ben bana olanı söyledim.
mide bulantısının akabinde görülen baş dönmesinin bir sonucudur. Hissedildiği an yatay duruma geçmek yardımcı olabilir. Bayılmadan önce ayakta olmak uyanınca yerde olma sonucunu getireceğinden düşerken birşey hissedilmez ancak uyanınca bir süre kıpırdanılmamalıdır. Tansiyon, şeker gibi etmenleri vardır.
yazdığım romandaki çok sevdiğim karakterim gerçekleştirdiğinde " Yazık ona ama , kıyamam ben ona " dediğim ama gayetde kıydığım eylemdir .
Bu arada bayılmak hakkında yazdıklarınızdan anlatım açısındanda kaptım bazı şeyler .
Teşekkürü borç bilirim.
ara sıra yaşadığım kan şekeri ve tansiyonumdan kaynaklanan olaydır fakat en sonuncusu çok acı veren olaydır. babama yardım etmek için cekyatı tutarken babamında içindeki demirlerini sokmesini beklerken birden mide bulantısı kalbinin ağzında atıyomus hissi ekranda bi karıncalaşma efendim ne soyliyeyim soğuk soğuk terlemeler oldu bunları babaya söyleyince alınan cevap -kızım ne dayanıksızsın biraz bekle cümlesinin bitirmesinin ardından ekran tamamen kararmış ve dünyadan bana 1 saat gibi gelen ama gerçekte 2 dakika süren bi boyut değiştirme yaşadım kendime geldiğimde ise abimin kalbimi dinlediğini babamın ambulansı aradığını gördüm en kötüsüde bayılmak falan değilde tuttuğum çekyatın bi kısmı üstüme devrilmiş sonucunda da bacaklarım morluklar ve kanlarla doluydu bi dahakine söz verdim kendime daha düzgün zamanlarda bayılcam.
hem kötü hem de garip bir şekilde iyi hissettiren durumdur. Bayılmadan önceki göz kararması, baş dönmesi zor durumda bıraksa da bayılacağını erken fark edip yatağa, koltuğa veya güvenli bir yere ulaşmak güzel bir histir, onun yaşattığı heyecan da.
Başaramayıp uygun olmayan bir yerde bayılmak sıkıntı verir. Su şişelerinin üstüne düşmek mesela.
Beraberinde altina iseten durum.
daha önce hiç başıma gelmeyen durum.