bugün

geleneklere bağlı kadındır.
bir gelenek olarak hayatımızın taa içindedir. bir seromonidir.
bir filmden örnek verirsek;
kapıcılar kralı'nda Sevil Üstekin (hacer)bayram namazından dönen kocası kemal sunal'ın (seyyit) elini öper. sırayla oğlu ve kızı devam eder. bu sırada her el öpen sıraya eklenir ve kendi elini öptürür.
bu filmi hepimiz biliyoruz elbet; ama hani dışardan izleyince, yılda bir kaç kez yapıldığından olsa gerek, 'özel' görünür.
zaten özünde de bağlılık ve sevgi barındırır. güzeldir.
ebedi kültürü olan birinci sınıf kadındır.

edit: ağzına alan 21. yy 1. sınıf kadınından daha üst sınıf kadındır ayrıca.
Klasik Türk kadını. Genel olarak annelerimiz. Kocasından aşağı bir mertebede gibi algılanması yanlıştır. Erkeğin elinin öpülme sebebi; kadının yaşının küçük olmasıdır. Gelenekleri devam ettirmesi nedeniyle taktir edilmesi gerekendir. Heleki her haltta erkeklerle eşit hatta üstün olduğunu dile getirerek bu hareketten tiksinen kadın modellerine göre çok daha fazla saygı hakeden kişilerdir bu bayanlar.

Diğer bir taktir nedeni ise o saatte elbise ütülemek, kahvaltı hazırlamak gibi ev işlerini üşenmeden yerine getirmeleridir.

Annem de dahil olmak üzere kendilerini saygı ile selamlıyoruz.
benim annem, senin annen, onun annesi türk'ü türk yapan örf ve gelenekleri bünyesinde korumayı başarmış türk toplumunun temelini oluşturan peygamber efendimizin "kutsal" diye bahsettiği annedir. büyük, küçük olması farketmez bir evin direği, reisi türk toplumunda ve müslümanlık dininde ne olursa olsun erkektir bu aslında bir çeşit el öpme ritüelidir. pek tabiki fiziksel güç haricinde kadın-erkek sonuna kadar eşittir.
geleneklerini devam ettiren, elleri öpülesi insandır.
saygıyı el öpmek gibi bir davranışla ölçenler tarafından 'saygılı', erkek egemen toplumun yüzlerce yıldır uyguladığı kanıksanmış baskıyı gelenek olarak algılayanlar tarafından 'gelenekçi' olarak etiketlenen kadındır. evet annelerimiz ya da büyükannelerimiz bunu yaptığı zaman son derece içten ve yaptıkları şeyin doğruluğuna inanarak yapmaktadırlar ve fakat bu o davranışın ve o davranışın yerleşmesine sebep olan dinamiklerin takdir edilecek bir tarafı olduğunu göstermez, onlar sadece zamanın ruhuna uymuşlardır, bugün evlenen çiftler ya da günümüzün orta yaşlı evli çiftleri için takdir edilecek bir davranış eve gelen kocasının elini öpen değil onu güleryüzle karşılayıp boynuna sarılıp yanağına sıcak bir öpücük konduran kadının davranışıdır. hala kocasının elini öpen annelerimiz gençliklerini günümüzde yaşıyor olsalardı yapacakları ve doğru bulacakları davranış da bu olurdu.
yaşı kocasından büyük olsa bile geleneği bozmamak adına öpen has türk kadınıdır. harçlık falan alma niyetinde değildir.
egosunu yenmis kadındır. aslında kazanan odur.
"annelerimizde yapıyor, gelenektir sonucta." nidalarıyla meşrulaştırılan cinsiyetçi eylemdir. erkeğin sembolik olarak yeniden ürettiği iktidarına kadının gönüllü ya da gönülsüz * katılması ile gerçekleşen olaydır.

toplumsal bir figür ve söz konusu ailenin önemli bir bileşeni olarak kadının kendi gerçekliğinin farkına varması ile çözülebilir.
onca şeyi paylaştığı adamın elini öpmekten çekinmeyen, eli öpülesi kadındır.

milletinkini yalamaktan bıkmayanların, kocasının elini öpmeye "öğk"lemesi de çok manidardır.
bayram harçlığı almaya çalışan kadındır.
güzel bir gelenektir, halen de devam etmektedir. bu kadını küçültmez, bu erkeği yüceltmez. kadın erkeğin elini öper, erkek kadının alnından öper.

değerlerimiz var lan bizim. aslında sadece karı ve koca arasında değildir bu.
yani kücükten büyüğe geçer bu olay. şu şekilde.

5 kişilik bir aile.
baba, anne, abi , abla, kardeş.

ilk önce, anne baba'nın elini öper ve yanına geçer,

sonra, abi önce baba'nın sonra anne'nin elini öper ve anne'nin yanına geçer,

sonra, abla, önce baba'nın, sonra anne'nin sonra abi'nin elini öper ve yanına geçer.

en son küçük çocuk önce baba'nın sonra anne'nin sonra abi'nin sonra abla'nın elini öper ve bayramlasma biter.

güzel bir gelenek. sürdürebilenlere selam olsun !
kim ne derse desin; ailenin en sıcak anlarından biridir;sonra çocuklar gelir onlarda babanın ellerini öper her beraber özenle hazırlanmış bayram sofrasına otururlar.
Eli öpülesi bir kocası olduğu için şanslı bir kadındır.
ne yobazlık ne gerikafalılıktır. saygıdır, sevgidir, geleneklere bağlılıktır. hiç utanmam, çekinmem, gocunmam, evli olsam ben de öperdim eşimin elini...
bayram tatillerini venedik tatili fırsatı olarak gören burjuva veledlerinin anlayamayacağı durumdur. bayramda dede-babanne-anneanne yüzü görmeyenlerden bu davranışı anlamasını beklemek de ayrı bir hatadır zaten. o güzel bayram sabahı babası trt 1'i açıp barış manço'dan bugün bayram erken kalkın çocuklar şarkısını son ses açarak onu uyandırmamıştır. babasının elini tutarak namaza da gitmemiştir ve doğal olarak annesi onları kapıda da karşılamamıştır. ve annesi babasının elini öpüp sarılmamıştır sonra. o güzel tabloyu görmeyen bunu ikinci sınıf olmak zanneder işte.

bizim annemizdir. eli öpülesidir.
gelenek ve göreneklerine bağlı kadındır. El öpmenin anlamını bilmeyen 2. sınıf insan olmayan kadındır.
2.sınıf insandır bu birinci sınıflar kimdir biri bana göstersin bunları veyahut modern çağ insanı kimdir biri bana anlatsın. alaturka tuvalet kullanan çağdışı kumaş pantolon giyen çağdışı küpe takmayan sıradışı etrafınıza bakın lan bir kim birinci sınıf?
gelenek görenek insanıdır.
bazı şeyler olduğu gibi daha güzel ve değiştirilmemeli dedirten örf ve adet.
geleneğe bağlı kalmış, kadındır.
anlamlandırılamamasını anlıyorum bu bambaşka bir mesele. fakat yaftalanması, başka bir boyutun mahlukuymuş muamelesi görmesini anlamıyorum. gelenek diye her halt yensin, uygulansın demiyorum. ama bu kadının kocasını dudağından, boynundan vs. bir uzvundan öpen kadından farkı nedir de bu kadar aşşağılanmıştır.

anlamını uygulamasında değil, özünde barındıran bir geleneği sürdüren kadındır. saygı duyulur.

(bkz: etiketiniz bu kadar ucuz mu)
kapıcılar kralı filminde bayram namazından gelen seyitin elini öpen karısı hacerdir.
henüz eşim olmasalar da -ki dörde kadar yolu var bunun- şu ana kadar elimi öpen üç sevgilim de bu kategoriye dahil. diğeri ise assolist, sona sakladım, onu özel öpeceğim. hehe.